Про людей, історію, традиції від античності до сьогодення — створено освітній відеокурс про Крим: інтерв'ю з Алімом Алієвим

Алім Алієв. Фото: Олександр Медведєв/nv.ua

Український інститут та студія онлайн-освіти EdEra запустили безкоштовний відеокурс про Крим під назвою Crimea: History and People — "Крим: Історії та люди". За перший тиждень після запуску його вже переглянули понад 1000 людей.

Про що розповідає проєкт, хто брав участь у створенні курсу, якою є його мета та як отримати доступ до нього, розповів заступник генерального директора Українського інституту, співзасновник громадської організації "Крим SOS" Алім Алієв в інтерв'ю у програмі "Ранок Вдома".

Ведучі — Ганна Кузіна та Юрій Критенко.

— Аліме, скажіть, будь ласка, з чого складається цей відеокурс і що завдяки ньому дізнається та побачить глядач?

— Ми розповідаємо про Крим дописемних часів, від античних часів, розповідаємо про Кримське ханство, про яке досить мало знають. Середні віки та Кримська війна, про яку, до речі, знають досить багато за кордоном, тому що це тема, яка включала участь інших країн у цій війні. Розповідаємо про першу анексію Криму, депортацію, життя у вигнанні, як Крим розвивався після депортації, як він був просто безлюдний. І очевидно, говоримо про сьогоднішні події, говоримо про окупацію. Крім того, у нас є окремий блок, який стосується безпосередньо кримськотатарської культури та кримськотатарських традицій та звичаїв.

— Хто брав участь у створенні та розробляв програми курсу?

— Я дуже вдячний і команді Українського інституту, і Олександрі Гайдай — це наша менеджерка, яка безпосередньо вела цей проєкт, а також партнерам в Україні. Це студія EdEra — одна з найбільших у країні студій з онлайн-освітою. У створенні курсу брали участь як українські, так і кримськотатарські історики, зокрема, наприклад, відомий турецький професор Хакан Кармула, який живе в Туреччині, але є етнічним кримським татарином, який вивчає, наприклад, історію Кримського ханства. І Мартин Кислий, який досить глибоко вивчає тему Криму після депортації, початок 1990-х. Це дуже цікава річ, яку ми ще не встигли відрефлексувати, але... Я маю на увазі як суспільство. Але цей процес відбувається через такі курси, зокрема. Ще близько десятка різних спеціалістів. Олена Соболєва, наприклад, неймовірно добре знає кримськотатарські традиції, кримськотатарську кухню, про яку ми теж говоримо. Ми, власне, курс назвали "Про історію та людей".

— Як можна отримати доступ до курсу?

— Доступ до курсу може отримати будь-яка людина, зайшовши на портал Udemy, набравши головну назву Crimea and tatars. Тобто ви можете знайти цей курс. Це не просто наша спроба. Це перший настільки системний та масштабний підхід до розвитку академічної складової, яка стосується Криму саме з нашого, з кримськотатарського боку. Я дуже радий, що він з'явився.

— Аліме, яка основна глобальна мета цього чудового відеокурсу?

— Головна мета — розповісти більше людям про Крим, зокрема й у контексті сьогоднішньої повномасштабної війни. Ми маємо не забувати, що ця війна почалася з тимчасової окупації Криму. Але тимчасова окупація Криму — це не єдине та не перше явище, з яким півострів зіткнувся у своїй історії з боку Росії. Тому ми говоримо і про першу анексію Криму та 1920 роки XX століття, де теж були репресії, 1930 роки — щодо кримськотатарської еліти, наприклад. Ми говоримо про депортацію, говоримо про сьогоднішні дні. Але ми, очевидно, говоримо про досить довгий період державності кримських татар — Кримського ханства. І говоримо про першу в світі демократичну мусульманську республіку, яка називалася Кримська народна республіка, створена в 1917 році Номаном Челебіджиханом і кримськими татарами.

— Понад тисяча людей уже переглянули курс. А чи є дані, із яких країн люди? Які країни найбільше цікавляться цією темою?

— Таких даних ще немає. Я гадаю, ми їх отримаємо. Але курс уже пішов у маси, тому що тисяча людей за перший тиждень — це досить великий показник для академічних онлайн-курсів. Це означає, що в тебе в аудиторії на тисячу людей сидять люди та прослуховують цей курс. Для нас важливо не створити чергову пропаганду, яку Росія створила про Крим, а розповідати правдиві факти.

Медіа-партнери
Прямий ефір