Перевага у війні, нова фаза "спецоперації" та "Хаймарси" проти "Ураганів": інтерв'ю з військовим аналітиком Михайлом Самусем

Ілюстративний колаж: focus.ua

Військовий аналітик Михайло Самусь в інтерв'ю в рамках марафону FREEДОМ на телеканалі UA розвінчав п'ять міфів російської пропаганди щодо ситуації на фронті:

Міф 1. Чисельна перевага, яку нібито мають ЗСУ по всій лінії фронту. Чи так це?

Міф 2. Російські волонтерські ініціативи щодо закупівлі квадрокоптерів на фронт. Чи допоможе?

Міф 3. Обіцяна активізація наступної частини "спецоперації" найближчим часом. Чи є ресурс у РФ?

Міф 4. Українські військові на фронті у "рваних бронежилетах, якими затикають дірки". Яка реальна картина із постачанням ЗСУ?

Міф 5. Російська реактивна система залпового вогню "Ураган" не поступається американським "Хаймарсам". Порівняння систем у фактах.

Співвідношення сил

— Чисельна перевага, яку Збройні сили України нібито мають по всій території фронту. Наскільки це неправда?

— Це абсолютна неправда.

Якщо говорити про Донецький напрямок, тобто знамениту битву за Донбас, то там Росія в різні періоди сконцентрувала понад 30 батальйонних тактичних груп (одна російська БТГ включає від 800 до 1000 військовослужбовців, — ред.). А якщо говорити про артилерію, то співвідношення гармат ЗСУ та Росії становили 1:10.

Чому в Росії говорять про перевагу сил ЗСУ? Бо ось приїжджає до них [міністр оборони РФ] Шойгу і каже: "Так, починаємо наступати на всіх напрямках". А йому у відповідь: "Товаришу міністр, у нас ніби вдвічі менше військ, ніж в України". А він каже: "Ні, все одно наступаємо". Тобто не посилити війська, не відправити ще кілька сотень ешелонів.

Вони наганяють туди війська вже не знаю скільки часу. А пропаганда розповідає, що вони не можуть просуватися вперед, бо у них, виявляється, менше військ. Якщо подивитися на карту, як Росія — цей монстр — може мати менше військ, ніж Україна?

І тоді треба розбиратися, хто бреше — Шойгу чи пропаганда.

— Обіцяна активізація наступної частини "спеціальної військової операції" ось найближчими тижнями. Чи є для цього ресурс у Російській Федерації?

— Заява сама по собі дуже дивна. Якщо якась армія збирається щось робити, то про це потрібно не заявляти, а навпаки, засекретити інформацію, в таємниці від противника підготуватися і провести операцію. А тут приїжджає міністр оборони РФ, починає говорити "поглибити, розширити, посилити". У стилі радянської пропаганди.

Навіщо це робиться? По-перше, думаю, Путін нервує і не розуміє, що відбувається. Нагадаю, ще 25 лютого вони заявили, що там залишається кілька годин, ми зараз займемо весь Донбас. Так, шляхом вогневого валу вони провели операції по Луганській області, Сєвєродонецьку та Лисичанську. Але зараз на Донбасі з нашого боку вже працюють американські ракетні системи HIMARS ("Хаймарс"), що знищують склади боєприпасів у тилу ворога. І ми бачимо, що проблеми з боєприпасами у росіян серйозні.

У підсумку нинішні операції окупантів у напрямку Сіверська, Слов'янська, Краматорська Донецької області більше схожі на ситуацію в Київській області.

Тобто це повинна бути більше робота штурмових дій, сил спеціальних операцій, десанту. Але із застосуванням десанту на Донеччині проблема — гелікоптери не можуть працювати, авіація не може працювати. І зараз вони намагаються пробити нашу оборону з обмеженим використанням артилерії.

І коли Шойгу каже "давайте посилимося", то щоби посилиться, потрібно забезпечити логістику боєприпасів. Потрібні нові логістичні лінії, новий підхід щодо формування запасів боєприпасів. А це одразу не зробиш. І, судячи з усього, поки що у них це не виходить.

Крім того, російське угруповання у зоні Донбаської операції не збільшилося значно, тобто немає у них зараз сил. Вони, звісно, можуть перекинути сюди усі війська, що знаходяться на Херсонському, Запорізькому, Харківському напрямках. І як монголо-татарська орда спробувати якось усе проломити. Але це одразу призведе до негативних для них наслідків на інших напрямках. Тому вони не можуть собі це дозволити.

Вони і так сконцентрували на Донбасі все, що можуть. Судячи з перехоплень розмов, не дуже гарний настрій там у них, величезні втрати.

Тому ці поїздки Шойгу — це спроби зобразити якусь діяльність, показати Путіну, що ми ж працюємо, бачите, ми вже готові. І показати населенню, як сказав [прессекретар президента РФ] Пєсков, що всі цілі "спецоперації" буде досягнуто. І йому треба було ще додати — попри будь-які втрати. Все знищимо, російську економіку знищимо, але цілі ці незрозумілі (які вони самі не можуть сформулювати) будуть досягнуті.

Війна безпілотників

— Як військовий аналітик, як оціните ці масові волонтерські ініціативи у РФ із закупівлі квадрокоптерів на фронт?

— Я бачу, іноді у них відбуваються такі "акції". Вони купують якісь китайські безпілотники.

У Росії справді величезні проблеми. Збройні сили України збили кілька сотень російських безпілотників "Орлан-10".

"Орлани" у них є основним безпілотником, який загалом виконував свою роль. Це була робоча конячка, яка непоказно зібрана із західних комплектуючих. На вигляд — літачок, які авіамоделісти збирали в Радянському Союзі. Проте "Орлан" літає, може виконувати не тільки розвідувальні функції, а й ретранслятора. І навіть функції радіоелектронної боротьби.

І ось ці безпілотники збиті сотнями. А "Орлани" в Росії збиралися із західних комплектуючих, яких через санкції просто немає. І безпілотники літати, може, і зможуть, але виконувати свої функції — вже ні.

Думаю, що саме з цим пов'язано те, що Росія почала активно шукати в Ірані свою безпілотну долю. А насправді — це крах всього, це ганьба. Держава, яка сидить на газі, нафті, і при цьому не може собі дозволити створити елементарну систему, яку мають дуже багато країн набагато бідніші за Росію.

— Наскільки китайські коптери можуть розв'язати проблему відсутності безпілотників у російської армії на фронті?

— Батальйонна тактична група має мати можливість самостійно виконувати завдання. Для цього ти повинен сам себе забезпечувати розвідкою. Наприклад, на глибину 10 км ти маєш розуміти, де знаходиться противник, де знаходяться твої партнери й таке інше. А коптерами ці питання не розв'язати.

Такі питання слід розв'язувати безпілотниками оперативно-тактичного рівня, які можуть проводити глибоку тривалу розвідку. А про завдання ударів я взагалі не кажу. Хоч би розвідка.

Щодо закупівлі Росією безпілотників в Ірані. Згідно з інформацією про них, іранські безпілотні літальні апарати (БПЛА) не призначені для такого поля бою, яке зараз маємо в зоні російсько-української війни. Ці БПЛА будуть збиватися постійно, дуже швидко та регулярно. Бо вони великі, вони ніби скопійовані з американських формою, але я впевнений — технологічно це зовсім інший рівень. І тому, гадаю, доля у них буде незавидна.

Підготовка та забезпечення ЗСУ

— Ще одна пропагандистська теза, вже щодо ЗСУ — "величезна кількість людей у рваних бронежилетах, якими затикають дірки".

— Так. І там ще хтось сказав, що вони без шкарпеток у нас. "У кросівках на босу ногу" — це дуже яскравий образ. Пам'ятаєте, "голі, босі"? Це посилання саме на пропагандистські штампи, які часто використовувалися ще у 2014 році для проведення інформаційно-психологічних операцій проти українців. Що, мовляв, в українській армії нічого не вистачає.

Нещодавно один з українських волонтерів проаналізував ролики в соцмережах, які публікуються від імені нібито українських солдатів, які кажуть, що в них нічого немає, що їх кинули в пекло без зброї тощо. І потім волонтер проїхався цими позиціями й там насправді абсолютно інша картина.

З "голі, босі" може бути пов'язаний інший фейк російської пропаганди, що типу передані Україні "Хаймарси" можна купити в даркнеті. Мета цих фейків — підвести до того, що кошти, які виділяються Україні на озброєння, крадуться. Система навертання цих фейків дуже пов'язана між собою.

Тоді що робить "велика російська армія" у цей момент? Чому вони не можуть перемогти ось цих у рваних бронежилетах, голих, босих і без зброї? Я не можу зрозуміти.

Тут треба розбиратися. Розбиратися знову з Шойгу. Я б на місці Путіна поставив питання: дивіться, у даркнеті "Хаймарси" продають, шкарпеток немає, бронежилетів немає, одні автомати Калашнікова. А в нас Росія — велика держава, аналогів якої немає стосовно озброєння. Чому тоді не можете взяти містечко Сіверськ?

— У перший місяць війни, особливо на Київщині, були випадки, коли не було часу на серйозну підготовку тих самих воїнів територіальної оборони. Нині ситуація абсолютно інша. За вашими спостереженнями, чи є випадки, коли абсолютно непідготовлених солдатів, які не пройшли навіть мінімальної двох-трьохтижневої підготовки, посилають на фронт на першу лінію?

— Військова машина — це насамперед керування.

І навіть найпідготовленіші солдати, якими неправильно управлятимуть (наприклад, не проведено розвідки, неправильно сформульовано завдання конкретної операції), можуть потрапити в погану ситуацію.

Тому головне — це професійні офіцери, які тримають кістяк і армії, і конкретних підрозділів.

Розумієте, навіть коли після двох-трьохмісячної підготовки солдат вперше потрапляє у бойові умови, він має адаптуватися — це об'єктивний процес. Він не завжди може зорієнтуватися, що робити, як максимально ефективно використовувати можливості зброї, як реагувати на ту чи іншу ситуацію. І тут дуже важливими є молодші командири, які керують безпосередньо солдатами.

Але найголовніше — це командування, яке планує конкретні операції — оборонні, наступальні, рейдові тощо. І, наприклад, у разі потрапляння на засідку мають адекватно відреагувати на дії супротивника. У будь-якій армії світу можлива ситуація, що іноді ніби підготовлений підрозділ може відреагувати не так, як потрібно. Все це — комплекс факторів.

Тому навіть мінімально підготовлений солдат, який потрапляє у добре підготовлений та керований колектив, буквально на очах може стати професіоналом. Якщо ж добре підготовлений солдат потрапляє у слабкий військовий організм, може статися зворотне — солдат втрачатиме свої здібності, і більш того — він не зможе їх проявити.

Наразі психологічний тиск на наших воїнів буде трохи знижено. Бо українська армія зараз переходить на інший рівень. І проти того російського артилерійського шквалу, який був у травні-червні, зараз буде дещо інша ситуація.

Ті самі американські артилерійські ракетні системи HIMARS ("Хаймарс") — це інструменти, що змінюють характер бойових дій. За наявності точних координат ця зброя може знищувати все що завгодно. Ось Антонівський міст у Херсоні "Хаймарси" відпрацьовують методично і "велика російська армія" нічого не може зробити. Бо їхні ППО не можуть протидіяти цим ракетам. А знищення Антонівського мосту — і ще одна з ліній відступу ворога з Херсона перерізається.

"Хаймарс" VS "Ураган"

— Україна має американський "Хаймарс", а Росія — систему реактивного залпового вогню "Ураган". Чи можна порівняти?

— "Ураган" та "Хаймарс" лише візуально схожі. А розроблялися вони за зовсім різними доктринами.

Так, "Ураган" продовжує радянську військову доктрину завдання ударів по площах, такого масованого артилерійського удару по противнику. Ось ми бачили, як при наступальних операціях вони створюють вогневий вал і просто випалюють територію перед собою.

"Хаймарс" діє зовсім інакше. Якщо навіть згадати американські операції, які проводилися з кінця 80-х, особливо у 90-х роках. Вони полягали в тому, що сили спеціальних операцій, супутникова, електронна розвідка обчислюють конкретні координати першочергової цілі, "Хаймарси" знищують їх точковими ударами та після цього починається зовсім інша операція.

До першочергових цілей відносяться склади з боєприпасами, командні пункти, засоби протиповітряної оборони та ін. Немає ППО — і у противника порушено систему управління постачанням боєприпасів, ресурсів, палива. Війська починають просто лихоманити, вони не можуть виконувати своє завдання.

Саме ця доктрина завдяки західному озброєнню і застосовується українською армією останні тижні. Знищуються засоби ППО. Наприклад, знищували РЛС (радіолокаційні станції) — це частина засобів ППО, якщо ми знищили РЛС, ракети далі просто нікуди не полетять, вони не можуть наводитися на цілі. Знищуються у глибині противника командні пункти, знищуються дуже важливі елементи інфраструктури (ті самі мости).

Я бачив ролик з завдання "Хаймарсом" ударів по Антонівському мосту. Його знімав якийсь блогер-колаборант. І ось він показує на мосту 6 воронок (заряд "Хаймарса" — 6 ракет, — ред.), як у шаховому порядку, відстань між ними — 3 метри. Це свідчить про феноменальну точність. А "Ураган", тобто радянське РСЗВ, вони так не можуть. Вони призначені для нанесення та випалювання майданних цілей.

— "Ураган" перезаряджається спеціальною транспортно-зарядною машиною. Тобто РСЗВ має під'їхати до машини. Машина перекидає ракети, а потім РСЗВ від'їжджає від цієї машини. "Хаймарсу" потрібна транспортно-зарядна машина?

— Ні, не потрібна. Вже заряджені модулі можуть відразу ставитися на систему.

— Тобто десь у лісопосадці поряд із трасою вже лежить заряджена касета, яку охороняють два солдати, до неї під'їжджає "Хаймарс", за 5 хвилин скидає стару, підіймає нову та їде далі на виконання завдання?

— Абсолютно. Тільки це буде швидше, ніж 5 хвилин. У такому перезаряді зовсім інша сутність підходу. Ця система розроблена для швидкої, ефективної та точної роботи з високоцінними цілями супротивника.

Прямий ефір