Новий формат гарантій безпеки запропонував світові президент України — оцінки експертів-міжнародників (ВІДЕО)

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський запропонував світові створити новий формат гарантій безпеки. З такою ініціативою він виступив на Всесвітньому економічному форумі у Давосі (Швейцарія). Усі експерти сходяться на тому, що ініціатива президента України актуальна, повідомляє "Дом".

Пропозиція глави Української держави — створити глобальну структуру, яка зможе протягом доби надати достатню підтримку будь-якій країні, яка зазнала військового нападу, стихійного лиха або, наприклад, пандемії.

"Має бути те, що забезпечує прецедент абсолютно вчасної допомоги. Кожному, хто її потребує. Щоб зберегти життя, щоб зберегти соціальну стабільність. Тобто всі необхідні елементи для нормальної економіки. Як, наприклад, є служба 911, так має бути United24, що в глобальному масштабі гарантує безпеку", — пояснив Зеленський.

Глава держави акцентував на необхідності зміни нинішніх принципів безпеки. Оскільки ООН, ОБСЄ, МАГАТЕ та ВТО, за його словами, не здатні належним чином реагувати на сучасні виклики. Експерти-міжнародники також кажуть про необхідність глобальних реформ. Оскільки в тій самій ООН, наприклад, немає механізму, який зробив би її рішення обов'язковими для виконання. Російсько-українська війна це показала.

"У тій самій ООН рішення ухвалювати часом дуже складно, бо є інструмент ветування, яким постійно користуються або Російська Федерація, наприклад, або Китай. І це не дає змоги рухатися далі", — каже кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Богдан Ференс.

"Немає механізму, який би змусив чи тримав би, так би мовити, занесену сокиру, чи що, над іншими націями, якщо вони порушують, виходять за межі загальних правил, які ведуть до тяжких наслідків і призводять до зростання тих самих політичних ризиків, до катастроф ведуть, які змушена вирішувати ця міжнародна структура, то звичайно, у неї має бути механізм забезпечення такий, зокрема й силовий", — коментує дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

На думку експертів, щоб нова структура працювала ефективно, рішення у ній мають узгоджуватись простіше. Для прискорення процесу їх слід ухвалювати більшістю голосів. А у разі відмови їх виконувати — карати фінансово.

"Треба підв'язувати, по-перше, грошовою участю всіх країн-учасниць. Треба прописувати статут чи принципи роботи цього нового міжнародного майданчика таким чином, щоб у разі відмови від дієвої допомоги постраждалій країні, ця країна подвоювала свій внесок, припустимо, цьогоріч" , — вважає керуючий партнер Бюро інвестиційних програм Олександр Бондаренко.

Також дуже важливо напрацювати превентивні механізми реакції на можливі кризи.

"Потрібні фахівці, потрібна системна щоденна аналітика і потрібна комунікація з державами-учасницями. Боротьба всього людства проти COVID-19 якраз показала, Всесвітня організація охорони здоров'я не запобігла цій пандемії, а діяла в основному постфактум", — сказав політолог-міжнародник Антон Кучухідзе.

Нині важливою є консолідація країн для втілення в життя ідеї президента України.

Читайте також: Україна боротиметься, доки не поверне всі свої території, — Зеленський у Давосі (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір