"Панікувати точно не варто": ситуацію в економіці оцінив Устенко (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Економіка України не може не відчувати впливу війни. Прямі та непрямі втрати внаслідок повномасштабної російської агресії можуть сягати близько 1 трильйона дол. Попри це, причин для паніки на сьогоднішні немає. Таку думку сьогодні, 28 травня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA висловив радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

"Агресор знищує наші активи. Якщо ви подивитеся на оцінки, які є зараз з приводу вартості знищених активів, то ми говоримо про цифру приблизно у 650 млрд дол. Це те, що було знищено агресором фізично наших активів. Якщо ви додасте туди ще непрямі витрати, які ми понесли від війни: недоотриманий ВВП, недоотримані гроші в державний бюджет, недоінвестування, то наші витрати можуть бути на рівні близько 1 трильйона дол. Чи могла відчути і чи має відчути економіка цей негативний вплив? Звісно, мала відчути. Тому й гроші до державного бюджету, які мали б надходити до цієї військової агресії з тим, як вони надходять зараз, це різні ситуації. Якщо раніше прогнозувалося, що дефіцит на весь рік державного бюджету буде в районі 7 млрд дол., то зараз на місяць він становить близько 7 млрд дол. Частина бізнесу не працює, частина бізнесу не працює на повну потужність", – пояснює Устенко.

За його словами, сьогодні витрати держави урізані по суті до двох статей.

"Перша стаття витрат — це наша армія та оборона, а друга стаття витрат, яка в нас залишилася, — це соціальні витрати. Все, більше практично нічого немає", — коментує експерт.

Водночас він зазначає, що ситуація, в якій щомісячний дефіцит державного бюджету становить від 5 до 7 млрд дол., була оперативно проаналізована спочатку країнами "Великої сімки", потім й іншими союзниками України. Ними ухвалені рішення, за результатами яких Україна без підтримки не залишиться. Гроші заходять до країни на постійній основі в різних формах. Єдине, що може спричинити тривогу Мінфіну, це технічні затримки з надходженням коштів.

"Але насправді це не означає, що є якась принципова проблема. Нас точно ніхто за цим напрямом, за напрямом фінансів не покинув, всі розуміють, наскільки це важливо: продовжувати нас фінансувати. На додаток, воно все фінансується здебільшого не у вигляді кредитного ресурсу, а у вигляді грантового ресурсу. Тобто ті гроші, які тобі віддають, але які ти потім не мусиш повертати. Тому що це грантові ресурси", — пояснив Устенко.

Водночас радник президента України з економічних питань застерігає від думки, що в країні з економікою все чудово. Ситуація складна, її розвиток безпосередньо залежить від ситуації на полі бою.

"Думати, що все добре і чудово точно не варто. Тому що ми в стані війни. Все залежить від того, що відбувається на полі бою. Вся надія насамперед на наші ЗСУ, вся надія на наших сміливих воїнів, які борються, реально борються зі зброєю в руках з агресором. Економіка існує, але існує як економіка воєнного часу. Так, у нас є виклики, у нас є виклики, пов'язані з інфляцією, у нас є виклики, пов'язані з тим, що багато сил витрачається на те, щоб утримувати і гривню, багато витрачається на те, щоб залучати додаткове фінансування, багато витрачається за всіма напрямами, але знову ж таки ми у війні перебуваємо. А що ми думали, що не буде інфляції? Якщо ми самі вимагаємо накладання ембарго на нафту, що призведе, зрозуміло, до збільшення в короткостроковій перспективі цін на нафту. Тому і бензин буде дорожчим. Тому готуватися до цього треба", — заявив Олег Устенко.

При цьому наголосив, що причин для паніки через ситуацію в економіці немає.

"Панікувати точно не варто. Щодо паніки, то — ні", — запевнив радник президента.

Читайте також: Друкарський верстат працює: що відбувається з економікою України — загрози та прогнози (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір