Освіта, визнана у світі: нюанси старту вступної кампанії для абітурієнтів з ОРДЛО та Криму

Олег Шаров в программе "На самом деле". Фото: kanaldom.tv

В Україні стартує активна фаза вступної кампанії. З 1 липня абітурієнти реєструють електронні кабінети, а вже 14 липня українські виші почнуть приймати заяви та документи. Про особливості вступу до вищих навчальних закладів країни у 2021 році, зокрема для абітурієнтів з окремих районів Донецької та Луганської області (ОРДЛО) та окупованого Криму, у програмі "На самом деле" телеканалу "Дом" говорить генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олег Шаров.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Чи є цього року якісь нововведення?

— Кількість нововведень цього року порівняно невелика. А для вступників з тимчасово окупованих територій використовуватиметься та схема, ті правила, які були введені минулого року. Я думаю, вони їм вже відомі.

— Припустимо, абітурієнт приїжджає з тимчасово непідконтрольної території до будь-якого обласного центру України. Куди звертатися, що робити?

— Можна йти одразу до вишу. У всіх вишах працюють відповідні центри "Крим-Україна" та "Донбас-Україна". І в цих центрах розв'яжуть усі питання, пов'язані з оформленням документів, проходженням вступних випробувань і подальшим зарахуванням вступників.

— Що потрібно мати при собі для цього?

— Що потрібно при собі мати — дуже цікаве питання, тому що кожен має свій певний комплект документів.

На тимчасово окупованій території, на жаль, у більшості людей уніфікованого комплекту документів немає. Тому ми працюємо як з тими вступниками, які мають український паспорт, так і з тими, хто українського паспорта не має. Як з тими, у кого вже є український документ про повну загальну середню освіту, так і з тими, у кого такого документа немає.

Тому й пропонуємо з тими документами, які є, прийти до освітніх центрів "Крим-Україна", "Донбас-Україна" й там розв'язувати всі питання.

— Підготовчі курси для абітурієнтів з ОРДЛО та Криму — державний пілотний проєкт, який стартував наприкінці червня. Ще є можливість до нього приєднатися?

— Загалом можливість є. Хоча я не думаю, що за термінами це так вже актуально. Хоча для тих вступників, які зараз приїдуть, пройдуть усі процедури в освітніх центрах, можливо, й цікаво включитися в цей проєкт. Наскільки я знаю, він відкритий.

— Що про це слід знати абітурієнтам з тимчасово непідконтрольних територій?

— Проєкт підготовчих курсів орієнтований на те, щоб вступники з тимчасово окупованих територій мали можливість той період, який залишився до початку навчального року, нормально провести на підконтрольній території.

Щоб їм не треба було повертатися назад до себе додому, що сьогодні тягне серйозні ризики неможливості повторного приїзду. Щоб у цей час вони могли розв'язати питання з проживанням, харчуванням. Пройти певну культурологічну програму — вибачте, можливо, навіть очистити мізки від тієї пропаганди, яку на непідконтрольній території активно організовують російські медіа.

І якщо на підготовчих курсах буде більше спілкування з такими самими колегами з непідконтрольних територій, то вже у вересні можна буде сміливіше заходити до аудиторії, де буде більшість студентів з підконтрольних територій.

— Наскільки популярні українські виші для абітурієнтів з ОРДЛО та Криму?

— З 2016 до 2020 року кількість охочих навчатися з непідконтрольних територій лише зростала. І за 5 років зросла більш ніж удвічі, і сьогодні перевищує 2 тис. осіб на рік. Це досить серйозна цифра. Особливо, якщо брати до уваги, наскільки зменшилося населення непідконтрольної території, окремих районів Донецької та Луганської області за останні роки.

— У зв'язку з пандемією COVID-19 ми не знаємо, чого очікувати від осені. Чи готові виші до можливих змін залежно від статистики захворюваності — наприклад, до дистанційної форми навчання?

— Безумовно. Міністр охорони здоров'я аналізував ситуацію, все, що стосується підготовки навчального року, перспектив. Ми готові зараз майже до будь-якого розвитку ситуації. Ми повинні докладати максимальних зусиль для збільшення відсотка вакцинованих як влітку, так і восени, щоб можна було якомога менше переходити з режиму офлайн до онлайн у навчальному процесі.

— Що абітурієнтам необхідно зробити до старту вступної кампанії? Наприклад, електронні кабінети абітурієнтів вже повинні бути створені чи потрібно буде прийти до вишу та створити їх?

— Кабінет можна зробити, коли у тебе є документ про українську освіту й ти склав українське зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО).

Для більшості вступників з непідконтрольних територій такої можливості створити електронний кабінет немає, оскільки у них немає цих документів. Тому ми рекомендуємо їм визначитися, у якому виші вони хочуть вчитися й прямувати безпосередньо до цього вишу, до освітніх центрів "Донбас-Україна" та "Крим-Україна", які там працюють.

— Що абітурієнтам очікувати від вступної кампанії-2021? Можливо, є якісь певні нюанси з кількістю місць на державній основі, залежно від ситуації з коронавірусом, від економічного становища?

— Цього року завдяки підтримці Кабінету міністрів України загальний обсяг державного замовлення в закладах вищої освіти України виріс на кілька відсотків. Тому я можу думати, що можливостей для навчання в українських вишах буде більше як для представників тимчасово окупованих територій, так і взагалі для всіх громадян України.

— Наскільки в Україні зараз є популярним одержання саме вищої освіти?

— Отримання вищої освіти дуже популярне у сучасної молоді. Випробують свої сили у вступі до вищого навчального закладу близько 80%, навіть понад 80% випускників середніх шкіл. Деяка кількість із них не вступає до вишів, проте відсоток тих, хто вступає, можна порівняти з 70.

— Що стосується самого навчання. На яку допомогу, на яку стипендію сподіватися з вересня?

— Поки підготовчі відділення взяли 12 міст. Усі вступники з тимчасово окупованих територій зараз мають можливість отримувати академічну та соціальну стипендію. Якщо їхні результати вступу дадуть змогу, вони отримуватимуть академічну стипендію. Якщо вони вчитимуться дещо гірше — будуть отримувати соціальну стипендію. До того ж є пільги з оплати за гуртожиток, є можливість безкоштовно отримувати книги у вищих навчальних закладах, є доступ до інтернету й інші можливості.

— А чи всі виші надають можливість проживати в гуртожитку на пільгових умовах, чи це доступно лише за умови навчання на державній позиції?

— Це можливо у всіх вищих навчальних закладах. Дійсно, це стосується тих, хто навчається за бюджетні кошти, на державному або регіональному замовленні.

— 14 липня починається вступна кампанія до українських вишів. Якщо абітурієнти з тимчасово непідконтрольних територій, які отримали одну освіту, хочуть отримати ще й другу, чи взялм до уваги такі можливості й чи все для них так само?

— Безумовно, всі можливості взяли до уваги, й це не пов'язано так жорстко з датами, які передбачені для отримання першої освіти.

Однак ключовою датою для отримання першої освіти для жителів тимчасово окупованих територій є 20 липня, за подачі документів до 20 липня. Можна абсолютно спокійно сподіватися на місця державного замовлення. Освітні центри працюють далі до 24 вересня, документи прийматимуть до 23 вересня, там ми намагатимемося знаходити місця державного замовлення, але гарантувати це заздалегідь нам буде складніше.

— Які ще ініціативи для абітурієнтів з тимчасово непідконтрольних територій розробляють у Міністерстві освіти і науки України?

— Міносвіти розробило політику щодо жителів тимчасово окупованих територій у 2016 році, й відтоді ми послідовно здійснюємо цю політику.

Головна можливість, яку Україна може надати, — отримати якісну освіту, яка буде визнана в Україні та світі. Завдання Міністерства освіти, вищих навчальних закладів, державної влади загалом — створити умови, щоб молода людина могла отримати освіту. З іншого боку, завдання молодої людини — отримати освіту. Ніхто замість неї не вчитиметься.

Медіа-партнери
Прямий ефір