Нові тенденції: про переслідування кримських татар Росією розповів Барієв

Крим. Фото: dsnews.ua

Кремль посилює переслідування кримських татар в окупованому Криму. Про це у програмі "На самом деле" телеканалу "Дом" розповів очільник Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендер Барієв.

За даними Центру, у першому півріччі 2021 року, в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року, кількість обшуків щодо представників кримськотатарського народу збільшилася.

"Тобто ми бачимо, що окупанти не заспокоюються... Стосовно обшуків. Російські силовики продовжують підкидати літературу, на підставі якої можуть звинуватити, підкидають якісь предмети. Проводять обшуки за відсутності самого підозрюваного, проводять обшуки вже й у родичів політв'язнів. Тобто щодо цієї категорії", — сказав Барієв.

Уже є перший випадок убивства під час обшуку. Так, 11 травня у селі Заповітне (Совєтський район АР Крим) російські силовики застрелили уродженця Узбекистану Аюба Рахімова.

"У півріччі цього року вперше під час обшуку російські силовики застосували зброю та вбили людину, громадянина Узбекистану. При цьому він не чинив опору, а вони застосували зброю. Ми порівнюємо це з подіями на Північному Кавказі, коли цілеспрямовано силовики РФ виводять жінок під час обшуків, і можуть убити людей. Такого не було за весь цей період, і ми цьому приділяємо особливу увагу", — наголосив Барієв.

Зростає й число незаконних затримань.

"Кількість так званих затримань збільшилася у рази, у порівнянні з минулим роком. Чому це сталося? Ось минулого року, припустимо, нами було зафіксовано 48 затримань. Цього року ми вже зафіксували 156, із них 126 — щодо кримських татар", — повідомив він.

Барієв уточнив, що Центр відніс до категорії "затримання" випадки, коли саме за етнічною ознакою зупиняли автомобілі для перевірки документів, вилучали ці документи та утримували людей понад 8 годин. При цьому людей можуть утримувати навіть на вулиці, незважаючи на погодні умови.

"Таким чином, із одного боку, говорити про класичне затримання не зовсім підходить, але, з іншого — навіть при класичному уточненні особистості утримувати людину понад 3 години не мають права. При цьому людей тримають на вулиці. Наприклад, був випадок, коли люди їхали до Ростову-на-Дону для того, щоб підтримати своїх співвітчизників у суді, й біля Керченського мосту відбувалися подібні дії. Люди на холоді залишилися практично на всю ніч", — деталізував Барієв.

Він доповнив, що під час "судових засідань" із залу виводять кримських татар, які бажають свідчити рідною мовою. При цьому Кремль уперто заперечує утиски кримських татар і українців.

"Ще з нових тенденцій цього півріччя. У залах засідання "суду" не просто попередження виносили, а виводили із залу засідань "суду" жертв, які хотіли давати показання кримськотатарською мовою. Це при тому, що російські дипломати всюди заявляють: "У чому проблема? Кримськотатарська мова, як українська та російська, є державною". Але ось вам живий приклад: 13 випадків, коли політв'язням не дали можливості давати показання рідною мовою", — резюмував Барієв.

Повна версія інтерв'ю: Росія боїться кримських татар: про ситуацію в Криму говоримо з Ескендером Барієвим

Прямий ефір