"Обережно! Руzzкій мір": у Музеї війни зібрали доказу російського терору

Юрій Савчук розповідає про виставку "Обережно! Руzzкій мір". Скриншот: kanaldom.tv

Національний музей історії України у Другій світовій війні презентував виставку "Обережно! Руzzкій мір". Тут розмістили докази та свідчення російської пропаганди в місті Херсоні. Матеріали для експозиції збирав особисто директор музею Юрій Савчук. Це, зокрема, пропагандистська друкована продукція, релігійні агітки, прапори "Херсонської народної республіки" та військова амуніція, йдеться у сюжеті "Ранку Вдома".

Під склепінням Нижньої Московської брами XVIII століття у Печерській фортеці розмістили докази й свідчення російської пропаганди в місті Херсон. Матеріали для експозиції збирав особисто директор музею Юрій Савчук. Разом з колегами він їздить деокупованими містами та селами України, щоб не втратити жодного доказу.

"Це виставка про "руській мір", про його пропаганду, про психологічне насилля, якому піддаються наші громадяни в окупації. Буквально прагнемо бути на деокупованих територіях найближчими днями. Така практика у нас була і щодо Київщини, Чернігівщини. Це був перший досвід, надзвичайно складний, новий, емоційний, невідомий, ще у квітні. Завдяки Збройним силам України, комунікації з силовим блоком, в перші дні після визволення ми побували в Ізюмі, Лимані, Святогірську і в Херсоні", — розповів Юрій Савчук.

Виставковий проєкт створили у дуже стислі, як для музейної практики, терміни. За три дні музейники створили виставку з п'яти блоків. В першому відтворили кабінет колаборанта, що був обладнаний у приміщенні Херсонської обласної міжгалузевої ради профспілок.

"Він доповнює оригінальним відео, і відвідувачі можуть самі переконатися, наскільки точно ми відтворили експозицію. Серед цього блоку я б згадав цікавий документ — політичну декларацію Херсонської області, і також єдиний україномовний експонат на виставці — альманах, який показує, як нас представляє ворог", — пояснив директор музею.

У музеї є матеріали з маркуванням "Зроблено в Китаї", релігійні агітки, прапори РФ та "Херсонської республіки", які моторошно поєднують символіку царської імперії та радянщину. Чималий простір виставки присвячений референдуму.

"Референдум під дулами автоматів. Ми показали в імпровізованому поєднанні великого банера з касками, військовими елементами амуніції. На цих касках самих були ті чи інші написи. Гасло, які розкривають для нас також дуже багато інформації, зокрема напис позивний "Ленін" каже сам за себе", — резюмував Юрій Савчук.

Тут є обладнання та агітаційні матеріали окупаційних виборчих дільниць, пайок з цукру та борошна за участь у добровільному народному волевиявленні. Останнім експозиційним блоком став імпровізований навчальний клас першачків у херсонській школі № 27. Цікаво, що портфелі першокласники так і не відкривали, бо ніхто не пішов до тієї школи. 

Весь масив свідчень до Києва допомогла перевезти "Нова пошта". Також до збору матеріалів долучаються захисники України. Вони разом з командою музею працюють в прискореному темпі й будуть продовжувати створювати оперативні виставки, щоб продемонструвати світові докази російського терору.

Читайте також: "Київ — незламне серце Європи": на вокзалі відкрили фотовиставку

Медіа-партнери
Прямий ефір