Операції під землею та 52-денна зміна: як працює лікарня "Охматдит" під час війни

Операційна лікарні "Охматдит". Скриншот: kanaldom.tv

Найбільша дитяча лікарня "Охматдит" із початком повномасштабної війни перетворилася на фортецю, а її хірурги почали рятувати дітей від поранень, непритаманних мирному життю. Рівно 52 дні медики жили у лікарні й жодного разу не покидали її територію. Як живе клініка "Охматдит" зараз, і через що довелося пройти персоналу за ці 13 місяців, розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Поки над лікарнею літали ворожі ракети, а неподалік працювала артилерія, у підземному приміщенні установи продовжували рятувати життя. В одному з коридорів, наприклад, облаштували відділення новонароджених. Кілька медсестер ліфтом піднімалися на четвертий поверх старого відділення за ліками для малюків. Так, не покидаючи територію лікарні, прожили її працівники 52 дні. 

"Раніше я думав, що важко чергувати дві доби. Виявилося і 53 не так важко. Якщо лунає тривога, а ми ще не встигли взяти пацієнта в операційну, то операційний день зупиняється. Але якщо пацієнт на операційному столі, то операція продовжується. Операційні розміщено на сьомому-восьмому поверхах. Ми всі розуміємо ці ризики, але продовжуємо працювати", — каже лікар відділення дитячої хірургії лікарні "Охматдит" Сергій Петрик

Того лютого дитячим лікарям довелось стати воєнними хірургами. До лікарні щогодини прибували швидкі та автівки киян, які привозили поранених. Підлога операційної була завалена порожніми пакетами з-під крові, а лікарі намагалися вгамувати свої емоції та перейти в режим автопілоту. Вони розуміли — кожен зайвий рух може коштувати життя. 

Пощастило, що на той час лікарня встигла запастися ліками і необхідним обладнанням, а от шампуню та зубної пасти бракувало. Через деякий час на допомогу прийшли друзі і волонтери, які привозили лікарям засоби особистої гігієни та чистий одяг, а київські ресторани майже два місяці доставляли лікарям їжу. 

"У мене майже не було з собою ніяких речей. Було приємно, що десятки друзів телефонували — одні привезли кросівки, другі — спортивний костюм, інші — якісь медичні костюми", — згадує Сергій Петрик. 

На 39 день лікарям дозволили на пів години з'їздити додому. Для лікарів "Охматдиту" 2022 рік став передовою, а лікарня — фортецею. Лютий-березень того року перетворили дитячих хірургів на захисників життя.

Читайте також: Розумні протези: як українці розробляють кіберруки зі штучним інтелектом

Прямий ефір