Зневоднений: як сьогодні виглядає Північно-Кримський канал (ФОТО)

Приют для женщин, пострадавших от домашнего насилия. Фото: телеканал "Дом"

До 2014 року основним джерелом постачання води до Криму був Північно-Кримський канал із забором води з Каховського водосховища, спеціально побудованого в нижній течії Дніпра, інформує "Дом".

Канал починається від Каховського водосховища, проходить через Перекопський перешийок, йде повз Джанкой і далі на південний схід, доходячи до околиць Керчі. Довжина — 402,6 км, протяжність у межах Криму — 294 км.

Через Північно-Кримський канал забезпечувалося до 85% потреб Криму в прісній воді. З початком окупації півострова Росією в квітні 2014 року постачання води з Дніпра на Кримський півострів було перекрито. Офіційна позиція України: вода з материкової частини країни буде постачатися лише після деокупації півострова.

Росії, як країні-окупанту, неодноразово вказували, що вона несе повну відповідальність за те, що відбувається в Криму, зокрема і щодо забезпечення населення водою.

"Відповідно до Женевської конвенції, написаної багато десятиліть тому, окупант несе відповідальність за мирне населення на території, яку він окупував. З усіх питань, включно з водозабезпеченням. Вони відповідають перед мирним населенням за нормами міжнародного права", — заявив "Дому" віцепрем'єрміністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.

Проте за сім років окупації Росія не змогла вирішити питання повноцінного забезпечення водою півострова. З 2020 року ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною.

Віцепрем'єр уряду Автономної Республіки Крим (1994-1997 рр.) Андрій Сенченко в коментарі "Дому" зазначав, що внутрішніх ресурсів Криму вистачає, щоб забезпечити питною водою місцеве населення. Причина нинішнього водного колапсу — велика кількість людей, яка прибула на півострів із Росії після 2014 року.

"Проблема загострюється через те, що завезли величезну кількість "колонізаторів", яких кримчани називають "понаехали". Саме вони суттєво збільшили навантаження на водні ресурси Криму. Продовжує розгортатися і збільшується в масштабах військова база, а це — і контингент військових, і їхні сім'ї, це теж збільшує навантаження. І те, що у весняно-літній сезон завозиться велика кількість так званих туристів — громадян Росії, які незаконно в'їжджають до Криму", — перерахував Сенченко.

Експерти вважають, що Росії самій не вирішити проблему водопостачання Криму — це дорого навіть для неї.

осійська Федерація, як держава-окупант, дуже багато сил, часу та зусиль зараз вкладає в окуповану територію. Але вона не може розв'язати питання води. Не може. Це дорого, це складно. Тому, якби ми пішли на якісь кроки, то ми б розв'язали, по суті, єдину проблему держави-окупанта. Ми не можемо на це піти", — упевнений постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич.

А тим часом зневоднений Північно-Кримський канал згодом заріс очеретом, і сьогодні він виглядає так:

Прямий ефір