"Парад ворожої агентури": чому "Безсмертний полк" поза РФ небезпечний знак для громадян (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: zp.depo.ua

У понеділок, 9 травня, у Росії відбудуться головні пропагандистські заходи Путіна — військові паради по всій країні. Разом із ними пройдуть і ходи "Безсмертного полку" з портретами загиблих ветеранів Другої світової війни. На цих ходах російська пропаганда робить особливий акцент. Чому вони такі важливі для пропагандистської машини Кремля, розбиралися журналісти телеканалу "Дом".

Акція розпочалася 2012-го. Тоді троє журналістів із Томська організували родичів ветеранів, щоб ті з їхніми портретами пройшли колоною вулицями міста. Після висвітлення у ЗМІ Кремль привласнив ініціативу собі. З 2014 року так званий "Безсмертний полк" вже ніяк не був пов'язаний із його засновниками. Нещодавно вони попросили не ототожнювати їх з тим, на що Кремль перетворив ходу "Безсмертного полку".

"На жаль, ми бачимо безліч змінюючих первісний сенс "Безсмертного полку" явищ і подій. Зрозуміло, кожна людина вільна вирішувати самостійно, кого і як саме вона згадує 9 травня. Але ми не вважаємо можливим пов'язувати себе з тим, що відбувається в колонах на вулиці" , — зазначається на офіційному сайті оригінальної громадської організації "Безсмертний полк".

І в цьому немає нічого незвичайного: колись прояв поваги до тих, хто віддав свої життя за те, щоб війна не повторилася більше ніколи, в інтерпретації Кремля перетворилося на пропагандистське шоу. Чого тільки варті випадки, коли люди несли портрети російських імператорів та Леніна, які не мають жодного стосунку до Другої світової, а також портрети прихильників генерала Власова, що перейшов на бік нацистів, або інших військових-колаборантів.

"Якби у Другій світовій війні перемогу здобули нацисти, то прапори були б іншими. Але німецькі "безсмертні полки" ходили б тими ж маршрутами, що й російські. На цих портретах були б інші особи з іншою символікою на кашкетах та пілотках. Як нам відомо, Рейх дуже любив пафосні ходи і ніколи не втрачав шансу їх провести. До того ж, саме Рейх їх і породив. Оскільки, якщо ви вивчали культ Третього рейху, то маєте розуміти, звідки взялася ідея "Безсмертного полку", — коментує російський публіцист Олександр Невзоров.

Чому ж за очевидної абсурдності саме "Безсмертний полк" став головним експортним продуктом роспропаганди? Цього року його, як заявляють організатори, планують у тому чи іншому вигляді провести у 120 країнах. Справа в тому, що за допомогою цієї дешевої акції РФ ніби мітить територію: мовляв, дивіться, тут — "наші". А якщо "наші" — значить можна зі зброєю звільнити їх від гноблення. Саме тому провести цю ходу смерті окупанти планують навіть у знищеному ними ж Маріуполі.

"Щороку 9 травня в деяких країнах під дахом російських посольств та під кураторством СЗР (Служби зовнішньої розвідки, — ред.) та 5-ї служби ФСБ проводяться активні заходи ворожих спецслужб. "Побєдобєсіє" та їхній основний акт "Безсмертний полк". Головне "побєдобєсіє" проводиться в Москві на Червоній площі. "Побєдобєсіє" за межами Мордора — це завжди парад і демонстрація ворожої агентури", — прокоментував директор міжнародної асоціації "Інститут національної політики" Юрій Шуліпа у Facebook.

Цього року "Безсмертний полк" може стати ще й майданчиком для незгодних: демократичний рух "Весна" планує вийти на парад із портретами ветеранів та гаслом "Вони билися не за це".

Читайте також: Російським "містам-героям" квітів не несуть: як готуються до 9 травня у Кривому Розі, Одесі та Миколаєві (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір