Нові правила перетину кордону та КПВВ — що зміниться з 5 серпня: "5 вопросов" з Андрієм Демченком

КПВВ "Чонгар". Фото: kanaldom.tv

З 5 серпня в Україні зміняться правила перетину кордону й контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ). Для українців та іноземців буде обов’язкова 10-денна самоізоляція. Для тих, хто приїхав з Росії або Індії, самоізоляція триватиме два тижні. Однак є низка винятків.

Для кого самоізоляція не є обов’язковою та які документи потрібні під час перетину кордону й КПВВ — розповів прессекретар Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— 5 серпня зміняться правила перетину кордону України та КПВВ на андмінлінії з тимчасово окупованими територіями. Які саме це зміни?

— Нові правила стосуються як державного кордону, так і перетину контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ) на кордоні з окупованими територіями. Щодо державного кордону зміни стосуються іноземців та громадян України.

Для іноземців залишається все, як було: обов’язковий поліс страхування під час перетину державного кордону України на в’їзд або один із трьох документів: негативний ПЛР-тест, негативний експрестест, який повинен бути зроблений за 72 години до перетину кордону, або документ, що підтверджує повну вакцинацію. Водночас урядом повертається така норма, як самоізоляція, — вона стосується й іноземців, і громадян України.

Але є винятки, кого не стосується самоізоляція. Це особи, які не досягли 18 років, якщо говорити про громадян України, які виїхали за кордон України до 4 серпня. До них нові правила не застосовуватимуть. Також сюди потрапляють дипломати, водії вантажних транспортних засобів, члени екіпажів літаків, залізничного транспорту.

І серед нововведень — це те, що під самоізоляцію не підпадають особи — й іноземці, й громадяни України — у яких є документ про повну вакцинацію. А якщо говорити окремо про громадян України — це ті наші співвітчизники, які мають документ, виданий в установленому порядку Міністерством охорони здоров’я, про одне щеплення.

— Якщо люди з тимчасово окупованого Криму хочуть приїхати на материкову частину Україну, до яких процедур їм підготуватися, що потрібно мати з собою, що на них очікує?

— Якщо говорити про перетин контрольних пунктів в’їзду-виїзду як на лінії розмежування на сході України, так і на адміністративному кордоні з тимчасово окупованим Кримом, то також прописана самоізоляція для тих, хто їде з окупованих територій. Але є винятки, кого це не стосується.

Це знову-таки особи, які не досягли 18 років. Це ті, хто їде на навчання або має намір вступити до освітніх установ, зокрема ті, хто буде їхати на ЗНО в майбутньому. Також діє норма щодо осіб, які мають повну вакцинацію, — це стосується й іноземців, і громадян України. Якщо ж говорити винятково про громадян України, то, як і під час перетину державного кордону, така норма діє й під час перетину КПВВ. Від самоізоляції звільняє документ про одне щеплення.

— Якщо людина, яка їде з окупованих територій, щеплена російською вакциною і має відповідний документ, вона може не проходити самоізоляцію?

— Ті документи, які видані на окупованих територіях, нами не визнаються. До того ж у рішенні уряду зазначено, що вакцина повинна бути затверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

— Якщо людина з материкової частини України хоче їхати до Криму, які документи при собі потрібно мати? Можливо, є якийсь такий момент, пункт, за яким можуть не пропустити людину на тимчасово непідконтрольну територію?

— Щодо виїзду як на державному кордоні, так і при КПВВ, ніякі обмеження ніколи не вводилися урядом. Тобто громадяни, які перетинають контрольні пункти в’їзду-виїзду в напрямку тимчасово окупованої території, повинні винятково затримуватися в порядку перетину, маючи підстави й відповідні паспортні документи. Водночас, якщо говорити про тимчасово окуповану територію Криму, то, як нам відомо з розповідей людей, які перетинають КПВВ, окупаційна влада також застосовує якісь обмеження, пов’язані нібито з недопуском поширення коронавірусу, і вимагає певні додаткові підтвердження перетину адміністративного кордону.

— Що стосується КПВВ на Донбасі, яка там ситуація?

— Співробітники Державної прикордонної служби, наші військовослужбовці перебувають на всіх контрольних пунктах в’їзду-виїзду, які є на лінії розмежування на сході України. Водночас через дії окупаційної влади щодня працює тільки напрямок КПВВ "Станиця Луганська" й окремими днями — КПВВ "Новотроїцьке".

Прямий ефір