Незаконні "вибори" РФ в Криму та ОРДЛО — які докази зібрала Україна та реакція світу (ВІДЕО)

Выборы в Госдуму РФ. Фото: ap.org

Вибори до Державної Думи Російської Федерації завершилися. У Міністерстві закордонних справ (МЗС) України заявили, що спроби РФ легітимізувати "виборчий процес" у тимчасово окупованому Криму та в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) не пройдуть. За фактом незаконної організації та проведення на території окупованого півострова "виборів" до Держдуми РФ, Служба безпеки України та прокуратура Автономної республіки Крим відкрили кримінальні провадження. Фігурантам загрожує до 15 років в'язниці, повідомляє "Дом".

За версією кремлівських ЗМІ та президента РФ Володимира Путіна — вибори були відкритими та чесними. В Євросоюзі ж, замість відкритості й чесності під час триденного голосування, побачили залякування, тиск на опозицію та примус до "голосування" не тільки населення окупованого Криму, але й жителів ОРДЛО.

"Вибори до Держдуми та регіональні вибори відбувались в атмосфері залякування критиків та незалежних голосів, без визнаних міжнародних спостерігачів. ЄС ніколи не визнає результатів російських виборів у незаконно анексованому Криму. Тому що Крим — це Україна. Ми також стурбовані тим, що жителям непідконтрольних Києву українських територій на Донбасі видавали російські паспорти, щоб вони голосували на цих виборах", — заявив речник Єврокомісії Петер Стано.

Разом із цим, правозахисники не приховують — в окупованому Криму, де нібито "проголосувало" майже 50% населення, результати потрібно ділити мінімум надвоє.

"У Криму вони відбувались так само як в Росії. Цілком очевидно, що використовувався і адміністративний ресурс, і вкидання бюлетенів, і, відповідно, накручувалися голоси на користь партії "Єдина Росія"", — говорить адвокат Микола Полозов.

Ще одна спроба легітимізувати "виборчий процес" на окупованому півострові — приїзд так званих "міжнародних спостерігачів". До таких зарахували ексдепутата парламенту Франції Мішеля Вуазена, депутата Національних зборів Франції Жерома Ламбера та секретаря Економічної і соціальної ради Сербії Душана Петровича. Разом із цим офіційно до окупованого Криму, і тим більше спостерігати за "виборами", їх ніхто не відправляв.

"Тому що кілька маргінальних політиків не можуть вважатися міжнародними спостерігачами на незаконних виборах в Криму. Вони не представляють нікого, окрім самих себе. Іноземні уряди від самого початку дуже чітко заявили, що вони не визнаватимуть такі вибори. Іноземні уряди спеціально проводили роз'яснювальну роботу на прохання України серед своїх політиків аби ті утриматися від поїздок на Кримський півострів під будь-якими приводами", — в коментарі телеканалу "Дом" заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.

Не отримала окупаційна так звана "влада" й очікуваного результату в ОРДЛО. Замість очікуваних 450 тис. осіб онлайн або офлайн, тих, хто виїхав з незаконно отриманими паспортами РФ до Ростовської області, у підсумку, проголосували лише 150 тис. І то — виключно з примусу.

"Голосували ті, кого змусили через адмінресурс. Люди, які не хотіли брати в цьому участі, намагалися виїхати на цей час. Під приводом, що сина/доньку треба до інституту влаштовувати, там когось провідати, комусь на заробітки поїхати. Люди намагалися від цього процесу дистанціюватися. Жителі ОРДЛО свою справу зробили. Це їх мовчазний протест, вони не проголосували. Вони мовчазно послали Росію подалі", — розповів правозахисник Павло Лисянський.

На незаконні "вибори", організовані в окупованому Криму та на непідконтрольних Києву територіях частини Донбасу, вже відреагували в Верховній Раді.

"Щодо постанови по засудження виборів до Державної Думи, думаю, що завтра вона буде готова у комітеті. І там не буде особливих перепон. Навіть в середу збираємось спробувати її проголосувати. Вона зрозуміла і буде широко підтримана парламентом", — повідомив перший заступник голови депутатської фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

Незаконні "вибори" вже засудили в Білому Домі. США вважають організацію "голосування" в окупованому Криму та ОРДЛО — прямим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України.

А в МЗС України заявили, що разом з міжнародними партнерами збирають всі ці докази порушень. І незабаром представить їх в міжнародних судах. Крім цього, у відомстві впевнені — нелегітимні вибори спричинять нові, дієві санкції проти Росії.

Читайте також: "Вибори" до Держдуми РФ на окупованих територіях — думки українців (ВІДЕО)

Нагадаємо, 17-19 вересня відбулися вибори до Державної Думи Російської Федерації. І якщо мешканці окупованого Криму беруть участь в "виборчому процесі" РФ впродовж кілька років, то українців в ОРДЛО до "голосування" залучали вперше. Крім того, за списками керуючих партій Росії обиралися кандидати, в минулому пов'язані з так званими "ДНР" і "ЛНР".

Читайте також: Підсумки 20 вересня: візит Зеленського до США, незаконні "вибори" РФ та розстріл в університеті Пермі (ВІДЕО)

Прямий ефір