Пенсія та електронні трудові для жителів ТОТ: "Официальный разговор" із Мариною Лазебною та Євгенієм Капінусом

Евгений Капинус и Марина Лазебная. Коллаж: kanaldom.tv

Розвиток ринку праці є важливим компонентом в покращенні соціальної політики держави. Трудова зайнятість дозволяє громадянам відчувати себе захищеними, адже офіційне працевлаштування — це можливість отримати пенсії та соціальні виплати.

Як працює нарахування пенсій для жителів тимчасово окупованих територій і скільки трудових книжок вже оцифровано — розповіли міністр соціальної політики Марина Лазебна та глава правління Пенсійного фонду України Євгеній Капінус у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Анна Нитченко.

— Що робить Міністерство соціальної політики для розвитку ринку праці?

Марина Лазебна: Політика зайнятості — це ключ до багатьох питань або проблем, які є в соціальній політиці. Якщо у людини є робота, значить у людини буде страховий стаж, пенсія. Вона бачить себе в системі соціального страхування — це лікарняні або різні інші виплати.

Це дуже важливо, тому що робота — це основа всіх соціальних стандартів. Навіть пенсія — це дзеркало твоєї зарплати, тому зайнятість для нас — ключовий аспект.

Ми стежимо, аналізуємо, що відбувається на ринку праці, яка кількість людей сьогодні офіційно платить внески, працює легально, який у них є стаж. Ми стежимо за тим, чи буде у них необхідний стаж для призначення пенсії. Ми багатогранно аналізуємо ринок праці з точки зору того, скільки людей працює, яка у них заробітна плата.

Людям, які не потрапляють під ринок праці або неофіційно працюють, ми маємо пропонувати різні програми. Людям, незалежно від того, які у них можливості, треба створювати умови працевлаштування, їм треба створювати умови для можливості започаткування власної справи. Людей потрібно залучати до ринку праці. Давати їм вудку, а не рибу.

Інший аспект — ми чітко знаємо, кому потрібно допомагати в який час. І це вже політика доходів населення, коли ми точно і адресно таргетуємо населення і говоримо: ось ця група, їм зараз складніше, ми їх підтримуємо, тому що ми всі залежимо від фінансово-економічних показників бюджету, від економіки і, звичайно, від цього залежать наші можливості. Але, тим не менш, ми це все робимо планомірно і практично щомісяця генеруємо якусь підтримку для людей.

— Яка ситуація з виплатами пенсій і з оформленням пенсій для жителів тимчасово окупованих територій?

Марина Лазебна: У нас є точна кількість людей, яким ми нараховуємо пенсію попри те, що вони проживали на окупованій території. Це приблизно 632 тис. українських пенсіонерів.

Коли з’являються нові програми від держави, вони нараховуються для всіх без винятку пенсіонерів. У нас є люди, у яких не було стажу, тому що вони інваліди першої групи. Тому для цих людей зараз буде підвищення.

Тому вся політика пенсійного забезпечення, яку ми робимо — чи то чорнобильці, військові, люди з інвалідністю першої групи — ми робимо для всіх.

Ми всі виплати робимо вчасно, виплачуємо щомісяця. У нас жодної затримки соціальної виплати немає. Тому ми і далі будемо так само рухатися. Інша справа, що є люди, які не можуть отримати виплати через закриті КПВВ. Але вони закриті не з української сторони.

— Ці соціальні виплати, які люди не можуть вчасно отримати, залишаються? Їх можна буде отримати пізніше?

Марина Лазебна: Сьогодні немає припинення жодної виплати тим людям, які на момент карантину і закриття КПВВ не могли отримати виплати. Що стосується нових людей: нові люди теж мають право прийти. Але головне, щоб їх пропустили.

Сьогодні на кількох КПВВ є Центр надання адміністративних послуг, де людина може отримати необхідний комплекс послуг.

Крім того, ми сьогодні хочемо вакцинувати людей, і теж будуть розгортатися пункти вакцинації. Ми робимо все можливе, щоб не сегрегувати людей на окупованій території. Ми хочемо давати їм всі ті ж можливості, все ті ж умови, які є у кожного громадянина.

— Як зараз реалізується закон про електронні трудові книжки, який набув чинності в червні?

Євгеній Капінус: Я думаю, треба почати з того, що не тільки з червня почав працювати вже закон, який говорить, що це обов’язкова опція. Перед цим було ухвалено рішення Кабміном, яке говорило про те, що в якості експерименту можна подавати відповідні сканкопії трудових, і вони будуть оцифровані. Ми вже отримали понад 800 тис. відповідних сканкопій документів.

Ми сподіваємося, що протягом 5 років, які відведені на перехідний період, у нас буде сформована повна база. Я хочу зазначити, що це не просто формування електронної трудової, а можливість отримати автоматичне призначення пенсії після того, як людина отримає право на призначення відповідного пенсійного забезпечення.

— Що стосується автоматичного нарахування пенсій для людей, які проживають на тимчасово окупованій території, як зараз відбувається цей процес?

Євгеній Капінус: Цей процес однаковий для всіх. Будь-яка людина має право подати відповідні документи у формі відсканованої трудової, вони будуть оцифровані. Коли людина досягне віку, в якому вона отримає право на призначення пенсії, і в реєстрі будуть необхідні дані, вона точно так само отримає автоматичне призначення пенсійного забезпечення.

Медіа-партнери
Прямий ефір