Оформлення документів, виплата пенсій і штрафи для жителів ОРДЛО — всі подробиці: "Официальный разговор" з Олександрою Дворецькою

Пересечение КПВВ на Донбассе. Фото: dpsu.gov.ua

Жителі окремих районів Донецької та Луганської області (ОРДЛО) продовжують стикатися з низкою проблем при оформленні документів, виплаті пенсій або перетині лінії зіткнення. Всі ці питання їм допомагають вирішувати юристи, зокрема благодійного фонду "Восток-SOS".

Яку допомогу вони надають і з якими питаннями найчастіше звертаються мешканці ОРДЛО — розповіла координатор адвокаційного спрямування благодійного фонду "Восток-SOS" Олександра Дворецька у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Анна Нитченко.

— З яких питань звертаються до вас люди, що вдається вирішити?

— У топі питань, з якими звертаються люди з тимчасово непідконтрольних територій України, — це питання, пов’язані з оформленням документів. Це паспортні документи, свідоцтва про народження. Для когось треба оформити свідоцтво про смерть у зв’язку зі смертю близьких для того, щоб почати процедуру вступу в спадщину. Тобто це питання документів.

Це питання перетину контрольних пунктів, і, зокрема, перетину російсько-українського кордону в зв’язку із закритими КПВВ. Ми займаємося також допомогою з оскарження штрафів, які виписують на російсько-українському кордоні, допомагаємо з гуманітарними причинами для перетину.

І, звичайно, залишається всі 7 років питання соціальної допомоги, соціального захисту. Це пенсійні виплати та інші виплати, які гарантує держава.

— Що стосується пенсійних виплат, чи отримують люди ці заборгованості?

— На даний момент механізм отримання саме заборгованості не присутній, але є можливість отримання пенсійних виплат. На період пандемії призупинили обов’язковість верифікації, обов’язковість присутності фізичної особи для проходження верифікації. Зараз запустили можливу верифікацію за допомогою програми "Дія".

Однак, на нашу думку, це буде мало затребуване для жителів окупованих територій у зв’язку з тим, що для цього треба мати або ID, або біометричний паспорт, вже перебувати в єдиному демографічному реєстрі, і мати доступ до "Дії" для того, щоб проходити таку верифікацію. Однак для пенсіонерів, яким можуть допомогти близькі і діти, які мають такі документи, така можливість верифікації онлайн вже зараз присутня.

Але також ми можемо говорити про виклики, які пов’язані з роботою Ощадбанку. Це єдиний банк, який зараз обслуговує громадян України на тимчасово окупованих територіях. І такі, наприклад, карти, на яких руху за рахунком не було близько 3 років, їх не використовували, по ним можуть припинятися виплати. Питання в тому, що людина починає отримувати виплати з моменту їх відновлення, а заборгованість повернути на даний момент не є можливим. Тому ми намагаємося завжди мотивувати наших клієнтів, людей, які до нас звертаються, не чекати, а звертатися по юридичну допомогою відразу, як тільки вони зіткнулися з проблемою. Як тільки вони не отримали виплату або їм її призупинили через якісь бюрократичні речі. Оскільки саме раніше звернення за юридичною допомогою сприяє можливості швидше відновити такі речі.

— Розкажіть про штрафи на кордоні. Ця проблема, я так розумію, присутня з осені минулого року. Дуже багато людей зверталися з цією проблемою. Через що людей штрафували і як ви реагуєте на цю ситуацію?

— Суть правопорушення, яке відбувається, в тому, що люди перетинають російсько-український кордон у незаконному місці. Тобто через закриті КПВВ у Донецькій області, через єдиний КПВВ пішохідний, який працює в Луганській області, людям часто зручно, а іноді це єдина можливість для виїзду з тимчасово окупованих територій — це виїзд через неконтрольовану частину російсько-українського кордону. Тобто вони виїжджають в тих місцях, які на даний момент контролюються незаконними збройними формуваннями.

Відповідно, у українських прикордонників немає підтвердження, як вони з’явилися на території Російської Федерації, оскільки такий паспортний контроль вони не пройшли, коли вони опинилися за кордоном. Це правопорушення також може відноситися і до людей, які перетинають кордон в інших частинах з іншими державами.

Парламент саме тому і зробив виняток, гуманітарний виняток, для людей, які перетинають кордон в період пандемії. Вніс зміни в так званий коронавірусний закон, щоб на період дії карантину людям не виписували штрафи. Штрафи не виписують, якщо люди їдуть для отримання освітніх послуг, медичних послуг, для відвідування родичів, які хворіють, або на похорон і так далі. Там є перелік таких послуг.

Виникає проблема, в першу чергу, з документальним підтвердженням. Оскільки Україна не визнає документи, видані на тимчасово окупованих територіях цими незаконними адміністраціями. Виникає питання: якими ж документами можна підтвердити наявність гуманітарних підстав? З нашого боку ми можемо сказати, що Державна прикордонна служба досить лояльно ставиться і намагається індивідуально підходити до кожного такого випадку, але якщо все ж протокол був складений, ми радимо звертатися до суду, відразу його не оплачувати. На момент, поки ви звертаєтеся до суду, ви можете не оплачувати цей штраф до винесення рішення суду. Як показує практика "Восток-SOS", суд стає на сторону людей, які проживають на тимчасово непідконтрольних територіях, входить в це положення і може встановити факт, що такий перетин є гуманітарним.

— Тобто проблема таких штрафів продовжує існувати? І чи є дані, скільки людей їх отримали?

— Ми не можемо повністю скасувати штрафи, оскільки через ці пункти пропуску проїжджають люди не тільки ті, хто присутні. Це ті, хто просто присутні на території Російської Федерації в порушення норм, це і громадяни інших країн. Тобто ми не говоримо про те, що всі люди, які перетинають ці пункти, мають право скористатися гуманітарними підставами. Оскільки для жителів окупованих територій це виправдано, а для тих, хто просто нелегально перетинає або займається якимось перевозом товарів і робить це часто, і намагається нажитися на цій ситуації, звичайно, такі гуманітарні підстави не будуть використовуватися.

Я зараз не можу точно сказати статистику, але після ухвалення закону ми робили запит про зміну. Кількість складань протоколів знизилася у понад три рази. Спочатку року було близько 500 таких протоколів. Штраф становить 1700 грн.

— Яку доводиться пройти роботу, щоб допомогти людині з відновленням паспорта або з відновленням документів?

— Головне тут проактивний позиція заявника. Ми можемо допомогти скласти документи, однак треба розуміти, що відновити паспорт або документи не може юрист самостійно, без активної участі самої людини.

Тому ми іноді стикаємося з тим, що складаємо людям якісь документи, допомагаємо, але вони зникають або не проходять цей шлях повністю, вважаючи що він для них буде занадто складний.

Друге питання пов’язане з пандемією і обмеженням рухів. Люди часто не встигають або не можуть приїхати для оформлення таких документів в строк. Так, на період дії карантину, наприклад, не діє система штрафів щодо вклеювання фотографії в паспорт, заміни паспорта на ID-картку і так далі. Тому ми все-таки закликаємо людей оформляти і мати актуальні документи, чинні документи.

Останнє, звичайно, пов’язано з грошовим навантаженням. Оскільки людям для перетину потрібно також мати тести на коронавірус, і якщо ми говоримо про перетин через Російську Федерацію, то родині це обходиться близько 7-8 тис. грн. Для того, щоб з’їздити в одну і в іншу сторону, і плюс ще заплатити за тестування для отримання негативного тесту і зняття з самоізоляції. Звичайно, таке фінансове навантаження не покривається організацією, яка надає юридичну допомогу, і є навантаженням на самих людей. На жаль, зараз експрес-тестування, яке анонсовано, не покриває всю потребу людей, які перетинають КПВВ.

Наприклад, якщо говоримо про свідоцтва про народження або про смерть — це судова процедура. Тут важливо просто подати в строк такі документи і почекати ухвалення рішення, оскільки поблизу лінії розмежування суди досить завантажені. Якщо говорити про Міграційну служби, то теж є питання термінів оформлення документів. Воно досить розтягнуте і в один приїзд зробити такі документи не вдається. Тут пріоритизація для людей з тимчасово непідконтрольних територій, на жаль. Напевно це такі основні проблеми.

Але якщо беруться за допомогу вже юристи, мені здається, що завжди є можливість знайти відповідь. На даний момент ми також працюємо над питанням проставлення місця реєстрації для дітей, які вперше отримують ID-карту, для того щоб вони мали можливість зареєструватися за місцем свого проживання — в Ялті, в Донецьку або в Луганську. Оскільки на даний момент на ID-карту не записують місце фактичного проживання, якщо дитина перебуває на окупованій території.

Медіа-партнери
Прямий ефір