"Перехід до мирного життя буде непростим". Дипломати назвали умови реінтеграції Донбасу (ВІДЕО)

Колаж телеканала "Дом"

Врегулювання конфлікту на Донбасі перебуває в руках однієї людини – Володимира Путіна, заявив повірений у справах Посольства Канади в Україні Руслан Кац. Але навіть якщо Кремль здійснить деокупацію, для України перехід до мирного життя буде непростим, оскільки реінтеграція зачіпає вразливі групи населення.

Виклики, з якими Україна може зіткнутися на шляху до миру, дипломати та посли західних країн обговорили під час третього круглого столу в межах проєкту “Повестка дня для мира“, організованого телеканалом “Дом” спільно з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

“Сьогодні дуже важливо зрозуміти, що перехід від війни до миру – дуже складний процес. Потрібно відновити довіру жителів Донбасу до слів і дій уряду. Схід має знати, що Київ їх підтримує, що уряд України про них піклується”, – сказав Кац.

Одним із кроків підтримки він назвав створення сервісних центрів на КПВВ і надання послуг для вразливих груп населення, які постраждали від конфлікту.

“Далі, я вважаю, також дуже важливо, щоб люди на Донбасі відчували, що у них є можливість рости, процвітати, отримувати освіту, влаштовуватися на роботу. Чудово, що були запущені нові проєкти вартістю 25 млн доларів для створення нових економічних можливостей для вразливих груп населення України: для жінок, для внутрішньо переміщених осіб, для проведення різних тренінгів. Тобто проєкти, спрямовані на створення можливостей для людей Донбасу, щоб вони могли жити й процвітати, й забезпечувати свої сім’ї усвоєму власному регіоні”, – сказав повірений у справах Посольства Канади в Україні.

Також він додав, що Україні потрібно почати загальнонаціональний діалог про те, що таке реінтеграція та примирення. І вже зараз потрібно подумати, як створити платформу для діалогу для всіх сторін конфлікту. 

“Ті, хто живуть на непідконтрольних територіях, – їхні жахливі страждання тривають вже 7 років. Але також є люди, які втратили членів сім’ї під час війни. Тобто зараз дуже важливо думати про те, як ми можемо допомогти ветеранам, внутрішньо переміщеним особам, жінкам по всій країні”, – зауважив Кац.

Фото телеканалу "Дом"

Щоб домогтися деокупації Донбасу, Україні потрібно залучати ще більшу увагу до невиконання Москвою Мінських домовленостей, вважає колишній спецпредставник США з переговорів в Україні Курт Волкер

"Наприклад, істотне сприяння в цьому питанні можуть надати Сполучені Штати, Німеччина, Велика Британія та Канада. Також, можливо, корисним була б участь НАТО. Необхідно всіма засобами привертати увагу міжнародної спільноти до того факту, що Росія відмовляється виконувати Мінські угоди, та наполягати на тому, щоб Кремль виконав свої зобов’язання з відновлення суверенітету та територіальної цілісності України”, – додав Волкер.

Водночас посол Європейського Союзу, голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас вважає, що уряд України зайняв дуже активну позицію, ініціюючи дискусії, співпрацю на міжнародних форумах, зустрічах ОБСЄ, ООН. Він відзначив також ініціативу української влади зі створення “Кримської платформи“. 

"Все це і є щоденне міжнародне співробітництво із метою врегулювати ситуацію", – підсумував Маасікас.

Прямий ефір