Паспортизація, "мобілізація" та викрадення людей: як живуть окуповані Донецьк та Херсонщина

Ілюстративний скріншот відео: kanaldom.tv

Примусова мобілізація, фільтраційні табори та видача російських паспортів — таке життя на тимчасово окупованих територіях України. Виїхати за межі свого населеного пункту без спецперепустки — неможливо. У такій пастці опинилися мешканці окупованої після повномасштабного вторгнення Росії частини Донецької області. Навіть у найменших населених пунктах регіону життя в окупації змінилося кардинально, інформує "Дом".

"Їм кажуть, отримаєте паспорт "ДНР" — і ви будете повноцінними членами так званої "республіки", і вільно пересуватиметеся. Але більшість людей розуміють, що так званий паспорт "ДНР" — це відразу мобілізація", — розповів голова Мирненської військово- цивільної адміністрації Володимир Веселкін проєкту "Донбас. Реалії".

З липня у Донецьку вже розпочали видачу російських паспортів. Місцеві мешканки кажуть, що на вулицях міста практично не зустріти чоловіків. Багатьох примусово "мобілізували" на війну.

"У місті зараз панує така атмосфера, що я б сказала, що це місто наречених. У жінок позабирали чоловіків, синів, братів. Дуже багато жінок. І жінки зараз на себе поклали дуже багато вантажу. У нас проблеми в місті з водою. Я регулярно бачу жінок, які тягають дві 12-літрівки в руках, сумки з продуктами", — сказала проєкту "Донбас.Реалії" мешканка Донецька Ольга (ім'я змінено).

Сама дівчина разом із хлопцем виїхала з тимчасово окупованого міста. Втікали якраз від примусової "мобілізації".

"Для того, щоб виїхати, ми заплатили в перерахунку на долари 1,5 тис. Везли нас реально під покровом ночі, "під шумок" як біженців з Маріуполя. Тобто ми їхали разом із біженцями. І це все зроблено для того, щоб виїхати з того неймовірного пекла, в якому ми були", — розповідає донеччанка.

В окупованому Маріуполі із міста не випускають педагогів. Поки що така заборона — неофіційна, повідомляє радник міського голови Петро Андрющенко у своєму Telegram-каналі.

"Всіх маріупольських вчителів відряджають на атестацію до Росії. Достеменно відомо про Москву. Без атестації на знання вигаданої історії Росії та пропаганди російською до роботи з вересня допускати не будуть", — написав він.

А на тимчасово окупованій території Херсонської області немає мобільного зв'язку, частково відсутній інтернет, є проблеми з ліками та дитячими товарами. Ситуація тут залишається стабільно складною. Керівництво російських окупантів через страх масового опору місцевих жителів пересувається з охороною: в броньованих машинах і бронежилетах. Російські війська продовжують вивозити зерно та продукти в тимчасово окупований Крим.

Примусова паспортизація також активно запроваджується і на Херсонщині. Російські окупанти поширюють серед населення неправдиву інформацію, що Україна відмовляється від соцвиплат і пенсій. Тому потрібно отримати російський паспорт, щоб оформити ці виплати від Росії.

Також російські військові продовжують блокувати в регіоні "зелені коридори" та евакуацію, викрадають мирне населення.

"За інформацією Кримськотатарського Ресурсного Центру, 21 і 22 червня окупанти почали проводити масові зачистки у тимчасово окупованому Генічеському районі. Загалом окупанти затримали до 50 осіб, більшість — представники корінного кримськотатарського народу. Відомо, що деякі затримані вивозяться на територію окупованого Криму і до СІЗО Сімферополя", — йдеться у повідомленні Кримськотатарського Ресурсного Центру.

Тим часом основної мети виходу російських військ з території раніше окупованого Криму до Херсонської області — захоплення Північнокримського каналу — було досягнуто. Воду для утримання півострова забирають із Каховського водосховища. З 2014 року місцеві жителі вперше спустили човни на Північнокримський канал.

Також на окуповану територію Херсонської області із Криму запустили автобуси. Місцеві влаштовують екскурсії.

За словами постійного представника президента України в Криму Тамілі Ташевої, півострів є хабом для вивезення з окупованих територій активістів, військовополонених, ветеранів та представників кримськотатарського народу.

Читайте також: Майже 16 млн українців потребують їжі, води та медичної допомоги — дані ООН

Прямий ефір