Від меддопомоги до соцгарантій: як ветеранів повертатимуть з військового життя до цивільного (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: 24tv.ua

Повернення до цивільного життя ветеранів-учасників бойових дій на Донбасі, їхня психологічна і професійна адаптація — один із пріоритетів держави. У Міністерстві з питань ветеранів України створили напрацювання, які допоможуть їм швидко і максимально безболісно перейти від військового до цивільного життя, повідомляє "Дом".

Ветеран АТО Руслан Боровик розповів, що коли повернувся із зони бойових дій, довго відчував апатію і не міг знайти собі місця. Але розуміючи, що потрібен сім'ї, вирішив звернутися за психологічною допомогою. Зараз захоплюється фотографією і допомагає проходити ветеранам спортивну реабілітацію в місцевому центрі.

"Чесно кажучи, не так було просто. Тому що все дуже дратувало, дратували люди, дратували автівки. Тікаючи від якихось певних проблем, ти не втечеш від себе. Тому що рано чи пізно тобі все рівно доведеться до них повертатись. І воно нікуди безслідно не зникне. Тому частково я повернувся ще довійськового життя. Захоплювався тим, що я раніше любив. І почав для себе щось нове відкривати", — поділився він.

Мінвет розробило системну модель, що включає медичний, психологічний, кар'єрний супровід і дає соціальні гарантії ветеранам. Підхід до кожної людини обіцяють індивідуальний.

"Цей перехід для неї психологічно буде дуже сенситивним. Держава має це супроводжувати. І вже є певні напрацювання, є співпраця з Міністерством оборони, з Нацполіцією, але вибудувати практичну модель ми зможемо лише тоді, коли нормативно-правова база, відповідні спільні позиції з усіма відомостями. І зараз іде напрацювання", — повідомила міністрка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна.

Абсолютно всі ветерани потребують психологічної реабілітації, кажуть медики. Особливо ті, хто брав участь в бойових діях. За словами фахівців, кожен другий, хто звернувся за допомогою, має постконтузійний синдром.

"Постконтузійний синдром супроводжується не тільки скаргами фізичними: погіршення слуху, зору, запаморочення. У нього велика група психологічних проблем: агресивність, неврівноважені емоції, які часто змінюють свій характер, імпульсивність. І це все дуже порушує якість життя. Страждає сім'я, страждають діти, страждають батьки, і це так зване коло травми воно збільшується", — розповіла директорка Державної установи "Шпиталь ветеранів війни "Лісова поляна" Ксенія Возніцина.

Нерідко ветерани стикаються і з труднощами працевлаштування.

"Ми стикаємося з проблематикою того, що низка пільг, які сьогодні, відповідно до законодавства, належать ветерану, є бар’єром працевлаштування його на роботу. Тому ми вважаємо, що необхідно створити інструменти, які дозволять максимально працевлаштовувати ветеранів , допомогти їм знайти роботу", — говорить заступник міністра у справах ветеранів України Володимир Левчук.

Посилити планують і підтримку ветеранського бізнесу. Крім податкових пільг, незабаром в Україні запустять онлайнплатформу, на якій ветерани-підприємці зможуть презентувати свій продукт, розміщувати оголошення по роботі, знаходити нових партнерів.

Читайте також: Раду з питань забезпечення прав захисників України презентували в Офісі президента: чим займеться (ВІДЕО)

Нагадаємо, в Україні запрацював онлайнсервіс для ветеранів. В системі "е-Ветеран" можна отримати повну інформацію про послуги психологічної реабілітації та оздоровчі заклади.

Читайте також: Підсумки 11 травня: підозра Медведчуку і Козаку, форум "Україна 30" і репресії в Криму (ВІДЕО)

Прямий ефір