Олімпійські ігри в Україні та майбутнє українського спорту: інтерв'ю з Вадимом Гутцайтом

Кадр из телепрограммы "Официальный разговор"

Україна планує провести Олімпійські ігри в 2030 або 2032 році. Потенційно для проведення Олімпіади розглядаються кілька областей. Про підготовку українських спортсменів до змагань під час пандемії та перспективи розвитку спортивної галузі в країні розповів міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт.

Телеканал "Дом" з вами, програма "Официальный разговор", ми продовжуємо говорити з міністром молоді та спорту Вадимом Гутцайтом. Ми спілкуємося про спорт, про розвиток спорту в 2021 році. Вітаю вас.

— Вітаю, Ірина.

— Відбудеться Олімпіада в 2021 році? Тому що проскакує інформація, що вона буде перенесена.

— Нам дуже хочеться, щоб Олімпіада відбулася, тому що спортсмени готувалися, тренери працювали, вся спортивна галузь працювала на підготовку наших спортсменів до Олімпійських ігор, тому нам дуже хочеться, щоб відбулася.

— Що говорять ваші колеги, міністри з інших країн?

— Думаю, що на сьогоднішній день вони точно так само обізнані, як і я, тому що ви ж бачите, що поки вся Європа знову в локдауні. І є країни, які вже на січень закрилися, які на лютий закрилися. Але ми сподіваємося, що зараз ця вакцинація, яка відбувається у всіх країнах світу, дійде і до України. І я спілкувався вже і з прем'єрміністром, і міністром охорони здоров'я Максимом Степановим про те, щоб вакцинувати наших спортсменів, тренерів, коли вже вакцина буде доступна в Україні, для того, щоб вони могли спокійно готуватися, тренуватися.

— Олімпійські ігри в Україні. Я знаю, що це амбітні плани президента України Володимира Зеленського і ваші амбітні плани. Чи просувається в цьому напрямі якась робота або хоча б планування?

— Взагалі це мрія, скажемо чесно, всього олімпійського руху. Ми розраховуємо, дивимося, де можливо провести в Україні, скільки це буде коштувати.

— Де можливо? Чи можна про це говорити?

— Ми говоримо зараз про юнацькі Олімпійські ігри і про дорослу Олімпіаду. Олімпіада — це літні ігри, Олімпійські ігри — це зимова Олімпіада, юнацькі ігри. Якщо говорити про юнацьку Олімпіаду літню, яка відбудеться в 2030 році, можна розглядати місто Київ. Якщо ми говоримо про зимову юнацьку Олімпіаду, яка відбудеться в 2028 році, це Західна Україна: Івано-Франківськ, Буковель (це ми можемо там дивитися). Якщо це дорослі Олімпійські ігри — це вже підключення Львівського регіону, Львівської області. Тобто ми зараз дивимося, які об'єкти треба будувати, скільки це буде коштувати, для того, щоб зробити програму, і я міг відзвітувати перед президентом і показати, що нам потрібно буде побудувати, як нам потрібно готуватися і скільки на це потрібно часу, і коли нам потрібно подавати цю заявку. Це ми зараз готуємо.

— Це фінансово потрібно прорахувати, як мінімум.

— Звісно. Ми зараз готуємо цей проєкт "Дорожні карти", і найближчим часом, я сподіваюся, ми вже обговоримо всередині спортивної сфери, для того, щоб це показувати вже президентові.

— Ми з вами в попередній програмі торкнулися дуже коротко теми "Великого будівництва", і в контексті "Великого будівництва" — стадіони та спортивні об'єкти. "Магніти" спортивні — це трошки інша тема, чи це все пов'язано?

— "Магніти" — це ж спортивні об'єкти. Це все одне і те ж. І вже другий рік поспіль "Велике будівництво" будує стадіони, будує спортивні об'єкти. "Магніти" президента — є окрема програма, де є у міністерства на це гроші, є гроші з фонду регіонального розвитку, з ДФРР йдуть туди гроші теж на будівництво цих спортивних "магнітів". Плюс місцеві гроші, які додають керівники місцевих областей. І в результаті народжується багато стадіонів, багато спортивних об'єктів. Ще раз кажу, добудовуються ті, які десятиліттями стояли. Добудовуються ті, яким по п'ять років. Розумієте, коли говорять: "Ви добудовуєте ті, які були". Так чому ви не добудували їх до цього?

Ми добудовуємо те, що розпочато і стоїть десятиліттями, або те, що ви не починали, а було тільки в планах. Розумієте, для нас, для спортсменів, я ж себе зараховую до спортсменів, і молодих спортсменів. Для нас дуже важливо, щоб це було, і цей "бум" пішов. Розумієте? Так, він пішов не так швидко. Тому що ви розумієте, що десь є новий проєкт, десь треба виділити землю, але всі налаштовані на це, тому що президент задав тон. Все будуємо, все реконструюємо, все наводимо, для того, щоб реально нація була здорова. Ось, наприклад, в Бучі він з 2010 року там стояв. З 2010 року об'єкт в Бучі стояв і ніхто не брався за те, щоб його добудувати до спортивного об'єкта. І ви подивіться, що в січні-лютому він буде зданий, буде новий спортивний комплекс, будуть вуличні баскетбольні майданчики, футбольні майданчики. Буде реально "магніт" для Київської області, куди дійсно будуть не тільки бучанці приходити, займатися спортом, а й з Ірпеня будуть приїжджати та всіх прилеглих сіл. Де можна буде проводити міжнародні змагання. Ось це називається "магніти", куди будуть їхати всі з областей займатися спортом.

— Звісно. Паралімпійські, паралімпійці, спортсмени з інвалідністю і спортивна медицина.

— Паралімпійці теж отримали цього року максимальний бюджет, він збільшений і на підготовку наших паралімпійців до Паралімпійських ігор, і на будівництво спортивних об'єктів для паралімпійців, на закупівлю обладнання. Так само, як і для Олімпійських ігор закладені гроші для переможців та учасників на преміювання, вони вже в бюджеті, так само і для паралімпійців закладені гроші для преміювання.

— Спортивна медицина. Це важливо дуже.

— Це дуже важливо, адже довгі роки всі говорили: "Потрібно з Міністерства охорони здоров'я забрати Український медичний центр під Міністерство спорту". Але ніхто цього не робив. Центр повинен тестувати спортсменів. Щоб наші спортсмени проходили там обстеження, наші тренери проходили. Тому що без тренера не буде наших спортсменів. Щоб наші тренери проходили там обстеження. Щоб ми могли на професійному рівні проводити обстеження так, як колись це було, потім його не стало, а зараз там повинні бути професійні спортивні лікарі. Спортивні лікарі. Тому що це трошки інша специфіка, ніж звичайний терапевт. Це люди, які повинні розуміти, що для спортсмена потрібно, як його обстежити і як його лікувати. І які травми можуть лікувати. Тому що скільки було так, що спортсмен травмується, і не знає, куди йти, а тепер він буде знати, куди йому йти. Ми купуємо нове обладнання. Зараз придбали один з останніх апаратів УЗД туди. Тобто, будь ласка, все тільки для того, щоб наші спортсмени були здоровими.

— Останнє запитання на сьогодні. Спортсмени з Донбасу, тимчасово окупірованих територій, чи можуть вони якимось чином, ну як мінімум, долучатися до розвитку цієї інфраструктури, чи зможуть брати участь?

— Вони не якимось чином, вони зобов'язані брати участь в збірній команді України, і вони є, тому що я багато їздив по Луганській області та був в Донецькій області. І ми там же і з президентом дивилися і контролювали здачу об'єктів спортивних, для того, щоб наші луганчани і донеччани брали участь і в підготовці. І я вам хочу сказати, на останній колегії я взагалі поставив Донецьку область в приклад всім областям — скільки там було за останній рік реконструйовано та побудовано спортивних об'єктів.

— У Краматорську бачили Льодову арену, спортивні майданчики.

— Льодову арену, спортивні майданчики. Тобто я Донецьку область реально поставив так, що стільки, скільки зробили в Донецькій області за цей рік, багатьом областям треба ще працювати і працювати. У Луганській області ми були в Кремінній на базі олімпійської підготовки, я бачив цю базу, дійсно реконструйовану в цьому році, туди був доданий стадіон, і спортсмени попросили спортивний манеж, тому що взимку нема є де легкоатлетам тренуватися. Я розмовляв з луганським керівником про те, щоб дійсно цей манеж був, тому що президент поставив завдання, і зараз розробляється проєкт, щоб будувати цей манеж. Ми все робимо, щоб наші українці, які проживають на цих територіях, тимчасово окупованих, розуміли, що ми — одне ціле, що вони зобов'язані виступати за свою країну. Не просто виступати, а перемагати і піднімати український прапор.

Медіа-партнери
Прямий ефір