Як підвищуються пенсії в Україні: інтерв'ю з радником міністра соціальної політики Миколою Шамбіром

Николай Шамбир. Фото: kanaldom.tv

У 2021 році в Україні очікується ще п'ять етапів підвищення пенсій, в залежності від категорій пенсіонерів. Вже здійснена щорічна індексація, і з березня виплачуються збільшені пенсії. Про це у програмі "На самом деле: Украина" телеканалу "Дом" повідомив радник міністра соціальної політики України Микола Шамбір.

Ведучий програми — Микола Сирокваш.

— Коли відбудеться найближча індексація пенсій в Україні, на скільки та кому підвищать виплати?

— Індексація пенсій вже здійснена. Саме з березня люди отримують вже проіндексований розмір пенсії. З 4 березня почалася виплата пенсій за березень. На сьогодні більшість пенсіонерів вже отримали пенсію за березень і це вже пенсія підвищеного розміру. Пенсії збільшилися у близько 8 млн осіб. Середнє підвищення — приблизно на 300 грн.

— Яким чином здійснюється індексація?

— Розмір індексації визначений законом, і він не може вже змінюватися навіть постановою Кабміну. Відповідно, в цьому році індексація пенсій розрахована на 11% від основного розміру пенсії — розміру пенсії, обчисленого згідно із законом, залежно від стажу і заробітку.

Чому 11%? Для індексації береться:

  • показник середньої зарплати, він виріс на 17%;
  • рівень інфляція минулого року, він становив 5%.

Підсумовуються 50% одного і другого показника — виходить 22%. І для індексації береться 50% — буде 11%.

Березень — це найбільш ранній термін можливої індексації, тому що базові показники стають відомі в лютому і, відповідно, з березня здійснюється такий перерахунок.

— Які ще підвищення пенсій передбачаються протягом 2021 року?

— Протягом року передбачено кілька етапів підвищення пенсії. Це не все індексація, тому можна по-різному називати ці підвищення.

З квітня буде підвищення пенсій для пенсіонерів, які працюють, коли ми врахуємо їхню роботу ще за останні два роки.

З липня очікується підвищення пенсій у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму, який теж передбачений законом "Про державний бюджет". Аналогічне підвищення відбудеться в грудні.

У жовтні буде зроблена надбавка пенсіонерам, які досягли 75-річного віку. Вона вперше вводиться в цьому році. Торік така виплата стосувалася 80-річних людей і тих, яким понад 80 років.

У грудні також буде другий етап підвищення пенсій внаслідок зростання мінімальної заробітної плати. А саме: у тих людей, які досягли 65 років і мають стаж 30-35 років (30 років — жінки, 35 років — чоловіки), буде підвищення мінімальної пенсії від 2400 до 2600 грн.

— Карантин, пандемія як позначаються на бюджетному наповненні та як це відіб'ється на майбутніх виплатах?

— Звичайно, ми маємо вплив карантину. І звичайно, ми не можемо говорити, що це не впливає на надходження до бюджету, надходження до Пенсійного фонду.

Загалом, те, що ми бачимо за перші два місяці цього року, — очікуваний результат. Як ви пам'ятаєте, в січні був досить жорсткий локдаун, була зупинка багатьох сфер економіки. Однак ми отримали надходжень більше, ніж в січні минулого року, коли ще не було карантину. Це можна вважати позитивним результатом. Нормальні надходження спостерігаються і в лютому.

Ми очікуємо, що ресурсів бюджету Пенсійного фонду, який формується з цих надходжень, досить для того, щоб виконати всі програми з підвищення і виплати пенсій в цьому році.

— Широко обговорюється система пенсійних накопичень. На якому етапі підготовка її запуску? І коли українці, виходячи на пенсію, вже не будуть боятися, що їм не вистачить грошей на продукти, на комуналку?

— Це питання має кілька аспектів.

Перший — це накопичувальні пенсії, які, безумовно, серйозно стабілізують пенсійну систему. На цей час у Верховній Раді перебуває законопроєкт про запровадження накопичувальної системи. Зараз тривають досить великі дискусії щодо цього: про моделі, про схему накопичень, про те, хто є учасниками.

Це правильно, що триває дискусія. Тому що повинні опрацьовуватися всі надійні варіанти, й ми маємо щодо цих питань прийти до консенсусу.

На мою думку, цілком реально ці питання вирішити в цьому році, ухвалити законопроєкт. Для того, щоб якщо навіть не наступного, то 2023 року запустити повноцінну накопичувальну систему.

Звичайно, запуск накопичувальної системи — це питання довгострокової перспективи. Позитивний та відчутний ефект ми отримаємо через кілька років. Тому що в перші роки, звичайно, ми не зможемо говорити про те, що завтра буде манна небесна. Але це досить серйозний проєкт, який, я вважаю, дасть позитивний ефект як для пенсійної системи, так і для розвитку економіки в цілому.

Що стосується того, щоб у нас пенсії були достатнього розміру. Ну, це залежить не тільки від самої пенсійної системи. Це багато в чому залежить від розвитку економіки. І один із економічних показників, який впливає на розмір пенсії, — це рівень заробітної плати. На сьогоднішній день у нас заробітна плата — одна з найнижчих в Європі. А від цього залежить і той розмір пенсії, який ми маємо.

Ті кроки, які зроблені урядом для підвищення зокрема мінімальної заробітної плати, спрямовані саме на зростання рівня пенсій. Тому що росте мінімальна заробітна плата — росте і середня заробітна плата, а відповідно, зростають і відрахування до Пенсійного фонду. Таким чином, це вплине на зростання пенсій надалі.

Медіа-партнери
Прямий ефір