Невідворотне покарання має спіткати кожного військового злочинця — ініціатива Офісу президента України

Російський окупант. Фото: focus.ua

Невідворотне персональне покарання має понести кожен російський солдат, який незаконно перетнув український кордон зі зброєю. На цьому наполягають в Офісі президента України, повідомляє "Дом".

Персональні санкції проти російських військових, причетних до вторгнення в Україну, і тих, хто пов'язаний із військово-промисловим комплексом Російської Федерації, уже вводили в ЄС, США та Великій Британії. Однак у списках найчастіше опинялася лише військово-політична верхівка Кремля. За словами керівника Офісу президента України Андрія Єрмака, не лише самих військових, а й членів їхніх сімей необхідно внести до міжнародних санкційних списків.

"Що стосується юридичної точки зору, — це можливо. Тим більше, що вже діє досить велика кількість пакетів санкцій, куди включені російські і фізичні, і юридичні особи. Якщо ми говоримо про фізичних осіб, то це не лише чиновники, не лише вище керівництво РФ, але й бізнесмени, ті, хто постачає російській армії якесь озброєння, ті, хто опосередковано бере участь в агресії. Тому тут багато в чому складність полягає у збиранні інформації щодо військовослужбовців, щодо членів їхніх сімей. Я думаю, що в такому разі спецслужби, розвідка працюють як слід", — вважає адвокат Микола Полозов.

Для того, щоб зібрати інформацію про всіх, хто бере участь у так званій "спецоперації" в єдину базу, знадобиться чимало часу, попереджають експерти. Однак це необхідний процес відновлення справедливості в майбутньому.

"Таких відомих широкомасштабних санкцій на сьогодні я не пригадаю, але це не говорить про те, що немає сенсу йти таким шляхом. Якби люди, які займалися переслідуваннями нацистів, зокрема за те, що вони винищували євреїв у Другій світовій війні, які створювали відповідні фонди, працювали з урядами різних країн, якби вони не займалися такою роботою, оскільки до них такого не було, то, безумовно, сьогодні ще якісь старі дідусі з нацистів могли б жити приспівуючи", — зазначив керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків Михайло Дяденко.

Окрім того, персональні санкції можуть стати для росіян ще одним аргументом проти участі у війні з Україною. Звичайно, подібні повідомлення матимуть ефект лише у сумі з невдачами російської армії на полі бою і навіть у власному тилу.

"У порівнянні з лютим-березнем, коли російські військові мали уявлення, що поїздка в Україну — це легка прогулянка, де тільки вони можуть палити й вбивати, а їх вбивати не будуть, ситуація зараз змінилася. І навіть всупереч масованому впливу пропаганди всередині Російської Федерації новини про поразки російської армії, про втрати в живій силі, про втрати техніки поширюються дуже сильно, в тому числі серед військових, завдяки сарафанному радіо, завдяки можливостям інтернету. Враховуючи ту обставину, що Кремль збирав цю армію по національних околицях, рівень втрат у тій же Бурятії, він цілком позамежний, скажімо так, від центральних регіонів, від Москви", — сказав Полозов.

З останніх повідомлень — дев'ять хакаських нацгвардійців подали позови до суду після звільнення зі служби. Їх усунули за відмову йти на війну з Україною. У квітні були повідомлення про звільнення та погрози за розірвання контрактів від бійців Нацгвардії з 17 міст Росії.

Жителі Бурятії також масово відмовляються воювати в Україні. Відомо про майже 500 бурятських військових, які розірвали контракти та змогли повернутися додому.

Іншим загрожують відправкою в штурмові загони. За повідомленнями у ЗМІ, правозахисникам відомі й випадки насильства над відмовниками.

"Офіційно відмовляються. Люди хочуть поїхати, пишуть відмови, залучають юристів, їх залякують, відвозять, замикають, годують один раз на день, але вони не хочуть продовжувати служити, хочуть перервати контракт і поїхати додому. Підключаються до цього дедалі більше. І матері підключаються, і дружини військовослужбовців. І я думаю, що ця тенденція лише наростатиме", — переконаний Дяденко.

Діють у Кремлі не лише за методом батога. Іноді, заради гарної картинки, з особливими почестями ховають деяких загиблих, героїзуючи їх та порівнюючи з ветеранами Другої світової війни. Щоправда, який саме подвиг солдат здійснив і захищаючи інтереси кого загинув — цього не можуть сказати навіть його рідним.

Читайте також: Питання часу та умов: трибуналу військовому керівництву РФ не уникнути, — думка політолога

Нагадаємо, в Україні запустили спеціальну інформаційну систему "Книга катів українського народу". Це база російських військових, які чинили злочини в Україні, а також фото злочинів.

Медіа-партнери
Прямий ефір