Украина наш дом

Скасування штрафів для жителів ОРДЛО за виїзд через РФ — що зміниться: "5 вопросов на злобу дня" з Людмилою Буймістер

КПВВ "Станица Луганская". Фото: freeradio.com.ua

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який передбачає скасування штрафів для жителів окремих районів Донецької та Луганської областей, які вимушено перетинають українсько-російський кордон, щоб потрапити на підконтрольну Україні територію.

Що зміниться для жителів тимчасово окупованих територій після набуття чинності документа і яка його мета — розповіла народна депутатка Людмила Буймістер в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Які норми діяли до ухвалення законопроєкту і що зміниться?

— Уже понад рік у нас існує величезна проблема. Вона насамперед спровокована не українською стороною, а саме "владою" непідконтрольних Україні районів Донецької та Луганської області. Люди не можуть вільно приїхати на територію України. Не можуть отримувати соціальні виплати, пенсії тощо. Тому, звичайно, українська влада робить усе можливе, аби полегшити нашим громадянам перетин лінії дотику.

Уже скасовано обмеження, які були пов'язані з пандемією коронавірусу, і надалі буде знято всі інші обмеження саме для громадян України, щоб вони нарешті змогли безперешкодно приїжджати, бачитися з родичами, отримувати пенсії тощо.

— Чи все взято до уваги в цьому законопроєкті для того, щоб люди могли себе почувати безпечно, приїжджаючи на підконтрольну Україні територію?

— На жаль, прогнозувати дії так званої "влади" тимчасово окупованих територій досить складно. Всі громадяни України, які хоч якось проявляють свою позицію або навіть згадують про те, що мають українське громадянство, піддаються на тимчасово непідконтрольній території переслідуванням та утискам з боку "влади".

У нас є СБУ, прикордонна служба, які визначатимуть, чи може людина перетнути кордон чи ні, чи є для цього якісь інші обмеження. Але точно обмеженням не має бути те, що у громадян України, які проживають на тимчасово непідконтрольній території, є паспорт так званої "Л/ДНР". Вони залишилися там фактично заручниками тих режимів "республік", і тому українська влада має ставитися нормально, з розумінням.

— Наскільки великий зараз запит у людей приїжджати з тимчасово окупованих територій?

— До блокади з боку ОРДЛО перетин КПВВ відбувався досить інтенсивно — кілька тисяч людей щодня. Давайте не забувати, що у людей родичі залишилися, які проживають у підконтрольних Україні регіонах і навпаки. Що легше буде зараз людям приїжджати до України, то більше ми побачимо людей, які приїжджають і продовжують підтримувати зв'язок із рідними.

— Скасування цих штрафів дасть змогу абсолютно вільно перетинати лише КПВВ?

— Так, ідеться не про кордон з Російською Федерацією, а винятково про лінію дотику.

З цього боку саме скасування штрафів за перетин лінії дотику лягає в логіку того, що ми не визнаємо окупацію Донецької, Луганської області, ми не визнаємо незаконні республіки, які існують на тій території. Ми вважаємо, що це територія України, тому, якщо навіть з боку окупаційної влади відбувається тиск і обмеження пересування наших громадян, ми цього не визнаємо. Ми хочемо наших громадян бачити в Україні.

— У депутатів є якісь подальші напрацювання щодо облаштувань КПВВ на Донбасі?

— Протягом останніх двох років активно тривало будівництво та переобладнання КПВВ в Донецькій і Луганській областях. Вони вже обладнані за останнім словом техніки, і все зроблено для зручності наших громадян під час перетину КПВВ з тимчасово окупованими територіями Донбасу. Є подальша програма розвитку, зокрема щодо надання адміністративних послуг якомога ближче до контактної лінії. Щоб людям не потрібно було обов'язково їхати до Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП). І цей процес буде обов'язково продовжено, розвиток інфраструктури продовжиться, щоб людям можна було приїхати до України, отримати всі адміністративні послуги швидко та якісно.

Прямий ефір