Попри обстріли до міста повертаються люди — як живе Бахмут у війні (ВІДЕО)

Бахмут. Ілюстрація: Google maps

Місто Бахмут Донецької області сьогодні — серце війни на Донбасі. Трасою з міста до Слов'янська, а в інший бік — трасою до Лисичанська і розгортаються активні бойові дії. Це пов'язано з тим, що ворожі війська намагаються встановити контроль за адміністративними кордонами Донецької та Луганської областей. Про це сьогодні, 28 травня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів шефредактор каналу українського іномовлення UA Олексій Мацука.

Траса "Лисичанськ — Бахмут" сьогодні стала "дорогою життя" — нею йде евакуація мирних жителів з міст Луганщини та північного сходу Донеччини, а також відбувається підвезення гуманітарної допомоги.

"На Луганщині активні бої йдуть у районі Сєвєродонецька та Лисичанська, на Донеччині — у районі Лимана, поступово наближаючись до міста Слов'янськ. Вже були повідомлення, що частина Лимана захоплена окупантами, до Слов'янська — всього 20 км. Тому сьогодні небезпечно в будь-якому місті Донбасу", — повідомив Мацука.

Хоча з Бахмута з початку війни організовано евакуацію, частина місцевих жителів навіть попри обстріли, залишається в місті. А деякі з тих, що раніше виїхали, навіть повертаються додому.

"При цьому всі вони розуміють критичність ситуації. Ми поспілкувалися з людьми, які повернулися до Бахмута. Вони пояснюють причини — закінчуються гроші для оренди житла в інших регіонах, а також дуже сумували за рідним домом", — зазначив журналіст.

У Бахмуті багато нових переселенців, які прибули з початком війни, — переважно з Луганської області.

"У місті, багато оголошень, які розміщують переселенці, наприклад, із Попасної. Люди просто залишають номери своїх банківських карток, щоб хтось міг пожертвувати хоч якусь суму грошей. Чесно кажучи, такого я вже не бачив із 2014 року, коли тільки була перша хвиля ескалації конфлікту на Донбасі", — сказав Мацука.

Бахмут приймає переселенців з 2014 року, багато хто залишився в місті й зараз.

"Сьогодні ми, наприклад, поспілкувалися з Анатолієм — він уже пенсіонер, йому понад 60 років. Він приїхав до Бахмута після окупації його міста у 2014 році, тут усі ці 8 років прожив у гуртожитку. Сьогодні чоловік не може пересуватися самостійно, потребує постійного догляду. Маломобільним людям сьогодні особливо складно", — поділився журналіст.

Вдень на вулицях чимало людей грають діти. І коли немає обстрілу, складається враження, що нічого страшного не відбувається. Але це помилкове уявлення.

Мацука наголосив на злагодженій роботі місцевих органів самоврядування, співробітники яких сьогодні стали військовими менеджерами. Бахмутський міський голова Олексій Рева теж на своєму місці, не покидає місто.

"На порядку денному у людей зараз виживання. Тому основні теми розмов — де можна отримати, наприклад, гуманітарну допомогу. І реально допомагає їм виживати якраз українська влада, яка намагається дійти кожної адреси з надання допомоги, відкрили соціальні їдальні. І головне — організували евакуацію для охочих виїхати до безпечних регіонів", — зазначив він.

Загалом люди їдуть із Донецької та Луганської областей хто куди, найближче найменш обстрілюване місто — Дніпро, вже з нього жителі прямують далі Україною, а хтось — за кордон.

"Евакуація для більшості — це колосальний стрес, психологічний шок від того, що відбувається сьогодні у нас вдома. Але головне, що залишається можливість тимчасово покинути Донбас. І це вже не перші хвилі евакуації, коли був величезний наплив охочих виїхати. Сьогодні можна скористатися евакуаційними автобусами без проблем — завжди є місця. Просто треба зібратися з силами та виїхати. Адже на державному рівні, влада в областях, в населених пунктах справді допомагає переселенцям. Розроблено як державні, так і регіональні програми допомоги. І якщо говорити про захист людей, то Україна сьогодні займає лідируючі позиції. А Збройні сили України — беззаперечні лідери серед армій світу із захисту держави, протистояння ворогові та ведення бойових дій", — резюмував Мацука.

Читайте також: Хлібозаводи зупинилися: у Бахмуті вишиковуються годинні черги за безкоштовним хлібом (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір