Обстріли, рублі та паспорти — як живуть українці на окупованих територіях (ВІДЕО)

Скріншот відео: kanaldom.tv

Замовні автопробіги, звезені на мітинг люди та виступи зі сцени перед напівпорожньою площею, радянські пісні та триколори — так День Росії відзначали в окупованих росіянами містах півдня та сходу України, інформує "Дом".

У ці дні на окупованих Росією територіях гриміли не лише салюти. У неділю в Бердянську Запорізької області стався вибух на трансформаторній підстанції, у більшості районів міста не було світла кілька днів. Також вибух стався в Мелітополі біля захопленої будівлі МВС. Постраждали чотири особи.

Самопроголошена влада в тому, що сталося, звинуватила українських партизанів. У експертів міжнародного аналітичного центру Інститут вивчення війни — інша версія.

"Російська влада, можливо, влаштувала атаки під хибним прапором у Мелітополі та Бердянську 12 червня, ймовірно, звинувативши українських партизанів у нападі на цивільних осіб", — йдеться в повідомленні Інституту вивчення війни.

Російські окупанти будь-що намагаються знищити на захоплених територіях все, що нагадує про Україну. І наступна мета — освіта. Російським має бути все: навчальна програма, підручники й, звичайно ж, мова викладання тепер теж має бути російською.

"У липні-серпні цього року групи вчителів, представники педагогів з різних предметів, а також управлінці також вирушать до Криму для перепідготовки. Так, як ми говорили, ми інтегруємося до освітньої системи Російської Федерації", — заявила представник окупаційної "влади" Херсона Тетяна Кузьмич.

Також вже понад місяць триває видача російських паспортів на підставі отримання соціальних виплат. Для українців, які живуть на окупованих Росією територіях, це єдина можливість вижити. У побут вводяться рублі, українські гривні змінюють за невигідним курсом. Водночас ціни на продукти та ліки захмарні, полиці магазинів забиті товарами з окупованого Криму та Росії. А ось місцеві виробники опинилися в тяжких умовах.

"Поблизу Нової Каховки та Берислава Херсонської області ворог змушує населення здавати закупникам із Криму 70% урожаю. Закупівельні ціни подекуди становлять близько 10% від роздрібної ціни. Одночасно діє заборона на вивезення врожаю на території, підконтрольні Україні. Відомі випадки, коли підприємці роздавали полуницю та черешню населенню безкоштовно", — повідомили у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.

Ситуація в Маріуполі залишається критично складною: як і раніше, немає ні води, ні газопостачання. З перебоями працює електрика та зв'язок. Готувати собі їжу люди змушені на багаттях.

Окупаційна влада попередила, що припинить надавати гуманітарну допомогу працездатній частині населення. За словами радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, в такий спосіб мешканців міста хочуть примусити до співпраці, адже іншої роботи у місті немає.

"Гуманітарна допомога видаватиметься виключно людям певних категорій, здебільшого — це наші соціально незахищені категорії, плюс пенсіонери. Тобто фактично все працездатне населення буде позбавлене можливості отримувати гуманітарну допомогу", — каже радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

На бік російських окупантів перейшов міський голова Святогірська Володимир Бандура. В обмін на можливість залишитися на колишній посаді він зрадив Україну. Проти нього українські правоохоронці вже відкрили кримінальне провадження за статтею, яка передбачає покарання за державну зраду.

А поки Бандура давав інтерв'ю російським пропагандистам, Донецьк обстріляли. І це були безпрецедентні з 2014 року обстріли. Прилітало навіть у ті райони, де війна раніше не відчувалася. Били як по цивільних об'єктах — пологовому будинку, ринку, житлових будинках, так і по військових, наприклад, по складу, на території якого перебував транспорт із Z-символікою.

При цьому в соцмережах місцеві жителі пишуть, що по житлових кварталах Донецька стріляли самі російські військові. Адже прилітало з боку окупованої Макіївки. Через те, що ОБСЄ припинила свою діяльність ще у березні, сказати, з якого боку вівся обстріл, неможливо.

За даними самопроголошеної влади Донецька, лише за 13 та 14 червня загинули п'ять людей, ще 39 — поранено. Вулиці міста порожні, як мінімум, до кінця тижня зупинили свою роботу найбільші торгові центри "Континент" та "Донецьк Сіті", частина підприємств перевела свій персонал на віддалену роботу.

Читайте також: "Все мертве, купи сміття, спалені вугілля будинків та цвинтарі на вулицях": жителька Маріуполя розповіла про місто (ВІДЕО)

Прямий ефір