Нові карантинні заходи, необхідність щеплень і українська вакцина: інтерв'ю з академіком НАН України Сергієм Комісаренком

Сергей Комисаренко и Алена Черновол. Фото: kanaldom.tv

Ситуація із поширенням COVID-19 в Україні стрімко погіршується. Щоби зупинити поширення захворювання, Кабінет міністрів із 21 жовтня запроваджує обмеження, які торкнуться пасажирських перевезень.

"Провідники перевірятимуть у пасажирів наявність сертифікатів про щеплення. Для "жовтої" зони буде достатньо відмітки про отримання однієї дози вакцини. Якщо це вже "червона" зона — на сьогодні це один регіон, Херсонська область — то потрібно пройти повний курс вакцинації. Якщо сертифікату немає, то достатньо мати підтвердження проходження або ПЛР-тесту, або експрестесту на антиген", — пояснив Олександр Перцовський, директор філії "Пасажирська компанія" АТ "Укрзалізниця".

Такі правила вводяться на міжобласних маршрутах. Ці документи перевірятимуть у пасажирів нічних поїздів і швидкісних "Інтерсіті". Для приміських електричок правила залишаться незмінними — дотримання соціальної дистанції та масочного режиму. Нові правила поширюються не лише на залізничні маршрути, та стосуватимуться всіх учасників перевезень, як регулярних, так і нерегулярних. Введення нових правил — не лише додаткові карантинні обмеження, але й стимул для тих, хто ще не вакцинувався.

Тим часом відділення київських лікарень, які приймають хворих на COVID-19, заповнені майже на 47%. Щодня одна з опорних лікарень — Олександрівська — приймає понад 50 нових пацієнтів, повідомляє Telegram мера Києва Віталія Кличка. Загалом у місті госпіталізують вже понад 300 хворих на добу. На стаціонарному лікуванні в Києві перебувають 1837 пацієнтів із COVID-19.

Інфекціоністи наголошують, що понад 95% пацієнтів, які потрапляють до лікарні з коронавірусом — не щеплені. У невакцинованих хворих частіше зустрічаються ускладнення внаслідок хвороби.

Про нові карантинні обмеження, гостру необхідність у вакцинації, зокрема для людей із хронічними захворюваннями, а також дію нових ліків від коронавірусу в програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" говорить академік-секретар Відділення біохімії, фізіології та молекулярної біології Національної академії наук України Сергій Комісаренко.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Експерти кажуть, що цієї осені ситуація з коронавірусом в Україні може бути складнішою, ніж рік тому. Ваша думка?

— Я думаю, це у нас ситуація, яку можна було передбачити. Ми бачили, що дуже схожа ситуація була у тих країнах, де проходила навіть інтенсивна вакцинація, і навіть там, де медична служба працює. Це та сама Велика Британія, Західна Європа, Сполучені Штати.

На жаль, ми маємо справу з дуже небезпечним ворогом і, на жаль, далеко не всі люди це зрозуміли. Мій колега повернувся нещодавно з Португалії, і його шокувало ставлення там до коронавірусу. У Португалії багато людей захворіло, тому заходи ввели жорсткі. Вхід до будь-яких громадських місць (ресторани, кафе, будь-які магазини) — лише за QR-кодом, який відображається у телефоні. І практично всі люди ходять у масках навіть на вулицях. Я не кажу про громадський транспорт. І це зрозуміло всім людям, і всі цього дотримуються. У нас цього немає.

— Із 21 жовтня вводяться обмеження у міжобласному транспорті — проїзд буде можливий лише із сертифікатами або з тестами — ПЛР або на антитіла. Як оціните нові правила?

— Нам потрібно було ці норми вводити трохи раніше. Розумієте, вигравши навіть кілька днів, ми врятували б кілька сотень людей, а, можливо, й тисячу, — і від захворювання, а багатьох — і від смерті. Ще раз повторюю: ми маємо справу з дуже небезпечним і підступним ворогом. Тому вакцинація має бути обов'язковою, і розраховувати лише на свій імунітет не можна.

Ми дуже боялися появи нових варіантів коронавірусу. З'явилися варіанти, які вражають переважно людей похилого віку. З'являються варіанти, які більш агресивні. З'являються варіанти, які майже не чутливі до вакцинації. Але всі ці варіанти зараз практично зникли. Всі вони були витіснені варіантом "дельта".

"Дельта" захоплює практично весь світ. 98-99%.

На жаль, в Україні немає геномного центру, й ніхто не перевіряє зараз — варіант "дельта" у хворого чи ні. Але можна передбачити, у більшості випадків це "дельта", значно більш контагіозний (заразний, — ред.) за інші. І він витісняє всі інші варіанти — навіть, можливо, небезпечніші за "дельта".

І люди, які не вакцинуються, повинні зрозуміти, що вони становлять загрозу для себе самих передусім. Для людей, які їх оточують, для своїх родичів, друзів, і, звісно, для людей, яких вони не знають, але з якими вони спілкуються, і яких вони можуть заразити. Тобто — вакцинуватися і вакцинуватися.

— Є категорія людей, які кажуть: "У мене стільки хвороб, у мене така спадковість, мені вакцинація протипоказана". Експерти рекомендують піти до сімейного лікаря, порадитися, яка вакцина буде кращою. Ваша думка?

— По-перше, всі вакцини потрібні, які є. Всі, що застосовуються в Україні, сертифіковані, дозволені Всесвітньою організацією охорони здоров'я. І рекомендація ВООЗ була така: вакцинуватися якомога швидше тієї вакциною, яка є в наявності.

Наведу власний приклад. Ми з моєю дружиною вакцинувалися препаратом CoviShield, тобто AstraZeneca індійського походження. Тому що того часу лише ця вакцина була. І ми відразу ж вакцинувалися. Ми не захворіли, й, сподіваюся, що не захворіємо й у майбутньому.

Якщо говорити про людей із хронічними захворюваннями. Їм захворіти на коронавірус категорично не можна. Їм імунізуватися треба насамперед. Єдиним протипоказанням (і то тимчасовим) може бути гіпергія — гіперреакція на вакцину, на її можливі компоненти. Тоді потрібно вакцинуватися у присутності лікаря, який у такому разі може ввести антигістамінний препарат, який зніме гіперреакцію.

Але таким людям все одно обов'язково потрібно вакцинуватися. Крім того, можливо, їм потрібно вакцинуватися насамперед. Тому що захворювання для них може бути вкрай важким, або просто смертельним.

— Відносно препаратів, які можуть вилікувати від коронавірусу. З'являлися новини про те, що США цим препаратом поділяться з Україною. Ви вивчали питання. Що цей препарат собою являє? Чи замінить він нам вакцинацію?

— Ні, ліки проти вірусу не є альтернативою вакцинації. Вони лише допомагають боротися ефективніше.

Але дивна річ. Коли почався розвиток пандемії коронавірусу, ми чекали, що ліки з'являться дуже швидко, за 2-3 місяці. Тому що, по-перше, у нас існує вже величезний арсенал противірусних препаратів, і потрібно було начебто лише підібрати якийсь із них. А на вакцини, мабуть, потрібно буде чекати кілька років, і невідомо, якими вони будуть.

І на початковому етапі у ВООЗ говорили, що якщо у вакцини навіть хоча би 50% ефективності, то вона вже хороша, оскільки допоможе 50% вакцинованих людей.

Однак ми всі опинилися у протилежній картині.

Препаратів, ефективних ліків досі немає.

Те, що застосовують у клініці — це антисимптоматичні препарати. Тобто вони спрямовані проти симптомів розвитку захворювання, для підтримки людини, коли вона захворіє. Але специфічних препаратів ще немає.

Свого часу вважали, що таким препаратом може бути "Ремдесівір". І зараз його застосовують, внутрішньовенне введення. Особливо людям на ранніх стадіях захворювання. Однак велике клінічне випробування все-таки показало, що ефективність цього препарату досить слабка.

Також спочатку ми думали, що для лікування можна буде використовувати антитіла — сироватки крові людей, які перехворіли, або збагачений антитілами препарат. Виявилося, на жаль, що всі ці антитіла діють на вірус, але вони не запобігають його шкідливій ​​дії.

Тобто це моноклональні антитіла, які спрямовані проти відомих уже науці ділянок. Є такий препарат "Регенерон" — це суміш двох моноклональних антитіл, які діють на дві специфічні ділянки. Якщо заблокувати ці ділянки, то вірус не розвивається та практично не мутує. Пам'ятаєте, Трамп захворів, але дуже швидко одужав? Його лікували зокрема "Регенероном" і вітаміном Д, і ще кількома препаратами. Так, саме ці антитіла допомогли йому. Але широко їх застосовувати дуже важко, тому що вони дуже дорогі. Вони коштують кілька десятків тисяч доларів. І отримати їх досить складно.

Зараз розроблений один противірусний препарат, який застосовується перорально, тобто через рот. Але клінічні випробування не завершені, і тому не можна говорити про нього щось конкретне.

Підсумок: цієї миті єдине ефективне — це вакцинація.

Тому поки ми говоримо, що специфічних препаратів проти коронавірусу немає. На відміну від СНІДу. Зі СНІДом усе було навпаки. Коли почало розвиватися це захворювання, то ще у 1986 році на першому конгресі з боротьби зі СНІДом було заявлено, що за 3-4 роки у нас буде вакцина. Вакцини проти СНІДу немає досі. Але натомість є багато противірусних препаратів, які допомагають при СНІДі, й фактично СНІД уже не є тією проблемою, яка тоді лякала весь світ.

— Раніше ви говорили, що в Україні розробляються вітчизняні вакцини. На якому етапі робота? Чи є щось нове?

— Це проблема неоднозначна та досить складна.

Що таке українська вакцина? Це та, яка придумана та зроблена в Україні. Хоча, звісно, всі вони робляться за загальними принципами. Тобто вчені переважно повторюють, і роблять подібне до того, що робили інші вчені.

Є різні платформи для створення вакцин. Наприклад, використання цілого вірусу. Цей принцип застосовується у китайській вакцині CoronaVac. Це класична методика, одна з найпростіших. Вирощується вірус, хімічно інактивується, надходить до організму людини, той із ним бореться, виробляючи антитіла та імунну стійкість.

— Ми можемо таке зробити?

— Ми не можемо такий препарат зробити. Чому? Відповідь проста: ми не маємо цього вірусу. І ми не маємо лабораторій, які можуть вирощувати ці віруси. Ми не маємо жодної лабораторії третього або четвертого рівня безпеки. Тому ми не маємо цього вірусу, ми не можемо його інактивувати.

Це вакцина, до речі, дорога. Тому що, аби мати багато вакцини, потрібно мати багато вірусу, який вирощується.

Далі. Є ДНКові вакцини. Це та сама AstraZeneca, той самий російський "Спутник V". До речі, зараз з'явилися дані, що начебто "Спутник" — це росіяни вкрали у англійців AstraZeneca, яка дуже схожа. Не знаю, так це чи ні. Але взагалі британська розвідка переважно не помиляється.

Ми ж в Україні розробляємо більш цікавий варіант. Ми повинні зробити вакцину, яка дуже схожа на Moderna та на Pfizer.

Чому це дуже важливо? Це мРНКова вакцина, яка нам поки не потрібна сьогодні, але вона знадобиться завтра, коли з'явиться новий варіант коронавірусу. Вона нам потрібна, тому що її легко адаптувати до варіантів, які напевно з'являтимуться. Зараз навіть так і називають — "варіант Х", тобто ще невідомий. І наша вакцина дасть нам змогу боротися зі злоякісним ростом. Ось зараз ми працюємо над цим.

Прямий ефір