Новий очільник МВС, пожежі в Луганській області та паспортизація в ОРДЛО: інтерв'ю з народним депутатом Максимом Ткаченком

Эфир программы "На самом деле". Скриншот видео: kanaldom.tv

Головною подією 16 липня стало голосування Верховної Ради за кандидатуру Дениса Монастирського на пост міністра МВС. Під час засідання новий міністр головного правоохоронного органу країни відповідав на запитання народних депутатів і приймав їхні рекомендації щодо того, на які напрями роботи звернути увагу передусім.

До Монастирського звернувся і народний депутат від Луганської області Максим Ткаченко. Його основний посил — розслідування причин масштабних пожеж, які сталися в Луганській області влітку та восени 2020 року, притягнення до відповідальності винних. Нагадаємо, що у липні вогонь знищив близько 5 тис. га лісу, понад сто будинків згоріли, загинули 6 осіб. А у вересні-жовтні вигоріло понад 20 тис. га і знищено понад 600 будинків, 11 осіб загинули.

Ткаченко є членом Тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради з розслідування причин виникнення цих пожеж. Робота ТСК завершена, висновки зроблені, пропозиції внесені — але на цей момент на цьому процес і зупинився. Яка ситуація наразі — народний депутат України (фракція "Слуга народу") Максим Ткаченко розповів у програмі "На самом деле" телеканалу "Дом".

Сам Ткаченко — переселенець із Луганська, тому протягом бесіди також були порушені теми допомоги внутрішньо переміщеним особам і становища мешканців окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

Ведучий програми — Денис Похила.

— Отже, в Україні новий міністр внутрішніх справ. Ви голосували за пана Монастирського.

— Я дійсно голосував, як і більшість наших колег. Кандидатура, на мій погляд, відмінна. Я переглядав відео після голосування, і бачив обличчя Дениса та обличчя всіх колег у залі, їхню міміку. І Денис дивився на них поглядом відповідальності, розумієте...

Ми проголосували за міністра, за нашого колегу, з яким два роки пропрацювали в залі парламенту. Досі були міністри, які ставали спочатку депутатами, а потім — одразу міністрами. Це було все швидко. Вони практично не працювали з нами у парламенті, ми з ними мало спілкувалися, мало знайомі. З іншими міністрами — взагалі практично не знайомі. Ну, особисто я. До призначення їх міністрами я мало кого з них узагалі знав.

До чого я це все говорю. Мені здається, що відповідальність перед Верховною Радою, а відповідно, й перед усією нашою країною, у Дениса в десятки, в сотні разів вища. І мені здається, що це буде той міністр, за якого нам точно не буде соромно. І яким пишатиметься й наша фракція, й уся наша країна. Це дійсно, мені здається, крутий міністр.

— На вашу думку, наскільки якісно він зможе замінити Арсена Авакова?

— Я думаю, що будуть зміни у позитивний бік.

Я, безсумнівно, вдячний Арсену Борисовичу за все те, що він зробив у 2014, у 2015 роках. У мене було з ним кілька особистих зустрічей, він теж максимально комфортна людина. Але, думаю, що ця нова, свіжа, молода кров, яку, голосуючи за Монастирського, ми влили в МВС, — це було реально необхідно.

До самого голосування депутати мали можливість звернутися до ще кандидата на пост міністра. І я озвучив Денису Монастирському побажання, що я дуже сподіваюся, що все-таки новий міністр приділить багато уваги Луганщині, приділить багато уваги моїй області. Тому що вона дійсно потребує цієї уваги, особливо після пожеж минулого року.

— Ви є членом Тимчасової слідчої комісії з розслідування причин виникнення пожеж. Які результати її роботи?

— Ми закінчили роботу Тимчасової слідчої комісії. Якраз телеканал "Дом" постійно висвітлював її роботу, як і підтримку, яку ми, як депутати, надавали потерпілим у вирішенні їхніх питань.

Так ось, роботу ми закінчили, ТСК минула, ми винесли свої результати. Але подальшого просування, роботи за цими результатами ми поки не бачимо, на жаль. І це завдання саме МВС.

Ми не те, що просимо, не те, що декларуємо у своєму висновку ТСК, ми наполягаємо на тому, щоб змінили голову Державної служби з надзвичайних ситуацій Луганської області. Тому що пан [Михайло] Пшик провалив гасіння пожеж, провалив роботу своєї служби під час цих пожеж.

І користуючись нагодою, я вже не вперше висловлю невдоволення місцевою виконавчою владою, яка повинна працювати вдесятеро уважніше, вдесятеро зосередженіше. Тому що Луганщина — це область, яка входить до зони ООС (операції Об'єднаних сил, — ред.). У ній від 2015 року введено режим надзвичайної ситуації.

Там абсолютно всі чиновники отримують подвійні оклади, подвійні зарплати. Тобто більше, ніж у Житомирі, Вінниці або Черкасах. І вони мають уважніше працювати.

І також була повністю провалена їхня робота під час пожежі минулого року з евакуації людей, з інформування людей про пожежі. На це у висновках Тимчасової слідчої комісії ми теж вказали. І теж просили Дениса Монастирського звернути на це увагу.

— Правозахисник Павло Лисянський повідомив, що Кремль посилив процеси видачі російських паспортів в ОРДЛО. Вже діють 66 пунктів прийому документів на отримання громадянства РФ. А також 8 пунктів у Ростовській області з видачі вже готових паспортів, а у 2019 році було лише 2 пункти. РФ збільшила чисельність працівників міграційної служби для Південного федерального округу на 2 тис. осіб, додала фінансування на мільярди рублів. Завдання — видати щонайменше мільйон паспортів РФ. Якою має бути реакція України на це?

— Питання дуже непросте. А особисто для мене воно не просто складне, але й болісне. Я сам із Луганська, я — переселенець, і багато моїх близьких і рідних людей, мирних людей, залишилися жити на непідконтрольній Україні території.

І я не з чуток знаю про тиск, який чиниться на наших громадян на непідконтрольній території щодо необхідності отримання паспортів. Спочатку вимагали отримувати паспорти так званих "ДНР" і "ЛНР", тепер — російські.

Я не знаю, як із цим боротися, кажу чесно. Я знаю, що ми зі свого боку — і Кабінет міністрів, і Міністерство з питань реінтеграції окупованих територій, і Верховна Рада, і Офіс президента — робимо максимально багато, щоб реінтеграція населення тимчасово окупованих територій була не на словах, а на ділі. Якщо говорити про оформлення документів, отримання українського паспорта, про полегшення якихось процедур — то дуже багато законопроєктів було ухвалено протягом останніх пари місяців.

Спілкувався днями з людиною, вона каже: "Я хочу, щоб моя мама приїхала до мене, але її не випускають через КПВВ "Станиця Луганська". Тому що лише раз на місяць "ЛНР" дозволяє людям виїжджати сюди, на підконтрольну територію.

— Верховна Рада ухвалила закон, яким звільнила переселенців із Криму і Донбасу від сплати штрафів та пені за кредитами, які вони отримали до 2014 року. Чому цей аспект важливий?

— Це крок назустріч людям, нашим переселенцям, які приїхали сюди. Тому що протягом п'яти років, це з 2014 року, було мінімум підтримки.

Згадаймо 2014-2015 рік, ці складності з поселенням, з орендою житла. Проблему припаркувати машину із номерами "ВР" (Луганська область, — ред.), або "АН" (Донецька область, — ред.). Просто вказували: "Тут не ставай".

Це один із законопроєктів, автори якого, до речі, — я та мій колега Руслан Горбенко. І мені здається, тепер велика кількість переселенців зітхнули з полегшенням, що велика частина фінансів буде ними зекономлена. Не потрібно платити великі пені за ту ситуацію, в якій вони опинилися після 2014 року у зв'язку із форс-мажором.

Також ухвалили законопроєкт, який щонайменше до закінчення карантину знімає штрафні санкції з людей, які їдуть з ОРДЛО через Російську Федерацію та переходять кордон сюди до нас, в Україну. Тобто, ми не штрафуватимемо цих людей за перетин кордону. Ми не смикатимемо їх на кордоні, не хапатимемо їх за руки, не вестимемо до якихось кабінок, не виписуватимемо штрафи... Цього тепер не буде.

Медіа-партнери
Прямий ефір