Офлайннавчання та чотири варіанти проведення ЗНО у 2021 році: інтерв'ю з Сергієм Шкарлетом

Сергей Шкарлет. Фото: mon.gov.ua

Освітня сфера в Україні на тлі пандемії коронавірусу сильно змінилася — школи перейшли на онлайннавчання, водночас якість освіти впала. Як навчатимуться школярі в 2021 році та які варіанти проведення ЗНО готує уряд — розповів "Дому" міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

— Сергій, якою буде освіта в 2021 році, в умовах карантину? Чи готові кілька варіантів розвитку подій?

— Ви знаєте, для всього світу пандемія певні умови наклала на весь освітній процес, всіх країн світу. Не винятком є і Україна. 2021 рік, враховуючи, що скоро буде вакцинація, з огляду на те, що ми все ж позитивно рухаємося в боротьбі з коронавірусом в межах всіх країн. Все ж ми розглядаємо, що процес освіти перейде в більшу фазу офлайннавчання, хоча не відкидаємо можливість дистанційного та змішаного навчання. Але розглядаємо дистанційне і змішане як доповнення до стандартного освітнього процесу.

— Навіть нинішня зима внесла ще свої корективи додатково, крім карантинних обмежень. Я згадала про те, що Міністерством освіти було видано розпорядження, якимшколам надавалося право самостійно визначати в умовах суворих морозів, виходити дітям в школу чи ні. Ви не зробили це централізовано і для всіх шкіл обов'язковим, чому?

— По-перше, в школах є таке поняття, як автономія, автономія щодо засновників, тобто місцевих органів, педагогічних рад школи. У цій частині, дійсно, розпорядження було, як рекомендація, для семи областей України, там, де зі зведень Гідрометцентру передбачалися опади, низькі температури. Тому ми рекомендували перевести процес в тих критичних територіальних громадах, де снігопади, різкі зниження температури, саме в процес або змішаного, або дистанційного навчання.

— Я дивлюся, що в Києві школи працюють. Ви отримуєте якісь зведення, який відсоток шкіл відгукнувся?

— Ми знаємо, що 11-12 лютого, два дні школи не працювали, але з 15 вийшли. Ми регулярно оцінюємо і в частині захворюваності на коронавірус, скільки шкіл закрито, скільки у нас дітей на самоізоляції, скільки вчителів хворіє, і так далі. Таке зведення ведеться, ми повинні розуміти, що в країні відбувається, по-перше в частині того, що ми зобов'язані відстежувати результати такого змішаного або повного дистанційного навчання — вплив цих результатів на якість освіти.

— Як впливає дистанційне навчання на якість освіти? І відразу ж питання — які нові можливості все ж відкриваються? Ця ситуація триває вже майже рік, і я думаю, що за рік багато чого змінилося.

— Всесвітній тренд — це мінімум 8-10% падіння якості освіти, зокрема й на форумі "Україна 30", ковідному форумі так званому, де була і освітня панельна дискусія, це підтвердили і європейські, і світові експерти. В часі це десь приблизно місяць навчання. 

Що робив весь світ, і в чому, зокрема, брала участь Україна, щоб, принаймні, зменшити падіння якості освіти? Тому що освіта — це консервативний процес, і результати впливу освіти на суспільство ми побачимо не відразу, через деякий проміжок часу. Тому був зроблений акцент на наявність надання можливостей усім учасникам освітнього процесу не випасти з самого процесу навчання. 

Всесвітні корпорації, такі як Google в Україні, дали можливість такого спеціального курсу — Ефективні технології для діджіталізаціі. Порядку 14 тис. педагогічних працівників взяли участь у цій програмі. Міністерство разом зі швейцарськими партнерами та студією онлайн EdEra курс DECIDE розробили, там де навички дистанційного та змішаного навчання відпрацьовувалися. На сьогодні у нас приблизно 34 тис. педагогів пройшли навчання і ще 78 зареєстровано з них. 

Плюс "Дія" є "Освітній портал" — "Дія. Цифрова освіта", який передбачає це у співпраці з Міністерством цифрової трансформації. Розроблено 9 таких сесій, які дозволяють отримати певний сертифікат. Плюс ми запустили повноцінну платформу "Всеукраїнська школа онлайн", яка дозволила нам прийти до найголовнішого аспекту — зменшення розриву між якістю на сільських територіях і міських територіях. Це, напевно, один з найважливіших аспектів.

— Восени минулого року було досить багато питань і дискусій до Міністерства цифровоїтрансформації, зокрема щодо покриття інтернетом сільських шкіл. І ви брали участь теж в цих дискусіях. Чи змінилася ситуація з середини осені минулого року?

— На сьогодні всього 59 шкіл залишилося, які не забезпечені інтернетом. Для цього в Україні йразом з Міністерством цифрової трансформації, і з комітетом ВРУ з освіти, науки та інновацій, і з членами Кабміну, і з бюджетним комітетом — на сьогодні, в 2021 році, ми маємо цільову субвенцію на 1 млрд грн саме для цифровізації, діджіталізації освіти в умовах пандемії такоронавірусних обмежень. Тому я сподіваюся, що і засоби взаємодії, тобто планшети, комп'ютери будуть передбачені, зокрема, я думаю, що ми і 59 цих шкіл покриємо інтернетом.

— Ви говорите про комп'ютери та планшети. Чи правильно я зрозуміла, що ці гроші передбачається пустити теж на те, щоб...

— На кожну школу для забезпечення мінімум чотирма місцями для дистанційної роботи.

— Ця програма вже почала працювати?

— На 2021 рік ця субвенція є. Зараз підпишуться паспорти бюджетних програм, і ми будемо реалізовувати цю субвенцію.

— Я розумію, що в минулому році ми вже закінчували навчальний рік в умовах пандемії. В принципі, цей сценарій вже відпрацьований, не найкращий, але він існує. Ви про нього думаєте, тримайте його як варіант Б у разі погіршення епідситуації?

— У нас на сьогодні основним елементом є здача ЗНО — зовнішнього незалежного оцінювання для випускників. Тому що діти закінчують школу й повинні робити наступний крок у формуванні свого майбутнього. На сьогодні в Міносвіти, в комітеті ВРУ презентовано чотири можливі сценарії щодо здачі ЗНО, розвитку пандемії та епідситуації. Тому вони озвучені, вони є і на сайті Українського центру оцінювання якості освіти, і на сайті Міністерства освіти, і в комітетських слуханнях вони всі озвучені. ЗНО нікуди не подінеться, 100% воно буде. Потрібно тільки розвантажити аудиторії та дотримуватися пандемічних норм.

— Вакцинація має розпочатися буквально днями, чи будуть вчителі вакцинуватися в обов'язковому порядку і в першу чергу?

— В першу чергу ні, в нас передбачено вакцинацію вчителів, працівників освіти, але не в першу чергу. В першу чергу — це медичні працівники та поліція буде.

— Після цих двох категорій — вчителі?

— Так, так.

— Вони будуть безкоштовно отримувати вакцину?

— Так.

— Чи обговорювали ви питання, якщо хтось із вчителів буде не згоден робити щеплення, яка буде ситуація?

— Це більше санітарні регламенти Міністерства охорони здоров'я, однак вакцинація — справа добровільна. Є люди, які перехворіли. Але це все залежить від кожної конкретної людини, якщо є антитіла, якщо людина перехворіла, якщо є протипоказання, це теж враховується. І вся вакцинація відбувається за групами ризику, в залежності від протипоказань і всього іншого, тобто вона не в обов'язковому порядку відбувається.

Прямий ефір