Несмішні жарти та складнощі сольних виступів: "Утро Дома" зі стендапкоміком Максимом Коновалом

Максим Коновал. Фото: bodo.ua

1 квітня в усьому світі святкують День сміху. Попри те, що жарти мають спричиняти сміх, мистецтво комедії вважають одним із найскладніших.

Як стати коміком, і що потрібно робити, якщо глядачі не сміються над жартом — розповів білоруський стендапкомік Максим Коновал в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський та Анастасія Касілова.

— Ти розігруєш когось 1 квітня?

— 1 квітня дуже складно розіграти людей, тому що всі готові, всі чекають від тебе якийсь жарт. Тому треба розігрувати або заздалегідь, або пізніше.

Моїй мамі в минулому році зателефонували з відділення поліції і сказали: "Ви проходите свідком. У банкоматі знімали гроші, ви знімали після. Прийдіть, будь ласка, до відділення". Вона каже: "Добре, прийду". Потім кладе слухавку і думає: "Ага! Це ж 1 квітня. Напевно, хтось розігрує". Тому вона не пішла. І 2 квітня їй подзвонили, сказали: "А чому ви, Алло Володимирівно, не прийшли?" Вона каже: "Так 1 квітня!" А їй кажуть: "Так сьогодні 2 квітня — прийдіть, будь ласка, до відділення". Це не було жартом. Тому, навіть коли ти не жартуєш 1 квітня, багато хто думає, що це якийсь пранк.

— Хто ти за фахом і чому вирішив стати стендапкоміком?

— Я сценарист, працюю в Києві в IQ Production. Це сценарна компанія.

Після того, як я вперше спробував один виступати на сцені, зрозумів, що для цього не потрібен якийсь реквізит, якась апаратура особлива — просто мікрофон, барний стілець, стакан води. Я виступав у дуеті, а потім мій напарник захворів і мені довелося одному виходити. Це пройшло дуже прикольно, мені самому сподобалося. І я подумав, що можу й сам упоратися.

— Багато білоруських коміків виїжджають з Білорусі. Чому склалася така тенденція?

— Тому що вони не бачать там для себе достатніх перспектив розвитку. Там досягають певної планки, а якщо хочеш рости, розвиватися, то їдеш.

— Ти вибрав Київ.

— Так, я тут живу досить довго — 8,5 років. Мене все влаштовує. Україна — приголомшлива країна, Київ — приголомшливе місто.

— У тебе вже були сольні виступи?

— Так. Мій перший сольний виступ був наприкінці 2018 року в клубі "Атлас". Мені дуже сподобалося. Годину ти один на сцені, в залі дуже багато твоїх друзів, знайомих — додаткова відповідальність перед ними. Тому що вони приходять і розраховують, що ти будеш класний. І думаєш: "Гаразд, спробую".

— Скільки ти збирав матеріал для годинного виступу?

— З моменту переїзду в Україну я на більш-менш регулярній основі почав виступати, тобто з 2013 року. За чотири-п’ять років у мене накопичився матеріал, з ним я і виступив. Це було найкраще за п’ять років.

— Що ти відчуваєш, коли глядачі не сміються над твоїм жартом?

— Тут дві ситуації. Одна справа, коли я знаю, що цей жарт смішний, бо він працює на інший аудиторії. Але в цей конкретний момент не спрацював — я списую це на якісь зовнішні обставини. А якщо це якийсь новий жарт, який ти розповідаєш вперше або вдруге, і глядач не реагує, то, можливо, потрібно переглянути своє ставлення до цього жарту — відмовитися від нього або переписати.

— Як часто ти імпровізуєш? Чи буває, що жарт народжується під час виступу?

— У всіх коміків по-різному. Є коміки — королі імпровізації. Я не такий: мені краще, щоб було все прописано, все підготовлено. Я білорус: чіткий, люблю, щоб все за поличками було. У мене імпровізації — відсотків 10% матеріалу. Не дуже багато. Але я працюю над тим, щоб прокачуватися в цьому плані.

— У тебе є улюблені коміки?

— Даг Стенхоуп — п’яниця, але дуже смішний. Він постійно жартує про американську систему правосуддя, над політиками. Луї Сі Кей, Білл Берр. А з російськомовних мені подобається Слава Комісаренко — білорус, Ваня Усович — білорус. Але, щоб мене не запідозрили в упередженості, я ще назву кого-небудь з українських коміків. Наприклад, Андрія Щегеля — відмінний стендапкомік.

— Що робити людині, яка хоче стати стендапкоміком?

— Записатися на відкритий мікрофон. На щастя, в Києві їх повно. Одна справа, коли ти в компанії жартуєш і всі говорять: "Тобі треба на сцену". А інша справа, коли ти на сцені — твоя поведінка буде відрізнятися від того, коли ти в компанії серед своїх друзів.

— Який відсоток жартів — правда?

— Зазвичай усі жарти приходять із життя. А потім вже ти дописуєш якісь думки про ситуацію, яка сталася в житті.

— Де можна подивитися твої виступи?

— Можна ввести на YouTube "Максим Коновал". Там є мої виступи в "Шоу Гуднайт Клаб", у "Розсміши коміка". Через локдаун складно сказати, де наживо можна побачити. Клуб The Stand Up, учасником якого я є, робить концерти. 15 травня у нас буде виступ у "Будинку кіно". Я сподіваюся, локдаун до того часу закінчиться.

Медіа-партнери
Прямий ефір