ООН не може захистити Україну від Росії, але ставлення світу до Кремля змінюється — думки експертів

Игорь Петренко. Фото: kanaldom.tv

ООН не є ефективним інструментом захисту України від російської агресії, однак ставлення світу до Росії все ж поступово змінюється. Про це у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" аналізують директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик і кандидат політичних наук Ігор Петренко.

"На жаль, Організація Об'єднаних Націй при всіх своїх позитивних рисах має багато негативних рис, серед яких — її неефективність з погляду вирішення багатьох конфліктів. Якісь миротворчі дії, — так, це максимум. Якщо погоджуються обидві сторони. Якщо ні, то з цього не виходить нічого", — зазначив Дубовик.

Важливі рішення в ООН ухвалює лише Рада безпеки, нагадав експерт. Проте Росія як постійний член Ради безпеки ООН може блокувати рішення, які їй не до вподоби.

"Якісь важливі рішення проходять лише через Раду безпеки. Але там, ми знаємо, засідає Росія, і має постійне право вето. І вона заблокує будь-які невигідні для неї  рішення. Тому, на превеликий жаль, потрібно констатувати, що ООН не є ефективним механізмом для вирішення спорів, конфліктів, зокрема і подібних до того, який у нас зараз із Росією", — наголосив Дубовик.

Петренко зазначив, що президент Зеленський — не перший, хто висловлює критику на адресу ООН.

"Зеленський не перший, хто говорить про критику ООН. Про це багато говорять. Просто він це зробив досить яскраво, зокрема — порівняв ООН із супергероєм на пенсії. Але він про що говорить? Він дійсно намагається "розбудити" ООН, тому що він не лише критикував, а й навів приклад того, коли ООН дійсно була ефективна. Це питання продовольства, миротворче, ЮНЕСКО, ЮНІСЕФ, дуже багатьох, і миротворчих операцій, які були досить успішними. Просто це все було вже досить давно", — сказав Петренко.

Неефективність механізмів, якими володіє ООН, підтверджується ситуацією, коли один із постійних членів Радбезу ООН розв'язує агресію проти України, доповнив політолог.

"І ось зараз, у ситуації, коли один із постійних членів Радбезу ООН, який має можливість накласти право вето, [розв'язує агресію проти України], і не спрацьовують ці механізми. І тому питання реформування важливе. І його багато хто піднімає, але сказати, що є вже якесь рішення, щоби це зробити, на жаль, не можна", — продовжив Петренко.

Водночас ставлення світової спільноти до РФ змінюється, що підтверджує провал спроб російської сторони заблокувати на 76-й сесії Генасамблеї ООН обговорення українського питання, переконаний Петренко.

"Це говорить про те, що ставлення до Російської Федерації змінюється. Ми це бачимо вже за багатьма заявами, зокрема європейських партнерів. Ангела Меркель під час візиту до Києва говорила, що Росія — країна-агресор, і зрозуміло, що Україна не хоче вести перемовини із сателітами, бойовиками і т.п. І багато інших таких меседжів", — сказав політолог.

Не всі держави готові підтримувати Росію, "а лише ті країни, які глибоко залежать від неї, або хочуть щось отримати", наголосив Петренко. Тому Україні слід використовувати майданчик ООН, аби доносити якомога більше інформації про агресію з боку Кремля.

"Дійсно, потрібно їздити до ООН, використовувати будь-які майданчики, щоби доносити інформацію, і дуже важливо збирати всю інформацію про порушення Російської Федерації за всіма фронтами. Це зараз один із небагатьох способів впливу, який може призвести до посилення санкцій або якихось іншим варіантів, коли міжнародна політична кон'юнктура змінюватиметься. Це питання, звісно, не сьогоднішнього й не завтрашнього дня, але ми повинні закладати фундамент уже зараз", — резюмував Петренко.

Повна версія інтерв’ю: "Безжальна дипломатія", нові союзи та Ліга націй: 76-у сесію Генасамблеї ООН обговорюємо з експертами

Нагадаємо, президент України вперше виступав на Генеральній асамблеї, заручившись підтримкою 46 країн і міжнародних організацій у межах Кримської платформи. 

З промовою президента України Володимира Зеленського на Генеральній асамблеї ООН можна ознайомитися тут.

Читайте також: Заяви Зеленського на Генасамблеї щодо Донбасу можуть дати новий поштовх Нормандському формату, — Гармаш

Прямий ефір