Перехідний період для Криму та ОРДЛО — особливості та значення: "5 вопросов" з Віолетою Артемчук

Ілюстративне фото: pravda.com.ua

Законопроєкт про перехідний період на тимчасово окупованих територіях України Верховна Рада може розглянути вже восени. Документ пропонує розподіл регулювання на конфліктний і постконфліктний періоди, що дозволить визначити алгоритм дій держави під час реінтеграції тимчасово окупованих територій та їх жителів.

Коли закон набуде чинності і яка допомога потрібна жителям окупованих територій вже зараз — розповіла головна координаторка громадської організації "Донбас SOS" Віолетта Артемчук в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Що таке перехідний період і коли він почне діяти?

— Він діє вже, згідно із законопроєктом. Тому що перехідний період — це період часу, протягом якого реалізується державна політика, яка протидіє збройній агресії Російської Федерації проти України. Тобто, згідно з цим законом, перехідний період вже діє.

У нього є кілька етапів, кілька компонентів. Це конфліктний період, який у нас зараз, і постконфліктний період. Але обидва ці періоди — складові частини цього перехідного періоду.

— Перехідний період — це виключно український досвід або подібне вже застосовувалося в інших країнах?

— З бесід з людьми, які брали участь в постконфліктному відновленні країн, наприклад, в Хорватії, говорилося, що відкладати всі заходи щодо формування нових політик до закінчення конфлікту — це неправильне рішення. Практично у всіх країнах, які постраждали від військового конфлікту на своїй території, коли конфлікт був ще в гарячій фазі, вже робилися якісь кроки, які можна вважати частиною політики перехідного періоду, частиною політики періоду відновлення. Кінцевою метою є досягнення стійкого миру.

Це всеосяжне поняття. Як на мене, те, що зараз відбувається, що держава робить крок назустріч громадянам з окупованої території — спрощена процедура вступу до українських вишів — це частина інтеграційної політики, це хороша основа для постконфліктного відновлення. І, якщо говорити про досвід інших країн, то так, у багатьох країнах були саме такі кроки, які націлені на майбутнє.

— Я правильно розумію, що закон про перехідний період — це одна зі складових реінтеграції тимчасово окупованих територій?

— Можна і так сказати. Нещодавно віцепрем’єрміністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков говорив, що, цей закон — це початок діалогу про майбутнє, про постконфліктний розвитку. Це одна з цілей закону.

— Неодноразово говорилося, що Україні важливо повернути не території, а людей, їх уми. Перехідний період теж є частиною цього?

— Звісно, ​​так. Я наводила приклад, до речі, вступної кампанії. Я б не сказала навіть, що це частина. Це основна мета цього закону, щоб і мізки повернути.

— Водночас незаконні збройні формування блокують роботу КПВВ на Донбасі. Чи можна якось допомагати в даному випадку людям, які хочуть їхати на підконтрольну Україні територію?

— У нас є "гаряча лінія" — 0 800 309 110. Щодня ми отримуємо понад 100 дзвінків, близько 70% з них стосуються перетину лінії зіткнення. Блокуються КПВВ з боку НЗФ, але коли нам дзвонять, дуже багато скарг надходить українській стороні, хоча тут все відкрито.

Можливо, треба чіткіше доносити, чому КПВВ не працюють, тому що, мені здається, у багатьох людей є стійке переконання, що українська сторона блокує КПВВ.

— Це, в тому числі, елемент російської пропаганди. Адже на непідконтрольній території заявляють, що це нібито українська сторона блокує роботу КПВВ. Як з цим боротися?

— Потрібні сильні впливи. Не знаю, як ці впливи здійснювати, тому що я розумію, яка машина там працює, але це потрібно.

Наприклад, був ухвалений закон про скасування штрафів за виїзд з ОРДЛО через територію РФ. Багато людей дзвонять обурено, тому що сприйняли це так, що скасовані всі штрафи. А для такого виїзду повинні бути гуманітарні підстави. Не зовсім вдале, можливо, інформаційне донесення призвело до того, що знову йде якась напруженість. Добра справа, хороший крок, але через те, що, можливо, немає правильної комунікації — це призвело до напруження.

— Куди людям можна звертатися по допомогу?

— 0 800 309 110 — номер "гарячої лінії" громадської організації "Донбас SOS". До нас можна звертатися за консультацією. У нас не гуманітарна організація, у нас немає можливості надання гуманітарної допомоги, але у нас працюють юристи, у нас працюють експерти.

У нас запитують про гуманітарні підстави для перетину, про отримання вугілля на опалення за квотою. Дуже широкий спектр питань, тому ми консультуємо всіх людей, які постраждали. Це і переселенці, і люди, які живуть уздовж лінії зіткнення, і навіть наші громадяни з окупованих територій.

Наш номером 0 800 309 110 безкоштовний для українських операторів, працюємо ми в будні дні з 9:00 до 19:00.

Прямий ефір