Друкарський верстат працює: що відбувається з економікою України — загрози та прогнози (ВІДЕО)

Емісія. Скріншот відео: kanaldom.tv

За прогнозами Світового банку, українська економіка скоротиться у 2022 році на 45%. Економічні втрати від війни з Росією, за словами президента України Володимира Зеленського, становлять не менше ніж 600 млрд дол. Впали доходи бюджету. Для стабілізації економіки потрібна значна та постійна фінансова допомога, інформує "Дом".

Щомісяця Україні потрібно 5 млрд дол. для підтримки бюджету. З початком повномасштабного вторгнення РФ основним джерелом фінансування української скарбниці стали військові облігації та міжнародна допомога. За три останні місяці Національний банк України "надрукував" вже 120 млрд грн (понад 4 млрд дол.) для викупу військових облігацій. Це, за словами міністра фінансів України Сергія Марченка, дозволило забезпечити соціальні виплати.

"Зараз наше головне завдання — зробити управління країною функціональним і залишитися на плаву. У соціальному плані ми зосереджені на продовженні виплат пенсій, своєчасній виплаті заробітної плати бюджетним працівникам, особливо медичному персоналу та установам освіти, соціальної допомоги тощо", — говорить міністр фінансів України Сергій Марченко.

Напередодні країни "Великої сімки" ухвалили рішення про виділення Україні в найближчі три місяці близько 20 млрд дол. Це може допомогти закрити потреби на найближчі три-чотири місяці, як вважає економіст Сергій Фурса. Головне, щоб допомога надійшла вчасно без бюрократичних затримок.

"Це значно спростить ситуацію для бюджету, для Міністерства фінансів, і насправді для Національного банку, тому що якщо він продовжуватиме емісію в таких же обсягах, то це неминуче призведе до занадто стрімкого зростання цін", — пояснює економічний експерт Сергій Фурса.

Світовий банк прогнозує скорочення української економіки на 45%, натомість американські експерти вважають, що скорочення зупиниться на 35%. Але цей прогноз залежить від тривалості війни.

"Ситуація справді складна, і ми цього очікуємо. Це не щось несподіване. Тому що, перш за все, ми маємо всі ресурси, які у нас є, основні ресурси кидати на те, щоб Україна перемогла у війні проти Росії", — коментує професор кафедри економіки Школи менеджменту Везергед при Університеті Case Western Reserve (США) Роман Шеремета.

Як своэю чергою прогнозує експерт Фурса, основні економічні показники в Україні під час військових дій знизяться вдвічі-втричі. За його словами, важкі часи також чекають і на країну-агресора. Стагнація російської економіки буде тривалою через санкції та виведення капіталів світових компаній.

"Щойно війна закінчується, на Україну чекає значний відскок. Драйверами зростання будуть євроінтеграція та допомога наших західних партнерів, так званий план Маршалла. Росія ж продовжить стагнувати: падіння триватиме як мінімум два роки. А далі та ізоляція, з якою вона зараз стикається, призведе до того, що вона залишатиметься на своєму рівні "болота", тобто економіка деградує, стане примітивнішою. ​​І на цьому рівні залишатиметься довгий час", — вважає Сергій Фурса.

Натомість міжнародна допомога Україні дозволяє тримати нашу економіку на плаву. Понад 41 млрд грн надійшло від Міжнародного валютного фонду у вигляді кредиту. А від США, Британії, Італії, Швеції, Данії, Норвегії, Австрії, Латвії, Литви та Ісландії Україна отримала понад 1 млрд дол. у вигляді грантів, тобто безповоротної допомоги.

Читайте також: Війна в Україні — у центрі уваги: що обговорювали на економічному форумі у Давосі та підсумки (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір