Нове в законодавстві для переселенців і жителів окупованих територій: інтерв'ю з Рустемом Умєровим

Рустем Умеров. Фото: qha.com.ua

Йдучи на літні канікули, парламент ухвалив низку рішень, які покликані полегшити життя українських громадян. Серед них — електронний документообіг, електронна реєстрація місця проживання, обмеження відсотка за користування кредитів для переселенців, скасування штрафів за порушення правил перетину кордону.

Про те, що законодавчі ініціативи, ухвалені на останньому пленарному тижні Верховної Ради, означають зокрема для переселенців і жителів окупованих територій, у програмі "На самом деле" телеканалу "Дом" говорить народний депутат (фракція "Голос") Рустем Умєров.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

Тепер без паперів

Верховна Рада проголосувала про перехід держави на безпаперовий документообіг. За відповідний законопроєкт "Про особливості надання електронних публічних послуг" проголосували 238 депутатів.

Тепер, відповідно до закону, для отримання послуги не вимагається подання документів або інформації, що міститься у державних електронних ресурсах. Якщо для отримання послуги потрібна інформація, якої немає в держреєстрах, то надання паперового документа теж не потрібно. Громадянину досить вказати необхідні відомості з паперового документа у заяві або прикріпити копію такого документа.

Також парламент проголосував за закон про електронну реєстрацію місця проживання. Документ пропонує декларувати місце проживання онлайн за допомогою єдиного державного порталу "Дія".

Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що жоден чиновник не зможе вимагати в Україні паперові документи з 24 серпня цього року.

— Ви — секретар комітету Верховної Ради з питань прав людини, реінтеграції та деокупації тимчасово окупованих територій. Роз'ясніть, як законопроєкт щодо відмови від паперового документообігу спрацює для жителів тимчасово непідконтрольних територій, для внутрішньо переміщених осіб?

— Ми зараз саме працюємо з колегами з Міністерства реінтеграції над тим, щоб наші громадяни, які перебувають на тимчасово окупованій території, могли використовувати цей інструмент. Є питання, які стосуються Мін'юсту, є закони, що ми ухвалювали, які обмежують використання цієї аплікації. Але рішення майже знайдено. Дай бог, незабаром воно буде оприлюднене.

Щоб роз'яснити нашим глядачам, про що йдеться: з огляду на те, що раніше ухвалили закони щодо тимчасово окупованих територій, то наші громадяни фізично або технічно не зможуть використовувати цю аплікацію — отримати або ввести деякі дані. І ось із цих питань зараз працює окрема команда. Дай бог, усі громадяни зможуть використовувати цю електронну систему.

А загалом, якщо ми перейдемо у цифровий формат, це набагато спростить життя людей.

Кредити для переселенців

Ще один важливий законопроєкт був проголосований на заключному тижні перед парламентськими канікулами. Народні депутати прийняли у другому читанні закон, який обмежує відсоток за користування кредитами для переселенців.

Документ визначає, що загальна сума відсотків за кредитами та позиками не може бути більшою від тієї суми, яку банк повинен отримати у разі своєчасного погашення кредиту. За невиконання або несвоєчасне виконання кредитних договорів не нараховуються штраф, пеня, інфляційні втрати та не застосовуються майнові санкції. А звільнення від штрафних санкцій та інших платежів не є підставою для відмови у наданні нового кредиту.

Кредитора зобов'язали перерахувати заборгованість за кредитним договором відповідно до цих норм протягом тижня з моменту звернення боржника-переселенця. Якщо ні — заборгованість вважається автоматично перерахованою.

— Хто може скористатися результатами цього проголосованого вже законопроєкту? Кому це може знадобитися, чому це важливо?

— Якщо брати Крим. Раніше наші громадяни, які проживають на тимчасово окупованій території Криму, вважалися нерезидентами, і були питання щодо кредитів — виплачувати ці кредити, не виплачувати. Зараз народні депутати ухвалюють усі можливі закони для того, щоб спростити життя наших громадян на тимчасово окупованій території та дати можливість не виплачувати пеню за раніше ухваленими законами.

Щодо окупованого півострова діяв закон про вільну економічну зону "Крим". І за ним раніше могли виплачувати й пеню за кредитами й повинні були платити більше податків. Зараз ми це скасовуємо.

Відповідно, є якась градація щодо ОРДЛО та є питання, пов'язані з цими жителями. Але зараз ми їх "чистимо".

У підсумку, якщо хтось хоче, щоб йому допомогли отримати кредит або роз'яснили якусь операцію, то завжди будемо раді роз'яснити. Наразі усі юридичні перешкоди знімаються.

Перетин адмінкордону з Кримом

— Цей законопроєкт більше стосується жителів ОРДЛО, які зараз через закриті з боку незаконних збройних формувань КПВВ змушені виїжджати на підконтрольну Україні територію через Росію. А чи є якісь нововведення для жителів окупованого Криму?

— Я роз'ясню. Ми, як народні обранці та як Кабінет міністрів, завжди намагаємося спростити життя зі свого боку, щоб наші громадяни могли приїжджати на нашу неокуповану частину та отримувати усі сервіси та можливості.

Наразі у нас, як я розповідав, є різний нібито підхід щодо Криму та Донбасу. Щодо Донбасу жодних таких явних проблем (раніше, до пандемії, — ред.) ми не бачили — наші громадяни завжди приїжджали за необхідності, отримували пенсії, послуги тощо.

Щодо жителів ОРДЛО спрощення системи [перетину лінії розмежування] відбувалося постійно. А щодо Криму ми лише нещодавно ухвалили закон про ліквідацію вільної економічної зони "Крим", тепер і тут спрощення є. Тобто тепер немає якоїсь супербезлічі перевірок.

Також було питання про те, скільки кілограмів може кожна людина привезти. Щодо ОРДЛО таких обмежень супервеликих не було. Щодо Криму — були. Зараз щодо Криму їх теж зняли.

Національний опір

Підтримали у парламенті й президентський законопроєкт про основи національного опору та збільшення складу ВСУ. Відповідно до закону, нацспротив є складовою частиною комплексної оборони держави. Керувати ним буде верховний головнокомандувач Збройних сил — президент України.

Також документ передбачає можливість створювати добровольчі формування територіальних громад, яким дозволено використовувати власну мисливську зброю. Що стосується ВСУ, то тепер загальна чисельність армії становитиме 261 тис. осіб.

— Наскільки важливий закон щодо національного опору або тероборони, як більш звично його називати?

— Передусім це посилює нашу обороноздатність — це для нас плюс.

На цей закон ми чекали. Він дає досить істотний сигнал, що ми любимо свою країну та боронитимемо її: кожна область приєднуватиметься, якщо трапиться посилення російської агресії.

Тобто для людей, для нас це важливо. Але цей закон важливий і для наших партнерів. Відповідно, це великий плюс, що його ухвалили до закінчення п'ятої сесії Верховної Ради.

Медіа-партнери
Прямий ефір