Нові норми та гарантії — на трудове законодавство України чекають зміни (ВІДЕО)

Голосование в ВР. Фото: tsn.ua

До українського трудового законодавства хочуть додати європейські норми. Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт, який повинен захистити права найманих працівників, розширити повноваження профспілок та зробити більш прозорими відносини між співробітником та роботодавцем, повідомляє "Дом".

Найчастіше під час пошуку роботи українці стикаються з віковою та гендерною дискримінацією. Дискримінація під час приймання на роботу — це коли потенційний роботодавець не звертає уваги на професійні якості претендента, а підбирає персонал за іншими критеріями — вік, стать, колір шкіри, релігійні погляди тощо. Причому таких дискримінаційних оголошень на майданчиках з пошуку роботи безліч. За 15 хвилин на одному з сайтів можна знайти з десяток подібних вакансій.

Однак скоро український ринок праці може позбутися дискримінаційних пережитків. Законопроєкт про врегулювання трудових відносин забороняє роботодавцю відмовляти в працевлаштуванні з будь-яких інших критеріїв, крім професійних.

Він покликаний захистити права найманих працівників і в інших нюансах. Наприклад, під час масових звільнень роботодавець повинен попередити колектив та провести консультації з профспілкою і Фондом безробіття.

"Цей фонд безробіття має бути готовий до того, щоб прийняти, надати ваучери на перекваліфікацію, знайти робочі місця для цих людей, які вивільняються з великого підприємства. Так от, ці масові вивільнення, власне, процедура та, якої сьогодні не існує в Україні, вона тут і робиться цим законопроєктом", — прокоментувала голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.

Ще одна норма законопроєкту стосується укладення трудових договорів з працівниками, які працюють на фрилансі або неповний робочий день. У ньому вказуватимуться, зокрема, тривалість робочого дня та право на відпустку.

"Вводиться таке поняття, як короткостроковий трудовий контракт. Це нормально. Ця практика, давайте відверто говорити, є. Просто через те, що вона забюрократизована, багато людей перебувають в тіні, вони не можуть отримати хоч якісь соціальні гарантії. Це ненормально. І з іншого боку, ми не можемо платити податки, знову ж таки, з таких трудових відносин", — повідомив глава депутатської фракції політичної партії "Голос" Ярослав Железняк.

Крім того, цей законопроєкт розроблений ще й для того, щоб наблизити норми українського трудового законодавства до європейських. Особлива увага в документі приділяється профспілкам.

"Дійсно, в європейських державах роль професійних спілок дуже велика, і роботодавець дуже чітко взаємодіє з цими профспілками, і за будь-яких трудових спорах, які можуть виникнути між працівником і роботодавцем", — говорить адвокат Андрій Воронов.

Йдеться про урядовий законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників". Документ готується до другого читання.

Читайте також: Підсумки 3 жовтня: заяви Зеленського у Трускавці, COVID-вакцинація та Марш пам'яті жертв Бабиного Яру (ВІДЕО)

Нагадаємо, що, згідно зі статистикою, кожен п’ятий українець працює в тіньовому секторі економіки. Це означає, що він працює неофіційно або ж отримує частину зарплати неофіційно. Це згубно впливає як на бізнес, так і на економіку країни загалом. Як розв'язують цю проблему та які покращення вже видно — розповів заступник голови Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера.

Медіа-партнери
Прямий ефір