Відповідь на дискредитацію: аналіз помилок "Страны" про телеканал "Дом"

31 березня 2021 року інтернетресурс "Страна.ua" опублікував статтю Анастасії Товт під назвою "Кто в ДОМике живёт? Как "душит добром" русскоязычный госканал, который вещает для Крыма и Донбасса".

Редакція каналу "Дом" підготувала цей аналіз, маючи на меті інформувати нашу аудиторію про помилки, які наявні в зазначеній статті, та вказати на це авторці публікації. Крім того, на нашу думку, матеріал має ознаки порушень Кодексу етики українського журналіста, а саме п. 19 "Свідоме порушення норм журналістської етики є абсолютно несумісним з професійною журналістикою". А також у первинній опублікованій версії в матеріалі не було представлено думку підприємства. Вважаємо, що мета цього тексту — це дискредитація праці та зусиль творчого колективу і приниження глядацької аудиторії телеканалу "Дом" з тимчасово окупованих територій.

Виконання завдань, покладених на ДП "Мультимедійна платформа іномовлення України" законом України "Про систему іномовлення України", здійснюється шляхом мовлення двох телеканалів з ефірними логотипами UA та "Дом". Телеканали UATV та "Дом" не є окремими юридичними особами, функціонування діяльності обох телеканалів відбувається відповідно до редакційної політики державного підприємства та визначається необхідністю інформувати про офіційну внутрішню і зовнішню політику та позицію України іноземну аудиторію, зокрема українців за кордоном, а також аудиторію, що перебуває на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, у районах України, що межують з тимчасово окупованими територіями, а також у прикордонних районах України, що межують з територією держави-агресора чи територіями інших держав.

Нижче ми наводимо приклади дезінформації та маніпулятивні повідомлення з тексту, і паралельно факти з діяльності ДП "МПІУ", зокрема телеканалів "Дом" та UA.

Наведена недостовірна інформація у статтіФакти
"Ведущая — пресс-секретарь президента Зеленского Юлия Мендель. Она — госслужащий Украины".Телеканал "Дом" запустив нову серію програм, першим спікером якої стала прессекретар президента Юлія Мендель, яка погодилася спеціально для аудиторії каналу з тимчасово окупованих територій і Донецької та Луганської областей давати відповіді на питання, як спікер президента, і пояснювати позицію влади щодо актуальних для наших глядачів тем.
"Несколько недель назад в "Дом" вошла Юлия Мендель — пресс-секретарь президента Украины Владимира Зеленского. Она начала вести авторскую передачу "Взгляд с Банковой"".Ю. Мендель не веде авторську програму "Взгляд с Банковой", яка насправді є циклом програм. Тим паче, з огляду на неможливість суміщення такої діяльності з посадою прессекретаря президента.
"Мендель "подменял" экс-президент Украины, глава украинской делегации в ТКГ Леонид Кравчук. Кравчук даже не присутствовал в студии — включался в эфир по видеосвязи".Ніхто не підміняв Ю. Мендель — Кравчук черговий запрошений спікер, який за своїм бажанням має право виходити на зв'язок. У студії є можливості такого зв'язку, відповідно гості можуть скористатися таким засобом комунікації.
"Но что примечательно: значительную часть эфирной сетки составляют повторы". "Одно и то же художественное кино тоже крутят по несколько раз в день. На телеканале "Дом" также транслируют программы украинских медиагрупп: "Коли ми вдома" (выходит на канале "СТБ"), "На троих" (проект "Дизель шоу" на канале ICTV), а также известные украинские сериалы "Пёс", "Вскрытие покажет", "Домик на счастье", "Країна У" и прочий контент, который параллельно крутят по другим украинским телеканалам".Теза про повтори в негативному або критичному поданні є недоречною та зовсім непрофесійною, оскільки формування сітки будь-якого телеканалу — складний процес, який враховує такі фактори, як-от цільова аудиторія (вік, стать, уподобання), прайм/оффпрайм, готовність продукту власного виробництва, наявність прав на закупний контент, кількість оригінальних показів та повтори, ліцензійний термін, контрпрограмування та ін. Для програмування потрібно не тільки враховувати ці фактори, а й максимально ефективно їх поєднувати, спираючись на знання ринку, основні методи вивчення аудиторії, тенденції перегляду. Телеканал "Дом" враховує всі ці знання під час формування своєї сітки. Час оффпрайму (не прайм) частково зайнятий повторами як програм, так і серіалів, оскільки абсолютно нерентабельно і неефективно наповнювати ефір телеканалу винятково оригінальним продуктом. Це звичайна практика усіх без винятку телеканалів.
"С недавнего времени канал (тут — "Дом") стал также иновещательным — его можно найти в кабельных сетях и на спутнике под старым брендом UA.TV в странах, где есть русскоязычная аудитория".Від початку створення ДП "МПІУ" належить до системи іномовлення України. З 2020 року мовлення здійснювалося шляхом трансляції  двох телеканалів з ефірними логотипами UA та "Дом". Станом на сьогодні UA здійснює свою діяльність, відповідно до ліцензії на мовлення, через супутниковий ретранслятор Hotbird 13C на територію Європи, а на територію Туреччини, Малої Азії, Західної Європи — через супутниковий ретранслятор TURKSAT 3A. З 1 березня 2021 року телеканал "Дом" розпочав мовлення на супутнику Astra 4А (у некодованому вигляді) та збільшив кількість передавачів.
""Дому" закон не писан. На частных украинских телеканалах, которые вынуждены соблюдать закон "о квотах" на украинский язык в эфире (не менее 75% контента), негласно возмущались тем, что для "Дома" этот закон не писан".У редакції 2015 року п. 3 ст. 7 закону України "Про систему іномовлення України" мав таке викладення: "Програми МПІУ виробляються українською мовою, а також іншими мовами залежно від доцільності та нагальності використання тієї чи іншої мови для досягнення мети діяльності МПІУ. У загальному обсязі мовлення МПІУ не менше 50 відсотків мають становити програми, вироблені англійською мовою".
"Украинские госдеятели в качестве гостей эфиров телеканала "Дом" говорят по-русски. Например, вице-премьер и министр по вопросам реинтеграции временно оккупированных территорий Украины Алексей Резников, глава "Укроборонпрома" Юрий Гусев и многие другие официальные лица. Хотя в соответствии с законом "О функционировании украинского языка как государственного", обязаны выступать в публичном пространстве по-украински". "По факту весь контент (как новостной, так и развлекательный) выходит на русском". "С конца февраля 2021 канал начал транслировать исключительно русскоязычный контент собственного производства или русскоязычный контент, закупленный у зарубежных (не российских) или украинских медиагрупп".З 11.06.2020 року п. 3 ст. 7 закону України "Про систему іномовлення України" діє в такій редакції: "Програми МПІУ виробляються українською мовою, а також іншими мовами залежно від доцільності та необхідності використання тієї чи іншої мови для досягнення мети діяльності МПІУ". У своїй діяльності підприємство керується винятково чинним законодавством України. У разі висловлення бажання гостями студії спілкуватися українською мовою дубляж не здійснюється — подається мовою оригіналу в ефірі каналу "Дом". На діджиталплатформах переклад російською вживають для залучення більш широкої аудиторії. Новинні блоки, що розміщують на діджиталплатформах, зважаючи на доцільність та необхідність, також дублюються англійською та арабською мовами. Основна маса контенту власного виробництва російськомовна, що зумовлено специфікою цільової аудиторії телеканалу "Дом". ДП "МПІУ" закуповує контент як українською, так і російською мовами.
"Канал для Банковой, а не для людей. Самая главная проблема — канал, созданный для неподконтрольных территорий, почти не рассказывает о проблемах и важных новостях тех самых неподконтрольных территорий". "Один из журналистов, живущих в Донецке, по просьбе "Страны" посмотрел эфир телеканала "Дом"". Прежде всего очень мало контента о жизни людей в "республиках", у которых свои проблемы, мало связанные с тем, что происходит в Украине. Из-за этого создаётся ощущение, что смотришь какой-то неинтересный иностранный канал".Мовлення телеканалу "Дом" складається, серед іншого, із власних вузькоспрямованих інформаційно-аналітичних програм, які висвітлюють проблеми та усю палітру подій, що відбуваються на окупованих територіях. Новини та репортажі створюються, зокрема, зусиллями журналістів, які живуть і працюють у Донецькій та Луганській областях. Натомість, інтернетвидання "Cтрана.ua" заперечує приділення уваги проблемам Сходу, застосовуючи через декілька абзаців вже знайому риторику — "звичайно ж, є винятки у вигляді однієї-двох передач". Застосування автором статті такого узагальнення є не що інше, як недостовірна інформація, з огляду на наявні та видані в ефір 903 випуски інформаційно-аналітичних програм, випуски та передачі, які порушують теми, близькі жителям тимчасово окупованих територій. Наведемо зовсім не повний їх перелік: "5 вопросов на злобу дня", "А как там дома? Донбасс", "А как там дома? Крым", "Официальный разговор", "На самом деле", "Право на право", "Неофициальный разговор", "Чем живёшь, Украина?", "Давайте проверим!" та інші.
Есть и зарубежные художественные фильмы. Например, в пятницу, 26 марта, на канале "Дом" показывали "Ночь в музее".Автор говорить, що "Ніч у музеї" є художнім фільмом, а насправді це програма власного виробництва ДП "МПІУ".
"С этой точкой зрения согласен и телеведущий Макс Назаров. Он считает, что телеканал "Дом" — ни что иное, как отмывание денег".Заява Назарова — маніпулятивне та безпідставне судження, яке покликане збити з пантелику пересічних громадян. Це висловлювання містить упередженість та необґрунтоване звинувачення, а також свідчить про необізнаність ведучого відповідно до сенсу дискусії. Кошти, які виділено ДП "МПІУ" з державного бюджету України, використовуються для здійснення одночасного мовлення та діяльності двох телеканалів (ефірний логотип UA та ефірний логотип "Дом"). Інформацію про закупівлі підприємства можна знайти у відкритому доступі в мережі інтернет, відповідно до закону України "Про публічні закупівлі".
"В планах также запускать собственное радиовещание в эфире "Суспильного радио", сигнал которого будет доступен во всей европейской части России".У лютому 2021 року ДП "МПІУ" разом з НСТУ реалізували запуск програм телеканалу з адаптацією у радіоформаті. На час написання статті "Кто в ДОМике живёт" в ефірі "Суспільного радіо" вже виходили  такі програми. Радіомовлення  "Суспільного радіо" розповсюджується також і на територію РФ.
"Украинский государственный канал не может конкурировать с российским продуктом. Живущие недалеко от Марьинки признались, что не смотрят "Дом". "Он у нас не "ловит", — объяснили они. То же говорят и жители Краснодона, Донецка, Луганска и Горловки. Но уверен, что доля телесмотрения — на уровне статистической погрешности. Результат не покажет даже 0,00 — 0,01%", — комментирует один из медиаменеджеров".ДП "МПІУ" мовить під ефірним логотипом UA на територію країн Європи через супутниковий ретранслятор Hotbird13C, а на територію Туреччини, Малої Азії, Західної Європи — через супутниковий ретранслятор TURKSAT 3A. Країни, в яких наявне мовлення через кабельних операторів: Азербайджан, Болгарія, Грузія, Ізраїль, Канада, США, Німеччина, Латвія, Молдова, Польща та інші. Мовлення на тимчасово окуповані території Криму, Донецької та Луганської областей здійснюється шляхом трансляції телеканалу "Дом" завдяки тимчасовим дозволам на мовлення на територіях з особливим режимом мовлення через передавачі, а з 1 березня 2021 року ще й на супутнику Astra 4А. Дані наведено з невідомих джерел, статистичні вибірки та умови опитування невідомі та сумнівні.
"Опрошенные "Страной" телеменеджеры говорят, что визуальное оформление канала и контентное наполнение оставляет желать лучшего". "У меня много вопросов к оформлению канала. При достаточно неплохом бюджете выглядеть это все могло бы более современно и привлекательно". "Идея правильная. Но реализация…"Загалом численні коментарі невідомих теле- та медіаменеджерів, наведені у статті, не дають змоги ідентифікувати так званих експертів з метою встановлення їхньої компетентності, відображення їхньої професійної позиції та здатності до конструктивної критики. Так само, як і "статистичні цифри", виведені ними "на око", зважаючи на лише їм зрозумілі дані, попри об’єктивну неможливість їхнього встановлення на тимчасово окупованих територіях.
"В итоге госпредприятие, которому принадлежит канал "Дом" (вместе с телеканалом UA.TV) получило 298,4 млн грн. Что тоже немало". У початковій версії статті було зазначено 300 млн.Як вже було вказано, підприємство реалізовує покладені на нього завдання шляхом мовлення двох телеканалів з ефірними логотипами UA та "Дом". Телеканали UATV та "Дом" не є окремими юридичними особами, функціонування діяльності обох телеканалів відбувається винятково в межах затвердженого плану використання бюджетних коштів. У 2021 році ДП "МПІУ" було виділено 298 427 100  грн. Зазначимо, що ці кошти спрямовуються не лише на закупівлю контенту чи виготовлення власного продукту, а також і на загальні видатки підприємства.

"Юридически телеканал "Дом" зарегистрирован как ГП "Мультимедийная платформа иновещания Украины" (именно это юрлицо получает вышеуказанный бюджет, который тратится как на "Дом", так и на второй госканал UA.TV, который вещает за рубеж)"
Зазначимо, що у цьому випадку термін "юридично зареєстрований" — це примітивне маніпулювання, оскільки йдеться про стереотипне продовження — "проте за фактом належить…".
ДП "МПІУ" створено у 2015 році та на 100 % корпоративних прав належить державі Україна. Водночас приховані бенефіціари або приватні власники у підприємства відсутні, зовнішнього впливу на формування контенту чи тиску, як це буває у випадках з приватними ЗМІ, — немає. Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України є органом влади, до сфери управління якого належить юридична особа ДП "МПІУ".


"А содержится "Дом" на балансе Министерства по вопросам реинтеграции временно оккупированных территорий Украины".
Телеканал "Дом" не перебуває на балансі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України є уповноваженим органом управління ДП "МПІУ".
ДП "МПІУ" для здійснення діяльності телеканалу "Дом" отримало відповідну ліцензію на мовлення від Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

І ще одна цитата: "Забегая наперёд, отметим, что 69 тысяч просмотров — рекорд для YouTube-канала "Дом". Обычно видео набирают всего около 2-3 тысяч просмотров".

Читайте також: Хто стоїть за дискредитацією телеканалу "Дом". Аналітика

Спростувати дані, наведені у статті з посиланням на кількість переглядів і рекордів YouTube-каналу "Дом", зовсім не складно, ознайомившись із нижченаведеними фактами:

Перегляди Youtube-каналу "Дом" (підписників — 125 тис., понад 14 млн переглядів):

  • Задержание Навального: названа причина (17.01.2021) — 191 530 переглядів
  • Аншлаг в Мариупольском порту: что происходит (10.02.2021) — 162 780 переглядів
  • Карабахский конфликт: Россия перебрасывает военную технику в Армению (01.10.2020) — 958 050 переглядів
  • Карабахский конфликт: силы Азербайджана пошли в наступление (03.10.2020) — 460 440 переглядів
  • Нагорный Карабах: Азербайджан назвал условие "заморозки" конфликта с Арменией (05.10.2020) — 301 400 переглядів
  • Ситуация в Беларуси: неизвестные в гражданском похищают людей на улицах (05.09.2020) — 184 770 переглядів
  • Ситуация в Кыргызстане: Парламент начал процедуру импичмента президента (08.10.2020) — 100 480 переглядів
  • В непризнанном Нагорном Карабахе началась мобилизация местного населения (16.10.2020) — 173 210 переглядів
  • Карабахский конфликт: Армения готова к переговорам с Азербайджаном (01.10.2020) — 125 550 переглядів
  • Протесты в Беларуси: силовики задержали 28 сотрудников "Гродно Азот" (26.08.2020) — 105 370 переглядів
  • В Кыргызстане исчезли президент и премьер-министр страны (08.10.2020) — 86 150 переглядів
  • Ещё один район Нагорного Карабаха перешёл под контроль Баку (26.11.2020) — 75 135 переглядів
  • Телеканал "Дом": как нас найти (31.08.2020) — 151 680 переглядів
  • "Дом" объединяет: смотрите лучший контент в нашем эфире (31.08.2020) — 140 480 переглядів
  • "Дом" — телеканал, который дарит радость встречи (17.09.2020) — 105 470 переглядів
  • Телеканал "Дом": когда контент сделан с любовью (18.09.2020) — 101 540 переглядів
  • Президент Владимир Зеленский с ведущими т/к "Дом" поздравили народ с Новым годом и Рождеством (25.12.2020) — 69 895 переглядів

Перегляди Facebook-каналу "Дом" (окремі відео в Facebook здобувають від 100 тис. до 1,5 млн охоплень; 33 тис.підписників).

Підписників Instagram-каналу "Дом" — понад 33 тис.

Медіа-партнери
Прямий ефір