"Неможливо замінити кросівки Nike постолами": чи може Росія обійти санкції Заходу, пояснив політолог

Валентин Гладких. Скріншот відео: kanaldom.tv

Росія активно маніпулює обходом санкцій, шукає всіх можливих шляхів. Проте оминути обмежень не вдасться. Адже поки росіяни шукають способів обійти санкції, цивілізований світ знаходить нові способи, як не дозволити їм це зробити. Таку думку озвучив сьогодні, 28 серпня, політолог Валентин Гладких в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA, повідомляє "Дом".

Політолог нагадав, що президент України постійно наголошує на необхідності посилювати не лише санкційний тиск та вводити нові санкції проти Російської Федерації, але також посилювати відповідальність тих, хто допомагає РФ обходити обмеження.

"Якщо ми говоримо про ту ж Індію чи Китай, то можна подивитися на їхній торговельний баланс, на їхніх головних торгових партнерів, і, звичайно, поставити собі питання: у збереженні відносин з ким вони більш зацікавлені? Крім того, погляньмо, що продає Росія, що може запропонувати Росія — ресурси. А для чого потрібні ресурси? Для виробництва продукції. А продукція? Для того, щоб продавати її на світових ринках. Тобто якщо завтра Китай та Індія, або інші країни, опиняться перед вибором, що обрати: дешеві ресурси з Російської Федерації, енергоносії і, як наслідок, неможливість реалізовувати свою продукцію на світовому ринку. Я думаю, що відповідь буде очевидною. Звісно, що вони оберуть збереження економічних відносин з усім світом, а не тільки енергетичних, якщо можна сказати, привілеїв у відносинах з Російською Федерацією", — пояснив Гладких.

Він також наголосив: навіть якщо російська влада досягне певного успіху у спробах компенсувати нестачу імпорту так званим "паралельним" імпортом, що, по суті, є легалізацією контрабанди, то все одно це не компенсує обсягу товарів.

"Ми розуміємо, що обсягу легального імпорту зовнішньоекономічних відносин та обсягу нелегального РФ ніколи не компенсує. Чи зможуть росіяни купити сумки від Шанель? Зможуть. Навіть у Радянському Союзі Висоцький їздив на "Мерседесі". Просто кількість росіян, які можуть собі це дозволити, буде мізерною", — зазначив Гладких.

Російська пропаганда виглядає смішно, коли каже про те, що Захід хоче "заволодіти їхніми ресурсами", говорить політолог.

"Саме Захід зараз демонструє діаметрально протилежне — відмовляється від російських ресурсів і при цьому чудово почувається. Тобто це є не тільки пропагандистським провалом, а й величезним економічним провалом, тому що для росіян ринок Заходу був дуже важливим структуротворчим елементом, якщо хочете, це частка доходів російського бюджету. І зараз, потрапивши під санкції — нафту, газ — має серйозні труднощі, а в перспективі це торкнеться й інших галузей Російської Федерації", — наголосив Гладких.

Він також нагадав, що питання із санкціями проти РФ остаточно не вирішено, постійно працює група Єрмака-Макфола, метою якої є розробка та впровадження нових пакетів обмежень. І в Європейському Союзі над цим працюють, і у Сполучених Штатах Америки. Тому єдине, чим можуть росіяни відповісти на цю санкційну політику — це просто посилення якихось пропагандистських штампів і пропагандистського наративу, легенд про імпортозаміщення, констатує експерт.

"Ніяке імпортозаміщення, в принципі, неможливе. Не можна замінити кросівки Nike постолами. Я не кажу вже про машинобудування, де взагалі все дуже складно, про авіабудування, я говорю про елементарні речі. Або поміркуймо ще про медичну апаратуру, наприклад. Чим вони робитимуть ці апарати? Або рентген чим вони робитимуть? Стоматологія вся? Тобто це все абсолютно безглузді речі, і лише питання часу, коли кожен росіянин на собі це відчує", — сказав Гладких.

При цьому політолог наголосив: більшість росіян і раніше не мали особливого доступу до всіх цих благ цивілізації.

"Тому, коли у Росії закрили "Макдональдс", треба розуміти, що значна частина росіян там ніколи і не була", — сказав експерт.

Читайте також: Сірі схеми та обхід санкцій: як уряд РФ намагається утримати економіку на плаву

Прямий ефір