Пацієнтам потрібна легалізація медичного канабісу, а не "чорний ринок", — Шерембей

Дмитрий Шерембей. Фото: nrcu.gov.ua

Важкохворі українці змушені нелегально купувати заборонені в Україні ліки, що містять медичний канабіс, водночас Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує такі препарати до використання у всіх країнах світу. Про це у програмі "На самом деле" телеканалу "Дом" розповів голова Благодійного фонду "100% життя" Дмитро Шерембей.

Він уточнив, що фонд "100% життя" забезпечує різноманітними медичними та соціальними послугами близько 240 тис. українців на рік, тому в організації мають дані про ситуацію з пацієнтами, що страждають на важкі захворювання. Їхні симптоми могли би полегшити медпрепарати, які містять канабіс.

"Я точно знаю, що переживають люди, які перебувають у паліативних палатах. Я точно розумію, що переживають люди у хоспісних палатах. І матусі, які сьогодні на "чорному ринку" купують препарати для своїх дітей, щоб у них не було нападів. Понад 2 млн людей в Україні на рік потребують цих медикаментів, тому що немає жодної альтернативи", — уточнив Шерембей.

На його думку, 13 червня Верховна Рада не підтримала законопроєкт, який регулює обіг марихуани у медичних цілях, оскільки в Україні зберігається сильний вплив "чорного ринку" офіційно заборонених медпрепаратів.

"На жаль, сьогодні це не питання, наприклад, неосвіченості депутатів, які не проголосували. Сьогодні виграли куратори "чорного ринку", які збирають із пацієнтів в середньому 10 млрд грн на рік, і кладуть собі до кишені. І всі ці "депутатики", які "промахнулися кнопочкою" та тицьнули у червону, прирекли людей на біль, і щоб вони носили на "чорний ринок" гроші. Це проста й зрозуміла мотивація. Не треба їм вигадувати благородного пояснення, що вони нібито переживають за дітей у садочку" , — переконаний правозахисник.

Він доповнив, що в Україні в обігу є понад 36 препаратів з наркотичним вмістом, більш важкого впливу, ніж канабіс, серед них — морфій. Тим часом, медпрепарати з канабісом могли би здійснити точний терапевтичний вплив, наприклад, на онкохворих пацієнтів.

"Рослина канабісу містить канабіноїди, які на сьогодні використовують у медицині, з дуже точним терапевтичним ефектом. Наприклад, якщо людина, не дай боже, проходить хіміотерапію, то їй легшатиме. Підвищується відсоток успішності реалізації курсу лікування, й таким чином ми підвищуємо шанс, що людина виживе та видужає", — повідомив експерт.

Шерембей додав, що в Україні понад 1 млн осіб борються з онкологією, й вони змушені купувати на тому самому "чорному ринку" заборонені препарати, які можуть врятувати їм життя. А ось ВООЗ давно рекомендувала всім країнам світу переглянути ставлення до медичного канабісу.

"Є головний орган у світі з виробництва медичної експертизи — це Всесвітня організація охорони здоров’я. Вона вже давно закінчила науковий дискурс щодо канабіноїдів. І три роки тому офіційно до кожної країни, зокрема до України, направила рекомендацію — врегулювати у законодавчому полі доступ до канабіноїдів для хворих людей", — акцентував правозахисник.

За його словами, законопроєкт не несе додаткових ризиків розширення впливу наркоторгівлі, оскільки в Україні, на жаль, наркотичні засоби цілком доступні до продажу. А пацієнтам потрібен не "чорний ринок", а легальна медична допомога, сказав експерт.

"Хворим людям не потрібен "чорний ринок". Вони не потребують кустарно вироблених медикаментів. Українським пацієнтам необхідно, щоб медик виписав їм рецепт, вони пішли до аптеки та купили препарат, вироблений фармакологічною компанією", — резюмував Шерембей.

Повна версія інтерв'ю: Виграли куратори "чорного ринку": законопроєкт про обіг ліків із канабісом коментує Дмитро Шерембей

Нагадаємо, 13 липня Верховна Рада України провалила голосування законопроєкту № 5596, що регулює оборот марихуани у медичних цілях. "За" проголосували 184 народних депутата, "проти" — 33, і ще 61 утримався.

Прямий ефір