Від Байдена слід очікувати великих інвестицій в допомогу Україні

Фото: Jim Watson/AFP via Getty Images

Новий президент був глибоко залучений в політику України під час адміністрації Обами

Вперше вказаний матеріал був розміщений на ресурсі Roll Call, нижче наведені його основні тези.

Марк Саттер (Mark Satter)

14 січня 2021 року

На посаді віцепрезидента Джо Байден відповідав в адміністрації Обами за Україну, наполягаючи на наданні допомоги американському союзнику способами, які не завжди влаштовували главу держави. Тепер, будучи в статусі президента, у Байдена є можливість самому ухвалювати такі рішення.

Джо Байден зіткнеться з війною на сході України, яка триває, і непростою ситуацією, яка може надати президенту Росії Володимиру Путіну нові можливості для підриву демократії в Україні. Ці проблеми вже змусили обраного президента пообіцяти надати військову підтримку США Україні, зокрема постачанням летального озброєння, яке до цього Обама надавати не хотів.

"Байден був глибоко залучений у справи України в роки правління Обами. Він багато разів відвідував країну і неодноразово дзвонив президентові. Немає жодного американського політичного діяча, який дбав би про Україну так, як Байден", — вважає Андерс Ослунд (Anders Aslund), старший науковий співробітник Тhe Atlantic Council (аналітичного центру у Вашингтоні) і колишній радник з економічних питань по Росії та Україні.

Але будь-яке збільшення допомоги Україні, яка виявилася причетною до теми імпічменту президенту Дональда Трампа, також загрожує потенційними політичними ускладненнями для нового президента.

Син Байдена, Хантер, перебуває під слідством Міністерства юстиції США за звинуваченням у податковому шахрайстві через причетність до української нафтогазової компанії Burisma Holdings, в якій він працював. Зауважимо, що обраний президент неодноразово заперечував будь-які порушення з боку Хантера.

Як пояснив Джо Байден в своїх мемуарах "Пообіцяй мені, тато" (Promise Me, Dad), його власна участь у подіях в цьому регіоні стала результатом волонтерського залучення в справи України, тоді як інші в Білому домі цього робити не хотіли.

Він написав, що після окупації Криму Росією, що відбулася після революції на Майдані в 2014 році, яка призвела до повалення президента України Віктора Януковича, він закликав Обаму та західноєвропейських союзників Америки втрутитися.

Байден згадував: "Усі симпатії президента Обами були на боці України, але він попереджав мене про надмірні обіцянки новому українському уряду. "Ми не збираємося відправляти туди 82-ю повітряно-десантну дивізію, Джо".

Джо Байден написав, що наполягав на наданні українському уряду військової допомоги у формі навчання й озброєння, але було ясно, що Обама не піде далі, ніж відправить українцям нелетальне обладнання, наприклад, радари, які використовуються для виявлення позицій стріляючих мінометів.

Це небажання стало "гарячою точкою" в риториці кампанії 2020 року. Під час нещодавніх жовтневих дебатів Трамп звернув увагу на недостатній рівень підтримки України адміністрацією Обами, заявивши, що вони поставили українцям "подушки та простирадла", тоді як Трамп забезпечив їх "засобами знищення танків".

У реальності, Трамп схвалив військову допомогу Україні, включаючи відправку 210 протитанкових ракет і 37 пускових установок комплексу Javelin в березні 2018 року. Але Байден дійсно був прихильником відправки українському урядові летальної зброї, і був розчарований, коли європейські лідери, такі як канцлер Німеччини Ангела Меркель, відмовилися вчинити аналогічно, про що свідчать його мемуари.

 "Проблема полягала в тому, що ми не знали, чи були на той час готові українські військові до використання такого роду озброєння. Вони просто не були достатньо організовані, щоб ми могли передати цю зброю, тому замість цього ми запровадили санкції проти Росії", — сказав Джим Таунсенд (Jim Townsend), який при Обамі працював заступником помічника міністра оборони з питань Європи та НАТО.

Хоча експерти вважають, що забезпечити українців військовою технікою зовсім не пізно.

"Ракети Javelin, безумовно, допомогли, але і інша зброя вітається", — вважає Ганна Шелест, директор програм Українського аналітичного центру з вивчення проблем безпеки (Київ). За її словами, український флот також гостро потребує модернізації та розширенні, а безпілотні літальні апарати і технології збору розвідданих будуть корисні на передовій проти російських військ і підтримуваних Кремлем сепаратистів.

Дійсно, ситуація на лінії фронту зараз досить активна, бойові зіткнення мають місце кожен день. Тільки за останній тиждень місія Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) задокументувала на сході України сотні порушень режиму припинення вогню.

Згідно з офіційною статистикою Управління верховного комісара ООН з прав людини станом на лютий 2020 року, в ході війни загинули понад 13 000 людей, чверть з яких — мирні жителі.

А що з Путіним?

Джо Байден вже дав зрозуміти, що буде жорстко ставитися до Росії.

В одному з серпневих заяв в ході виборчої кампанії Байден сказав, що "дасть зрозуміти Кремлю, що він повинен припинити свою агресію та окупацію України". Байден пообіцяв надати Україні військову підтримку, зокрема поставками летальної зброї, одночасно при цьому закликавши Україну продовжувати основні реформи, які життєво важливі для її успіху.

Експерти вважають, що ключ до стримування російської агресії проти України полягає в тому, як Байден підійде до переговорів з Путіним.

"Ми стурбовані тим, що у Байдена може виникнути спокуса вести переговори безпосередньо з Путіним, — вважає Ганна Шелест.  — Проблема в тому, що цього хоче Путін. Він хоче сісти за великий стіл і поговорити з американцями про важливі речі. Потім він звертається до російської преси та використовує такі переговори, щоб узаконити своє подальше правління російським народом".

Цю думку поділяють інші експерти.

"Путін — диктатор країни третього світу, він глава мафіозної заправки з ядерною зброєю", — сказав Тім Моррісон (Tim Morrison), який працював заступником помічника Трампа з національної безпеки, перефразовуючи слова покійного сенатора-республіканця від Арізони Джона Маккейна (Sen. John McCain ).

"Я думаю, що давати йому що-небудь, поки він не припинить свою зловмисну поведінку, було б помилкою", — заявив Моррісон.

На думку Шелест, можна було б знизити рівень переговорів з Путіним, наприклад, довіривши їх держсекретареві, а не самому Байдену.

Крім того, переведення переговорів з Путіним в багатосторонній формат за участю інших країн відверне від Росії деяку частку уваги, і у Путіна залишиться менше важелів формування свого власного іміджу на світовій арені.

Джим Таунсенд впевнений, що зовнішньополітична команда Байдена — Ентоні Блінкен (Antony Blinken), обраний Байденом на пост держсекретаря, і Джейк Салліван (Jake Sullivan), радник з національної безпеки, — впораються з цим завданням.

"Ці люди — ветерани зовнішньої політики. Вони спостерігали за політикою перезавантаження при Обамі, революцією в Києві і за всією війною в Криму. Вони розуміють, що Путін поважає застосування сили, і що вони не можуть довіряти тому, що він говорить. На нас чекає важка робота, щоб захистити наших союзників і вирішити цей заморожений конфлікт в Україні", — сказав Таунсенд.

Анна Шелест також звертає увагу на доцільність заповнення посади спецпредставника з питань України, яка стала вакантною після відставки Курта Волкера у вересні 2019 року.

"Це буде для нас сильним сигналом того, що адміністрація Байдена серйозно ставиться до мирного процесу тут", — вважає вона.

Корупція та демократичні реформи

Але деякі проблеми України походять зсередини, особливо щодо корупції.

Прикладом є Конституційний суд України. У жовтні минулого року цей суд скасував фактично основну антикорупційну реформу, яка змусила державних службовців публічно декларувати свої активи.

Експерти вважають, що цей крок підриває здатність України розслідувати незаконне самозбагачення державних чиновників.

Президент України Володимир Зеленський назвав цю постанову "руйнівним ударом" по зусиллям країни в боротьбі з корупцією, але  зустрів запеклий внутрішній опір з боку олігархів і деяких представників політичної еліти країни, коли пропонував ці реформи.

"Це болючі питання для українців, — вважає Ганна Шелест, — але багато механізмів їхньго вирішення, наприклад, антикорупційні суди, вже продумані. Їх потрібно просто реалізувати".

Українські офіційні особи вже запевнили своїх союзників, що вони вирішують проблеми з корупцією.

"У нас є корупція, як і в будь-якій державі, — сказав співробітник Посольства України у Вашингтоні, який побажав залишитися неназваним для обговорення політичних питань, — і, очевидно, антикорупційні реформи будуть продовжені, але ми не можемо просто затримувати олігархів і вбивати їх — цивілізовані форми працюють не так. Є й інші проблеми: війна, COVID-19 і фінансові питання, і всі вони вимагають нашої уваги", — сказав чиновник.

Для того, щоб адміністрація Байдена домоглася прогресу в питанні протидії українській корупції, допомога країні на основі умов має тривати. Очевидно, що це спрацює.

За матеріалами Roll Call.

Прямий ефір