Особливості вступної кампанії-2021 та ефективність дистанційного навчання: "Официальный разговор" з Андрієм Вітренком

Андрей Витренко. Фото: Facebook

В Україні завершився черговий навчальний рік. Через пандемії учні частково вчилися дистанційно. Тепер у країні триває зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО).

Якими є особливості вступної кампанії 2021 року і чи було дистанційне навчання ефективним — розповів заступник міністра освіти і науки з питань європейської інтеграції Андрій Вітренко у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— Наскільки ефективним було дистанційне навчання в Україні?

— Державна служба якості освіти здійснила дослідження серед учнів, вчителів, батьків.

Ці дослідження показали, що результати дистанційного навчання зовсім не такі погані, як це хочуть представити в деяких ЗМІ. Понад 80% учнів були задоволені своїми результатами. Понад 70% батьків були задоволені.

Також треба зазначити, що не скрізь було дистанційне навчання. 1-4 класи навчалися, середня школа — залежно від епідеміологічного порогу. Більшість старших класів були на змішаній формі навчання. Тому результати не такі погані. Вони задовільні.

— Наступного року в Україні також буде дистанційне навчання?

— Ми готуємося до наступного навчального року. Ми набагато більш підготовлені, ніж були раніше. У нас є Всеукраїнська школа онлайн, де записані еталонні уроки. Еталонні уроки записані майже з усіх предметів. Безумовно, ми їх переглядаємо, ми їх покращуємо і будемо це робити постійно.

Ми готуємо вчителів для дистанційної освіти. Близько 160 тис. вчителів закінчили спеціалізовані онлайнкурси, які допомогли підвищити їхню цифрову грамотність. Але ми сподіваємося, що ситуація зі світовою пандемією вщухне, і всі діти підуть в школу.

— В Україні триває зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО). Що робити дітям, які з різних причин пропустили тестування?

— Якщо дитина захворіла — це поважна причина, щоб не піти на ЗНО. Якщо вона запізнилася — це не поважна причина. Але з 29 червня до 14 липня триватиме додаткова сесія ЗНО. До 23 липня будуть відомі результати.

— Що робити, якщо школа затримує видачу документів, атестатів?

— Я думаю, що таких проблем не буде. Всі школи підготовлені до видачі результатів навчання. Якщо школа якимось чином затримує ці документи, потрібно звернутися до місцевого органу управління освітою. Якщо і там не можуть допомогти, то з 23 червня буде працювати "гаряча лінія", яка буде займатися питаннями вступу, їхнім розв'язанням, поясненням.

Хочу нагадати, що вступна кампанія стартує з 1 липня — тоді всі абітурієнти зможуть реєструвати свої електронні кабінети.

— Хто може скористатися електронною подачею документів?

— Електронною подачею документів можуть скористатися майже всі абітурієнти на рівень бакалавра. Ми також працюємо над тим, щоб подавати документи онлайн могли і ті, хто вступає на магістратуру. Це зручна система, і вона показала свою ефективність в умовах пандемії. Не було черг, сайт коректно працював.

Зараз ми теж готуємося до електронної подачі документів, ми оновили обладнання, оновили програмне забезпечення, і я впевнений, що ніяких проблем з електронною подачею документів не виникне.

— Що стосується вступу абітурієнтів з непідконтрольних територій, що їм потрібно знати?

— Я хочу сказати, що ми чекаємо на кожну дитину. Ми за кожного з них будемо боротися.

7 червня починають працювати центри "Крим-Україна" і "Донбас-Україна" при всіх університетах. Це 140 університетів Міністерства освіти і науки, три університети Міністерства внутрішніх справ, 14 університетів Міністерства культури та інформаційної політики, університети системи Міністерства охорони здоров’я. Весь алгоритм вступу діти можуть дізнатися дистанційно на спеціалізованих сайтах, як і минулого року.

Крім того, буде працювати спеціальна телефонна лінія, де дітям нададуть відповіді на їхні запитання. Діти з непідконтрольних територій вступають без зовнішнього незалежного оцінювання за результатами тестування, яке вони будуть проходити за один день. Все буде зроблено, як і минулого року. Для того, щоб кожна дитина, яка має бажання, потрапила до України та навчалася в Україні.

— Куди рухається освітня реформа?

— Україна — активний учасник Болонського процесу. Болонський процес робить освіту якіснішою. Тобто ми беремо європейську модель та імплементуємо її в Україні. Ми підвищуємо рівень і якість освіти в Україні до європейських стандартів.

Ми зробили систему оцінювання якості освіти. Ми зробили систему оцінювання якості кожної освітньої програми. Тобто ми повинні стати рівноправними членами європейської родини університетів і родини вищої освіти.

— Коли будуть результати цих процесів?

— Їх вже видно. У нас є тема кредитів, у нас є тема зарахування. Ми перезараховуємо предмети, отримані в одному університеті. Ви можете обрати з вільної програми, відповідно до своєї освітньої траєкторії, будь-який предмет, який може викладатися в університетах. Тобто ми даємо університетам автономію. У них є управлінська автономія, у них є академічна автономія. Університети можуть повністю трансформувати свої навчальні програми для того, щоб їхні випускники відповідали потребам ринку праці.

— Чи буде в університетах проводитися більше практичного навчання?

— Ми всі розуміємо, що є такі професії, яким неможливо навчитися дистанційно — управляти літаком не можна дистанційно, управляти поїздом не можна дистанційно, хорошу деталь ти не зробиш, якщо ти ніколи в житті не тримав інструмент в своїх руках. Тому ми абсолютно підтримуємо ідею дуальної освіти. Абсолютно підтримуємо ідею збільшення практичних занять під час здобуття освіти.

Є деякі плани, але для цього необхідно внести зміни до законодавства. Може, ми розглянемо можливість зменшення кількості терміну навчання до трьох років. Ми реагуємо на всі виклики часу. Ми розуміємо, що світ змінюється стрімко.

— В Україні навчаються багато іноземних студентів. Держава зацікавлена, щоб вони залишалися?

— Безумовно, ми зацікавлені — це ж величезна підтримка наших національних університетів. Навіть в умовах пандемії наша освіта абсолютно успішна. Кількість іноземних студентів минулого року знизилася на 5 тис. Для прикладу, в країнах Євросоюзу, Великої Британії та в США кількість іноземних студентів впала на 75%. Тому наша освіта затребувана. Наша освіта якісна, і ціна якості задовольняє будь-який попит на неї.

Ми не можемо змусити людину залишитися в нашій країні. Але можемо сприяти цьому. Для цього ми повинні покращувати якість життя в нашій країні, і ми намагаємося це робити.

Медіа-партнери
Прямий ефір