Нова поїздка Зеленського до США та зустріч із Путіним: "Взгляд с Банковой" із прессекретарем президента Сергієм Никифоровим

Наприкінці вересня в Нью-Йорку відбудеться 76-та сесія Генеральної асамблеї ООН, в якій має взяти участь президент України Володимир Зеленський. В якому форматі відбудеться його участь — онлайн чи офлайн, а також які питання порушить президент під час свого виступу на Генасамблеї ООН — в програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" говоримо з прессекретарем президента України Сергієм Никифоровим.

Ведуча — Анна Нитченко.

— Цього тижня відбулася відеоконференція радників лідерів Нормандського формату. Про що домовилися?

— Дивіться, якщо ми не почули, що буде саміт лідерів Нормандського формату, значить, ні про що конкретне поки не домовилися, і переговори триватимуть. А взагалі, це ще поки не рівень президента, тому краще, напевно, запитати міністра закордонних справ Дмитра Кулебу.

Щодо президента — президент, звичайно ж, хоче проведення зустрічі лідерів Нормандського формату. Єдине — і це абсолютно логічно, і я думаю, що всі інші учасники цієї четвірки цього хочуть — щоб вона проводилася не заради самого проведення, а щоб були якісь конкретні результати. Як мінімум, обмін полоненими або, як правильно говорити, утримуваними особами.

Тому чекаємо. У цьому форматі є постійний контакт між сторонами, якісь переговори тривають. Чекаємо, що можуть бути якісь конкретні домовленості, щоб їх потім своєю присутністю на найвищому рівні підтвердили лідери "нормандської четвірки".

— Виходячи з обговорень, які є зараз, наскільки можливе проведення зустрічі лідерів "нормандської четвірки" цього року?

— Ви знаєте, не можу сказати. Не такий близький я до цих переговорів. Все-таки це поки інший рівень. Рівень радників, рівень міністрів закордонних справ. Поки не почне готуватися до цього саміту президент, це чисто технічно не моя інформація, тому що все-таки я працюю в Офісі президента, а не в Міністерстві закордонних справ. Тому не можу вам поки відповісти.

— Росія продовжує підготовку до проведення "виборів" до Держдуми в окупованому Криму. Також до голосування хочуть залучити жителів непідконтрольної частини Донбасу. Яка позиція української влади щодо цього питання?

— Щодо цього президент в інтерв’ю вашому телеканалу свою ситуацію змалював. Він каже, що якщо для відчуття безпеки, для того, щоб вирішувати якісь побутові питання, для того, щоб відчувати себе нормально, жителю окупованої території треба отримати російський паспорт — нехай він його отримує. Якщо треба, щоб він проголосував — нехай голосує. Все одно Україна поверне ці території, і люди, які залишаються українцями, повернуть свої українські паспорти. Чи не повернуть їх, вони їх просто дістануть з-під матраців або де вони їх там ховають.

Юридична цінність результатів голосування на окупованих територіях незначна. Але якщо людині треба показати якусь залученість демонстративно, щоб убезпечити себе, нехай голосує, без проблем. Але на міжнародному рівні й на рівні юридичному, легітимному це не має абсолютно ніякого значення.

— Наприкінці вересня в Нью-Йорку відбудеться Генасамблея ООН. Раніше ви сказали, що її відвідає президент Володимир Зеленський. Пізніше глава МЗС Дмитро Кулеба уточнив, що можлива участь глави держави онлайн. Чи є вже остаточне рішення щодо формату участі Володимира Зеленського?

— Тут дуже важливе уточнення: я ніде ніколи не говорив, що президент полетить на Генасамблею ООН. Я сказав: "Візит готується". Але ті заголовки, які вийшли — це вже на совісті ЗМІ, які мою цитату використовували.

Що значить, що візит готується? Візит готується — це значить відповідна служба Офісу президента, протокольна служба, інші служби роблять все, щоб цей візит відбувся. Видають візи учасникам делегації, у кого немає дипломатичних паспортів, літак заправляють — що завгодно. Щоб, якщо президент вирішить летіти, все було готово. А чи вирішить він летіти — це залежить тільки від нього. Він ухвалюватиме рішення, виходячи з доцільності. Адже витратити купу часу — день туди, день назад на переліт — заради того, щоб постояти на трибуні ООН? Звичайно, ні.

Повинна бути якась користь. Якщо користь — якісь домовленості, якісь зустрічі, підписання якихось документів — виправдовує цю витрату часу, президент вирішить летіти. Якщо не виправдовує, якщо це просто церемоніальна поїздка, то він вирішить не летіти. Тому все залежить від президента. Але зараз десь 50/50.

Ми, відповідно, робимо все від нас залежне, щоб цей візит відбувся, і щоб він був максимально продуктивним. А рішення все-таки залежить від президента. Коли буде точна позиція і точне рішення летіти — ми про це повідомимо.

— Які теми президент Зеленський хоче порушити на Генасамблеї ООН?

— Я думаю, це тематична Генасамблея. Там є якась адженда за тематичними виступами. Я думаю, президент точно порушить тему Кримської платформи, презентацію Кримської платформи, тому що є ж декларація Кримської платформи, яка є відкритою. Тобто всі країни, які надіслали своїх представників до Києва, підписали спільну декларацію Кримської платформи, але тепер будь-яка інша країна, яка розділяє ці цінності, яка згодна з тим, що не можна в XXI столітті жодній країні порушувати територіальну цілісність іншої країни та суверенітет, може приєднатися до цієї відкритої декларації, якщо вони не були в Києві 23 серпня.

Я думаю, що президент може презентувати цю платформу і може ще раз запросити (приєднатися до неї, — ред.). Все-таки ООН — це 193 країни. Він може запросити ці країни приєднатися до Кримської платформи. Це було б хорошим жестом.

— Держдеп США призначив Робін Данніган відповідальною за політику щодо Центральної та Східної Європи. Цей напрям включає і відносини з Україною. Як українська сторона збирається вибудовувати відносини з американським представником та, головне, чи буде Київ залучати Данніган до вирішення проблем Донбасу та Криму?

— Ми готові працювати з будь-яким представником, якого Державний департамент вважатиме досить кваліфікованим, обізнаним про події в Україні. Якщо це пані Данніган — будь ласка. Нехай буде вона. Ми готові до співпраці з будь-яким посередником.

Що стосується її залучення, наскільки я розумію, вона дуже добре розуміється на енергетичній сфері. Звичайно, залучатимемо її і з питань "Північного потоку-2", і щодо будь-яких інших питань, де тим чи іншим чином порушені інтереси США, України, безпеки, Донбасу тощо.

— Цього тижня відбувся важливий захід — міжнародний форум у межах "Ялтинської європейської стратегії". Там був і президент України Володимир Зеленський. Серед основних тем обговорювали протистояння агресії Росії та протистояння епідемії коронавірусу. Як ви оцінюєте результати цього форуму?

— Розумієте, форум проводить не Офіс президента. Ми просто брали участь в окремій панелі, в окремій дискусії. Президент висловив свої думки, і якщо ви питаєте мою думку — мені промова президента дуже сподобалася.

Ідея, де він порівняв епідемію коронавірусу та російську агресію, що в цьому сенсі пандемія коронавірусу дуже чітко продемонструвала, що коли йдеться про власне життя, про виживання, то ніякого наївного декларативного співробітництва націй не існує. Всі б’ються за ці апарати ШВЛ, купують один в одного. Ніякого співробітництва, ніякої взаємовиручки тоді не було, коли йшлося про безпеку власної країни. І це те ж саме Україна побачила в 2014 році. Що кожен сам за себе. Ця думка президента і те, що він назвав речі своїми іменами, вона дуже сподобалася. Мені здається, вона мала успіх у залі та схвальну реакцію, тому що треба називати речі своїми іменами.

— Президент також сказав, що Росія не йде на контакт, і він хотів би провести предметну розмову з Путіним. При цьому російська преса почала писати, що Зеленський запрошує Путіна на зустріч. Роз’ясніть цей меседж, про що йдеться?

— Ви ж чули позицію російського президента — що вони готові зустрічатися, але питання Криму на порядок денний цієї зустрічі виносити не готові. А навіщо тоді зустрічатися? Зустрічатися, щоб обговорити що? Яка тема зараз у відносинах Росії та України важливіша за окупацію Росією окремих територій України? Тому, дійсно, є воля президента України зустрітися особисто з президентом Росії — в будь-який час, в будь-якому місці в межах нейтральної території. Або на лінії розмежування, або в будь-якому іншому місці на нейтральній території, але не в Росії та не в Україні.

Треба, щоб на цій зустрічі стояло питання про окупацію Росією частини території України. Тому розмова та контакти щодо цієї зустрічі на якомусь рівні дійсно підтримуються, але треба обов’язково домогтися того, щоб це найголовніше питання було винесено на порядок денний, чого РФ, звичайно, не хоче. У цьому сенсі ця зустріч залежить, за великим рахунком, від Росії — чи згодна вона говорити про те, що накоїла, і як Путін збирається це все виправляти.

Медіа-партнери
Прямий ефір