Від Беслану до Оленівки: про ворожу пропаганду РФ говоримо з російською політологинею Курносовою

Ольга Курносова. Фото: hromadське.radio

Страшилки про полк "Азов", міфи про напад України та виправдання своїх злочинів в Україні. Деколи російські пропагандисти самі починають вірити в те, про що говорять. Про це в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповіла російська політологиня Ольга Курносова.

— Як ви оцінили б рівень впливу пропаганди в Росії на людей?

— Немає нічого дивного в тому, що є люди, які цілком довіряють усьому, що каже російська пропаганда. Наприклад, результати опитування Всеросійського центру вивчення громадської думки показали, що 35% росіян, а це просто колосальна цифра, вважають, що Сонце обертається навколо Землі, а не навпаки. Можна, звичайно, кілька відсотків дати на якихось людей, які просто пожартували таким чином. Але однаково цифри колосальні. За останні 15 років правління Путіна кількість таких людей збільшилась на 7%.

— Складається враження, що політичне керівництво Росії зробить усе для того, щоб унеможливити будь-яку спробу критичного мислення та оцінки ситуації як у країні, так і за її межами — в Україні. Ви згодні?

— Так. Іноді пропагандисти навіть самі починають вірити в те, що вони розповідають. Пам'ятаєте мультики про секретну зброю, яку показував Путін на своєму виступі перед Федеральними зборами? Спочатку всі сміялися з цього, бо вчені розуміють, що такої зброї не існує. Потім якось стали до цього ставитися менш критично. Нині все справді було перевірено на практиці, виявилося, що цієї зброї просто не існує. Але сам Путін і більшість кремлівських чиновників були впевнені в тому, що справді Росія має якусь суперзброю.

Після теракту в Оленівці, коли 29 липня росіяни фактично підірвали українських військовополонених у місцевій колонії, було опубліковано в мережі заяву посольства РФ у Великій Британії про те, що представники полку "Азов" заслуговують на страту. Звідки беруться ці наративи?

— Почну з того, що рішенням Верховного суду РФ полк "Азов" визнано в Росії "терористичною організацією". Але зверніть увагу, якщо там було все так чисто і так добре, навіщо було закривати це судове засідання?

Повертаючись до ситуації в Оленівці, не вперше такі речі відбуваються у Росії.

Хочу нагадати трагедію в Беслані (1 вересня 2004 року терористи захопили школу в Беслані в Північній Осетії, тоді загинули 333 особи, з них майже 200 — діти, близько 800 поранених, — ред.).

Експерти довели, що вибух та пожежа сталися внаслідок термобаричних снарядів вогнемета "Джміль". А як ви пам'ятаєте, тоді у Беслані казали, що це терористи самі підірвали бомби, які були розміщені у школі. Насправді все не так.

— У Міністерстві закордонних справ РФ допустили розрив дипломатичних відносин із США, якщо ті оголосять Росію країною — спонсором тероризму. Офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова сказала, що якщо США ухвалять відповідне рішення, то "Вашингтон ризикує остаточно перетнути точку неповернення з усіма наслідками, що випливають". Прокоментуйте цю заяву. За логікою Росії, це зовсім не Москва ризикувала, коли вторгалася до України.

— Я б порекомендувала, звичайно, пані Захаровій таки подивитися, як поводилися її попередники в радянські часи. Вони принаймні вміли підбирати слова набагато краще, хоч і говорили теж дуже неприємні для Заходу речі. Їхній стиль набагато більше був схожий на дипломатію, ніж те, що каже Захарова.

Я взагалі не розумію, чому Сергій Лавров та Марія Захарова називаються співробітниками Міністерства закордонних справ РФ. Нехай буде міністерство пропаганди. Вони цілком могли б посунути телеведучого Володимира Соловйова.

А ось на чолі Міністерства закордонних справ РФ, мабуть, варто поставити ексканцлера Німеччини Герхарда Шредера. Як виявилося, він не просто був [наприкінці липня] у Москві та не просто розмовляв із представниками "Газпрому", але ще й зустрічався з Володимиром Путіним. А зараз раптово розповідає, що треба зробити для того, щоби припинити війну. Але мені насправді дуже цікаво — мав він повноваження на цю зустріч чи ні? Велике питання.

Читайте також: Серйозні протести в Росії найімовірніші у вересні, — Курносова

Прямий ефір