Украина наш дом

Нижча летальність, але слабкіша ефективність вакцин, — про "омікрон" розповів академік НАНУ

Вакцинація в Україні. Фото: dn.gov.ua

Новий варіант COVID-19 "омікрон" характеризується легшим перебігом захворювання у порівнянні з іншими варіантами коронавірусу, проте наявні вакцини проти нього менш ефективні. Про це у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" розповів академік-секретар відділення біохімії, фізіології та молекулярної біології Національної академії наук України Сергій Комісаренко.

"Існують різні варіанти вірусів і мутації вірусів. Але ці віруси конкурують один з одним. Переважно люди заражаються і поширюють вірус, який має найбільшу схожість із клітинами людини та який витісняє інші варіанти. Наприклад, ми вже не чуємо про варіанти "альфа", "бета", "гамма", їх усі витіснив варіант "дельта". Тому що він значно контагіозніший, тобто заразніший. І, на жаль, він ще небезпечніший — спричиняє важкий перебіг захворювання, і досить багато людей після цього захворювання вмирали. Тепер з'явився варіант "омікрон"", — пояснив учений.

У варіанті "омікрон" виявилося значно більше мутацій, ніж в інших варіантах вірусу.

"Я був 25 листопада у Всесвітній організації охорони здоров'я, коли розглядали питання, як назвати цей варіант і як із цим бути. Тоді було мало наукових даних, але й зараз ще недостатньо. Проте у Південно-Африканській Республіці встановили, що у варіанті "омікрон" значно більше мутацій, ніж в інших. Кажуть, понад 50", — продовжив академік.

Із них 33 мутації — у шипоподібному білку, який розташований на поверхні вірусу і відповідає за взаємодію вірусу з клітинами людини.

"Зміни в структурі цього білка завдяки мутаціям, що відбуваються в ньому, призводять до того, що він краще або гірше зв'язується із клітинами людини — і гірше або краще заражає їх. Виявляється, що "омікрон" втричі ефективніше заражає клітини людини. І тому цей вірус витіснятиме навіть "дельта"", — наголосив Комісаренко.

Тим часом захворювання, яке провокує "омікрон", минає легше, а летальність внаслідок нього нижча, ніж унаслідок варіанту "дельта".

"Гарні новини — це те, що захворювання проходить значно краще за те, що спричиняє "дельта". І з іншого боку — летальність значно менша. Якщо він витіснить "дельта" та інші небезпечніші варіанти з погляду перебігу захворювання, то це добре", — пояснив експерт.

Проте наявні вакцини набагато менш ефективні проти нового варіанта вірусу.

"Погано, що мутації, які пройшли в цьому вірусі, зачепили ділянки вірусу, які викликають імунну відповідь. Тобто вакцинація. Під час створення вакцини в основі використовували або сам шипоподібний білок, або нуклеїнові кислоти, які його кодують. Тобто якщо це ДНК, як в AstraZeneca, або мРНК, яка в Pfizer і в Moderna. Вакцинації, які були проведені з використанням цих вакцин, які були проти первинного уханьського варіанту, значно слабше діють проти "омікрону"", — підсумував Комісаренко.

Нагадаємо, штам коронавірусу "омікрон" стрімко поширюється світом. Кількість випадків інфікування подвоюється кожні 2-3 дні, заявляють у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ). Виявили цей COVID-штам уже майже у 90 країнах. Через зростання нових випадків європейські держави масово посилюють карантинні обмеження.

Щодня у світі медики реєструють випадки штаму коронавірусу "омікрон" у новому регіоні. Очікування п'ятої хвилі захворювання спричинило зрив економічного форуму в Давосі (Швейцарія). Під загрозою цьогорічні хокейні змагання на зимових Олімпійських іграх у Пекіні (Китай).

Читайте також: COVID-штам "омікрон" виявили в Україні

Прямий ефір