Особливості народовладдя в Україні: "5 вопросов на злобу дня" з нардепом Святославом Юрашем

Иллюстративное фото: oblradack.gov.ua

У Верховній Раді України працюють над законом, який дозволить відкликати народних депутатів. Він входить до пакету законів про народовладдя.

Що ще передбачає цей пакет законів і коли вони будуть ухвалені — розповів народний депутат України Святослав Юраш в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Як на практиці застосовуватимуть закон "Про народовладдя"?

— Насамперед скажу, що в Україні був ухваленый закон про імпічмент президента — тобто створена процедура, якою можна користуватися, щоб змінити першу особу в країні, якщо ця особа переступає всі можливі "червоні лінії" для народу. По-друге, якщо говорити про народовладдя і відкликання депутатів, це один із механізмів, які існують в світі для того, щоб не допускати зловживання владою. Щоб не бачити картину, яку ми бачили в історії України не один раз, коли депутати обираються від однієї партії, переступаючи іншу партію.

Ми також розуміємо, що якщо депутат представляє якусь громаду, але не взаємодіє з нею, то громада може вплинути на депутата.

Якщо говорити про процедуру, ми маємо зрозуміти всі проблеми та підводні камені, які перешкоджають народовладдю.

Один із кроків, який ми пропонуємо в цьому напрямі, — при розгляді законодавчих ініціатив враховувати думку народу, а не тільки президента та Кабміну. Тобто народ може зібрати певну кількість підписів для того, щоб законопроєкт був винесений на розгляд Верховної Ради. Щоб ініціатором розгляду був саме народ, а не конкретний депутат або орган влади. І, відповідно, депутати повинні будуть його розглянути й ухвалити щодо нього рішення.

— Закон "Про народовладдя" — це цілий пакет законопроєктів. Що вони передбачають?

— Як я вже сказав, передбачена можливість внесення законодавчих ініціатив народом. Також народ України матиме більше інструментів, щоб притягати до відповідальності різні органи влади, якщо вони не виконують свою задачу. Якщо говорити про питання відкликання депутата, є різні варіанти такої взаємодії.

— Кому невигідно ухвалення закону "Про народовладдя"?

— Він невигідний для всіх груп, які отримували прибуток від політичної ситуації, що виникла в нашій країні. Коли вибори закінчувалися плутаниною, коли створювалася коаліція, в якій продавалося все. Тепер є чітка вертикаль, де є партія влади, яка може ухвалювати рішення; є президент, який має безпрецедентну підтримку народу. Все це невигідно групам, які звикли жити за старою системою. Але Україні вже набридла ця картина, тому всі старі групи впливу, які маніпулюють ситуацією в нашій країні, були викинуті під час попередніх виборів.

Народ України просто не хоче давати різним феодалам, різним групам впливу ті самі важелі впливу, тому що за 29 років вони не зробили свою роботу. Тому зараз ми створюємо інструмент для народу, щоб він завжди міг здійснити законодавчий вплив на владу.

Прямий ефір