Від одягу до психолога: як в Одесі допомагають переселенцям (ВІДЕО)

Центр допомоги переселенцям. Скріншот відео: kanaldom.tv

Одеса за три місяці повномасштабного вторгнення Росії в Україну стала притулком для тисяч переселенців із Миколаєва, Харкова, Херсона та Маріуполя. У місті працює Центр допомоги переселенцям, де можна отримати будь-яку підтримку, у тому числі психологічну. Історії тих, хто зміг врятуватися від бойових дій, на перший погляд, схожі, але водночас кожна унікальна, інформує "Дом".

Олена приїхала з окупованого Херсона. Рідне місто покидала швидко, і часу зібрати речі не було. В одеський Центр допомоги вона приходить, щоб вибрати одяг.

Олена виїжджала під обстрілами на машині з чоловіком, мамою та дитиною. За її словами, їхній родині пощастило: пройшли всі блокпости без причіпок з боку окупантів.

"Того дня, коли ми виїжджали, не було кадирівців. Кажуть, що нам пощастило дуже. На блокпосту лише дивилися машину: бардачок, хто сидить у машині, чоловіків не роздягали та не шукали нічого. Нічого не вимагали", — розповідає Олена.

Виїжджати сім'я наважилася, коли у Херсоні вже було неможливо знайти потрібні ліки для дитини.

"Психологічно дуже важко у Херсоні перебувати. Вони (окупанти, — ред.) їздять на БТРах вулицями, вночі їздять центральними вулицями, світять у вікна, незрозуміло навіщо. Потрібно вікна тримати зачиненими. Я місяць не виходила з квартири", — згадує переселенка із Херсона.

Інша переселенка Людмила до Одеси приїхала із Харкова. Вона жила на Північній Салтівці та зважилася поїхати, коли вже неможливо було терпіти постійні обстріли. Її діти залишилися у Харкові та під час повітряних тривог ховаються у метро.

"Були 11 днів під бомбуванням, потім метро місяць, а потім уже не було сил. Там нічого не залишилося, житла немає", — каже жінка.

У Центрі допомоги щодня стоять черги з нужденних.

"Видаємо необхідну для них підтримку, це стосується медицини, одягу, продуктів харчування. Допомагаємо знайти місце для проживання, а також місце роботи в тому випадку, якщо є потреба. Часто у нас є запити про допомогу тваринам. Про те, що потрібно прилаштувати діток на навчання", — розповідає волонтер Наталія Терехова.

Крім допомоги речами, ліками у Центрі переселенцям допомагають продуктами. Щодня тут готують близько 300 обідів. Одразу ж збирають гуманітарну допомогу для окупованих територій.

"Ми возимо дорогі ліки до Херсона. А до Миколаєва та Запоріжжя — продуктові набори. Зараз готується поїздка до Гуляйполя, Кривого Рогу та інших місць", — поділився планами волонтер Денис Сердиченко.

З тими, хто втратив свій будинок внаслідок обстрілу російської армії, працюють психотерапевти. Якщо забути пережитий страх не виходить, радять прийняти ситуацію і не відгороджуватися від реальності.

"Війна має бути помічена, бо це реалії, це життєвий досвід, це наратив України і це взагалі частина історії", — вважає психотерапевт Світлана Аргірова.

За час повномасштабної війни потік переселенців до Одеси змінювався: спочатку люди почали приїжджати із сусіднього Миколаєва, потім — із Маріуполя, Луганської та Донецької областей. Нині тут дедалі більше мешканців Харкова та Херсона. Волонтери Центру допомагають облаштовуватися переселенцям у новому для них місті. Тим, хто вже не може перебувати у постійній небезпеці, волонтери допомагають виїхати за кордон.

Читайте також: Як впоратися з панічними атаками — алгоритм від МОЗ

Медіа-партнери
Прямий ефір