"Памфірова Маланка. Танець життя та смерті": у Києві презентували реквізит стрічки "Памфір"

Кадр з фільму "Памфір"

У Національному центрі "Український дім" відкрили виставку "Памфірова Маланка. Танець життя та смерті". Тут зібрали реквізит з фільму "Памфір". Цю стрічку в Україні бачили лише на фестивальних показах, а в прокат вона вийде наприкінці березня.Виставка, як частина промоції, триватиме до 19 лютого. Про це повідомляє "Дом" з посиланням на "Укрінформ".

Фото: ukrinform.ua

Занурюють відвідувачів в історію Маланки — українського містичного карнавалу у переддень старого Нового року — понад 40 костюмів з фільму "Памфір" та більш як 100 обрядових масок.

Фото: facebook.com/ukrdim

Як підкреслив режисер фільму Дмитро Сухолиткий-Собчук, у картині зібрано різні традиції дністровського варіанту свята Маланки.

"Маланка один із найважливіших елементів картини. Ми дозволили собі сміливість створити в цьому в кіно свою власну Маланку, тому вона називається Памфірова, бо існує в представленому вигляді тільки в нашій стрічці. Вона зіткана з кількох традицій, притаманних різним селам Буковини та Івано-Франківської області", — зазначив Дмитро Сухолиткий-Собчук.

Експозиція містить маски тотемних тварин. Зокрема, три варіанти голови ведмедя. Організатори зазначають, що тотемом могла стати коза, корова або кінь, що годують родину, або ведмідь. 

Фото: ukrinform.ua

Обрали цього хижака, бо він живе у карпатських лісах. Водночас під час фільмування використовували й маски з людськими обличчями. Наприклад, баби та діда.

"Маска діда хвилювала всіх. Саме з нею знімали важливий момент. Син Памфіра — Назар, одягаючи маску діда тужить за батьком. Сцену, щоправда, вирізали під час фінального монтажу", — розповів куратор виставки Олексій Ананов.

За словами Ананова, фільм в Україні побачили максимум дві тисячі людей на кількох фестивальних показах. Тож експозиція розповідає власну історію за допомогою реквізиту фільму.

"Ми прагнули не розкривати інтриг фільму. Водночас повинні були пояснити відвідувачам, які ще не бачили стрічки, матеріал, який ми зібрали», — додав він.

Відкриває експозицію макет мозаїки із зупинки франківського села Рашків, що фігурує у фільмі, а завершує — фрагменти печі із зображеннями пастухів і свійських тварин. До речі, саме цей малюнок метафорично описує створення світу.

Фото: ukrinform.ua

Водночас охочі побачать сцени, які не увійшли в остаточний варіант картини. Також під час відкриття режисер надав візуальний ключ до розуміння фільму.

"Усі кольори мають значення, вони приєднані до кожного персонажа. Сім’я Памфіра існує у тепло-жовтих, помаранчевих і синіх тонах, а все, що стосується небезпеки та антагоніста — у зелених і чорних в. Заразом червоний колір сигналізує, що характер персонажа може змінитися», — пояснив Дмитро Сухолиткий-Собчук.

Нагадаємо, прокат стрічки “Памфір” режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука перенесли з 26 січня на 23 березня задля проведення запланованих промоцій. Світова премʼєра фільму відбулася у травні 2022 року на Каннському кінофестивалі.

Читайте також:

Медіа-партнери
Прямий ефір