Потрібні медійність та санкції: інтерв'ю з колишнім політв'язнем Едемом Бекіровим

Эдем Бекиров. Фото: kanaldom.tv

Едема Бекірова було засуджено в окупованому Криму до 7 років колонії загального режиму за нібито зберігання і передачу вибухових речовин і боєприпасів.

Бекіров проживав у смт Новоолексіївка Херсонської області, його затримали 12 грудня 2018 року на в'їзді в Крим, куди він прямував, щоб відвідати літню матір та інших родичів. На наступний день "суд" Сімферополя ухвалив рішення про його арешт. Після 9 місяців ув'язнення Бекіров зміг повернутися на материкову Україну — у вересні 2019 року під час обміну утримуваними особами.

Про те, як звільнити теперішніх політв'язнів в Росії та в Криму, Едем Бекіров говорить у програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом".

Цей випуск програми записувався на полях першого Міжнародного інвестиційного форуму "Південна стратегія розвитку", який проходив 10-11 червня на Арабатській Стрілці.

Діалог веде Олег Борисов.

— Що за радянських часів з кримських татар робили образ ворога, ось і зараз це відбувається — в окупованому Криму. Звинувачують у тероризмі, екстремізмі... Чому це роблять?

— Ворогами представляють не тільки кримських татар, українців же теж. Сьогодні Росія хоче знищити й український народ, і кримськотатарський народ. У них це не вийде — ось скільки років вони вже намагаються, стільки років у них не виходить. Думаю, і надалі не вийде, бо вже не той час.

Просто Україні потрібно більш чітко дати орієнтир. Хочеш любити Росію, ти за Росію — бери валізку, он Росія, їдь. А тут повинні жити тільки українці, й патріотичні українці, які люблять цю країну, звичаї цієї держави, цього народу. Ось тоді буде все правильно. Тоді ніхто не зможе українців поневолити, бо ми всі будемо разом.

І ось на форумі звучало, що від 50 до 70% в Херсонській області населення проросійське. Я сам був здивований — я вперше бачив ці цифри.

Тому сьогодні політика держави повинна змінитися з акцентом на націю: є держава, є народ, є звичаї, є традиції, і їх треба розширити. Максимально. І змусити. Не подобається — їдь. А якщо це приймаєш — значить, приймай це і поважай закони цієї держави. Тоді буде все правильно.

— Як колишній політв'язень, як ви вважаєте — як звільнити наших людей? І українців, і кримських татар, які зараз перебувають у російських і кримських в'язницях.

— Коли нещодавно посадили журналіста Владислава Єсипенко (позаштатний кореспондент "Радіо Свобода", — ред.), його дружина Катерина дзвонила мені, ми багато розмовляли. Треба було і підтримати, і порадити.

Я кажу: "Катю, треба більше медійно про це говорити. Усі майданчики використовувати". Ось як моя донька Елеонора — її ніхто не приймав, а вона підіймалася, їхала, робила — й інформація про мене була на всіх майданчиках. Медійність, публічність — це передусім.

Друге — це санкції проти Росії. Але не прості санкції, як зараз. Ні, треба зробити такі санкції, щоб змусити Росію здатися. Щоб не ми просилися за стіл переговорів, а вона просила сідати з нами за стіл переговорів. Щоб вона просила нас вплинути на світову спільноту хоча б щодо пом'якшення санкцій. А у нас сьогодні Росія диктує всім і у всьому.

Якщо буде продовжуватися, як зараз, — то ми вводимо санкції, то скасовуємо — ми їх ніколи не звільнимо звідти. У нас сьогодні понад 115 людей сидить у Криму і в російських в'язницях. Понад 2600 осіб сидять у Луганську, Донецьку. Розумієте, яка кількість людей просто поневолена сьогодні? Вони в рабстві перебувають.

Тому яка може бути розмова з тираном про якесь пом'якшення санкцій? Потрібно не тільки говорити, що ось ми Україну підтримуємо, а повинні бути жорсткі санкції. Такі, щоб Росія не могла існувати навіть, щоб їй було тяжко. Щоб легше було ці 3 тисячі людей віддати та закрити це питання. Ось тоді буде ефект.

І обов'язково в усьому цьому повинна бути медійність. Якщо ми не будемо про це говорити, а просто замовкнемо... Ось сьогодні триває підготовка до запуску "Кримської платформи", ви не уявляєте, який вибух буде від цього саміту. За однієї умови: що наші структури не охолонуть і будуть продовжувати нарощувати свою роботу і після саміту.

Прямий ефір