Немає російського паспорта — немає роботи: про життя в ОРДЛО розповів журналіст

Жители Донецка получили паспорта РФ. Фото: ap.org

Не отримавши російського та місцевих "паспортів Л/ДНР", українці, які проживають в окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО), не можуть сподіватися на стабільну роботу. Про це у програмі "На самом деле: Донбасс" телеканалу "Дом" розповів журналіст Дмитро Дурнєв, який спеціалізується на темі ОРДЛО.

"Російські паспорти зараз не просто "активно отримують" — а людей примушують. Люди до ЖЕКів зараз не можуть влаштуватися на роботу, якщо немає талона на отримання російського громадянства. Сантехніками не беруть", — наголосив він.

Журналіст доповнив, що в умовах припинення роботи великих промислових підприємств людям на окупованій території, щоб отримувати регулярну зарплатню, залишається тільки працевлаштування в бюджетних організаціях. А туди не приймають без російського паспорта або "паспортів Л/ДНР".

"У самопроголошених "республіках" 80% роботи, оплачуваної регулярно, — це робота на бюджеті. Металургія, шахти — все накрилося, і тільки робота на бюджеті дає стабільний дохід. Вчителям, лікарям, медикам, комунальникам, чиновникам, кому завгодно. І там не можна працювати, не маючи спочатку "паспорта ДНР", а тепер — і паспорта Росії. Наявність двох паспортів — питання виживання на цих територіях ", — деталізував Дурнєв.

Крім того, кампанією паспортизації справа не обмежується. Так, в ОРДЛО вже не можна пересуватися в автомобілі з українськими номерами — тільки з номерами "Л/ДНР".

"Не говорить же Клімкін, що треба карати всіх, хто отримує на свої машини номери "ДНР"? Без цих номерів машина просто не може їздити. З українським номером ти там більше доби не проїздиш", — пояснив журналіст.

Він зазначив, що з моменту початку окупації частини Донбасу так звані "Л/ДНР" дедалі більше спираються на місцеве "законодавство", витісняючи українські норми. Наприклад, зараз вже неможливо продати нерухомість в ОРДЛО відповідно до законодавства України, хоча такі операції проводили ще декілька років тому.

"Восьмий рік (бойових дій на Донбасі, — ред.) пішов. Все посилилося. Роки 3-4 тому квартири продавали за українськими законами, і не завжди за місцевими. Зараз настав час, коли ріелтори сміються у відповідь на твої слова: "А ви за українським законодавством щось оформляєте?". Все змінюється", — резюмував Дурнєв.

Повна версія інтерв'ю: Питання виживання: про врегулювання ситуації на Донбасі говоримо з журналістом Дмитром Дурнєвим

Прямий ефір