Пересадка серця в Україні: лікарі поділилися досягненнями, пацієнти — своїми історіями (ВІДЕО)

Иллюстративный скриншот видео: kanaldom.tv

Майже 67% смертей в Україні пов'язані з серцево-судинними захворюваннями. Напередодні Дня серця, який світ відзначає 29 вересня, кореспонденти телеканалу "Дом" побували у двох Національних інститутах — хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова та серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова, де українцям буквально пересаджують серця.

Петру пересадили серце кілька місяців тому після мікроінсульту. Тоді команді лікарів Національного інституту хірургії та трансплантології ім. Шалімова довелося виїхати на операцію до Рівного. За словами чоловіка, йому стало насамперед важко дихати, тоді й звернувся до лікарів.

Донором для нього став загиблий 39-річний чоловік. Серце прижилося без ускладнень. Петро вже повертається до звичного способу життя.

"Ще не працюю, але ходити — ходжу досить таки таки добре, щодня намагаюся 8-10 км пройти. Якщо тут, то по парку ходжу, а вдома — по полях", — розповів чоловік.

Останню трансплантацію серця в інституті ім. Шалімова провели близько місяця тому. Зараз на черзі — понад 150 пацієнтів.

А в Національному інституті серцево-судинної хірургії ім. Амосова 8-річній Євгенії поставили діагноз "синдром Алькапа". Це аномальне відходження коронарної артерії від легеневої. Діагноз рідкісний і без операції шанси на життя — малі. Рідні дівчинки до цього літа не підозрювали про її хворобу. Під час медогляду сімейний доктор виявив в роботі серця Євгенії шуми. Із Закарпаття родина приїхала до Києва. Тиждень тому під час 12-годинної операції життя Євгенії врятували хірурги.

"Всі мені телефонували, всі мене питали. Я одній своїй знайомій сказала, що я за 35 років життя ще не можу описати своє становище зараз, це все упереміш — тривога, переживання, надія, безвихідь якась", — поділилася матір дівчинки Раїса.

В Інституті Амосова на день проводять до 40 операцій. Українські кардіохірурги ні в чому не поступаються закордонним колегам. Головне, щоб родичі загиблих дали згоду на вилучення органів.

"Робимо практично весь набір тих операцій, які виконуються в усьому світі. Це і заміна клапанів серця, це патологія аорти, аневризма аорти, особливо тих, які розшаровуються аневризма, їх треба в перші 24 години прооперувати. Тому що, якщо не оперувати, то за дві доби, за 48 годин, 90% людей з цією патологією мають шанс померти", — розповів директор Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова Василь Лазоришинець.

Роботу трансплантологів розблокувало ухвалення закону про трансплантацію. І цьогоріч кількість проведених операцій якщо не на європейському рівні, то значно вище, ніж в попередні роки.

"За 2020 рік виконано 9 трансплантацій серця, а від початку 2021 року на сьогодні виконано 18 трансплантацій серця. Приріст хороший, хоча потреба значно більша. Щороку в Україні мало б виконуватися від 200 до 440 трансплантацій серця", — повідомив генеральний директор директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров'я України Василь Стрілка.

"За останній рік дуже великий прогрес в цьому напрямку. Це і законодавча база, і ставлення суспільства до проблеми трансплантації. Люди самі усвідомлюють важливість цього моменту", — сказав директор Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова Олександр Устенко.

У профільному міністерстві наступного року планують збільшити кількість таких операцій як мінімум удвічі.

Читайте також: Підсумки 27 вересня: осіння сесія ПАРЄ, вибори в Німеччині та утиски кримських татар (ВІДЕО)

Нагадаємо, що одразу дві унікальні для України операції з трансплантації провели у Львові 21 вересня. 13-річному хлопчикові пересадили серце, а тяжкохворому чоловікові — легені.

А також повідомлялось, що в Україні хірурги вперше провели операцію з пересадки стовбурових клітин кісткового мозку дорослій пацієнтці від нерідного донора.

Читайте також: Вже скоро — операції з пересадки серця і нирок готуються робити в Краматорську (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір