Переговори у Нормандському форматі залежать не так від впливу США, як від готовності Кремля, — експертка

Прапори країн-членів Нормандського формату. Фото: interfax.com.ua

Росія виступає проти зустрічі лідерів країн-учасниць Нормандського формату, оскільки не може продемонструвати жодних досягнень у дипломатичних процесах щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Таку думку в програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" висловила директорка програм безпеки Ради зовнішньої політики "Українська призма", головна редакторка UA: Ukraine Analytica Ганна Шелест.

Теперішні меседжі Кремля про необхідність підготовки фундаменту для зустрічі лідерів "нормандської четвірки" є повторенням меседжу президента Франції Еммануеля Макрона, висловленого на останній зустрічі Нормандського формату у грудні 2019 року, зазначила експертка.

"Макрон саме говорив, що Франція абсолютно відкрита до будь-яких перемовин у Нормандському форматі, але вважає, що просто збиратися вже не має сенсу. Відповідно, підготуймо якісь конкретні пункти, про які ми говоритимемо на зустрічі, щоб вийти з конкретним документом у результаті. Тобто це та думка, яка ще два роки тому звучала у Парижі", — сказала Шелест.

На той момент не було озвучено жодних додаткових умов для проведення такої зустрічі, нагадала експертка.

"І на той момент Російська Федерація нейтрально поставилася до цієї фрази. З тієї причини, що вони погодилися, що наступна зустріч повинна відбутися у квітні 2020 року, без будь-яких додаткових умов. Ніхто не говорив ні про новий документ, ні про додаткові умови, які повинні бути реалізовані", — продовжила Шелест.

Зараз Росія ухиляється від переговорів у Нормандському форматі, оскільки ситуація з безпекою на Донбасі погіршилася: не припиняються обстріли, блокується робота місії ОБСЄ, зазначила експертка.

"Зараз, звісно, Російська Федерація шукає певні виправдання, чому вона не хотіла б зустрітися на вищому рівні. Тому що не так багато вона могла б чогось показати, яким чином змінилася ситуація. Ситуація в галузі безпеки погіршилася з обстрілами, тобто у нас не дотримують перемир'я. А нинішня ситуація з ОБСЄ в окупованому Донецьку взагалі порушує будь-які домовленості, й не лише Мінські, а взагалі, власне, будь-які домовленості, які були до цього досягнуті", — наголосила Шелест.

Крім того, прагнення Кремля ухилитися від зустрічі у Нормандському форматі можна пояснити очікуванням результатів виборів у Німеччині та Франції, вважає головна редакторка UA: Ukraine Analytica.

"Нещодавно відбулися вибори у Німеччині, й зараз усі чекають на нового канцлера. А у квітні наступного року ми очікуємо на вибори у Франції. І фактично ситуація дуже сильно нагадує ту, яка була чотири роки тому, коли Російська Федерація теж трималася до останнього, не погоджувалася на жодні домовленості чи зустрічі, доки не буде зрозуміло, хто стане новими лідерами цих двох країн. Вони вважають, що, можливо, вже є сенс домовлятися із новим Берліном і новим Парижем, а не сподіватися на колишніх лідерів", — сказала Шелест.

Ефективність переговорного процесу залежить не так від розширення Нормандського формату, наприклад, за допомогою введення США, як від готовності Росії до переговорів загалом, переконана експертка.

"Головне питання тут не те, яка держава або міжнародна організація ще додадуться до Нормандського формату. А взагалі, власне, чи готова Російська Федерація до перемовин по суті, а не створення видимості переговорів, що вона робить останніми роками. Ми ж бачимо, що нібито формат існує, але його учасники не дуже до чогось домовляються. І це головна проблема будь-яких посередницьких зусиль. Тут не має значення, чи будуть це нейтральна Швеція, Швейцарія, чи це будуть всесильні Сполучені Штати Америки", — пояснила Шелест.

Тим часом Кремль такої готовності не демонструє, вважаючи за краще переговори з Вашингтоном вести окремо, акцентувала експерт.

"Якщо Російська Федерація не готова йти на будь-які поступки, не готова конструктивно обговорювати розв'язання конфлікту, то не матиме значення, хто сідає з іншого боку. Усі сім років обговорювали, якими могли б бути додаткові формати. Ми не вперше повертаємося до цієї ситуації. Але, як ми бачили, Російська Федерація все-таки надає перевагу зі Сполученими Штатами говорити окремо, щоб представляти зокрема й своїй громадськості це як діалог на вищому рівні між двома наддержавами", — сказала Шелест.

Згідно з академічними принципами, є три ситуації, в яких сідають за стіл переговорів, пояснила експертка. Проте Росія поки до них не готова.

"Сідають за перемовини у трьох випадках. Перший — це коли збігаються всі обставини, що наразі усім вигідно сісти за стіл переговорів і до чогось домовитися. Друга ситуація кардинально протилежна. Це коли настільки виснажені сторони конфлікту, що вони розуміють, що їм дешевше сісти за стіл переговорів, інакше це буде самознищення. Зараз ми розуміємо, що Російська Федерація ні до першого варіанту, ні до другого не готова", — деталізувала Шелест.

Третій варіант — "коли щось пропонують цілком конкретне, або що стає занадто дорого вести конфлікт", продовжила вона. Схилити Росію до дипломатичного врегулювання ситуації, можливо, вдасться за допомогою санкцій.

"З Російською Федерацією, ми розуміємо, що на окремі поступки (не на глобальні рішення) вони можуть піти, якщо в конкретний момент вони зрозуміють, що їм це вигідно для розв'язання іншого якогось питання. Або якщо вони зрозуміють, що санкції настільки болісні за якимсь конкретним питанням, що також їм простіше погодитися на обмін військовополоненими або на продовження місії ОБСЄ, ніж отримати нову порцію санкцій, які в конкретний момент будуть дуже шкідливі для їхньої економіки", — підсумувала Шелест.

Повна версія інтерв'ю: Нормандський формат, ігри Кремля та візит глави Пентагону до України: інтерв'ю з Ганною Шелест

Нагадаємо, зустріч глав МЗС країн-учасниць Нормандського формату (Україна, Німеччина, Франція, Росія) може відбутися найближчими тижнями. Про це домовилися під час недавніх телефонних переговорів із президентами Росії та України президент Франції Еммануель Макрон і канцлерка Німеччини Ангела Меркель. Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що перспективи зустрічі лідерів "нормандської четвірки" стануть зрозумілі після зустрічі глав МЗС, а міністри повинні підготувати фундамент для зустрічі.

Читайте також: Призупинення роботи СММ ОБСЄ в Донецьку — юридична оцінка ситуації

Прямий ефір