Нафтове ембарго: коли очікується крах російської економіки — прогнози експертів (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Економіка Росії вже відкотилася на чотири роки тому, до того ж лише за перші три місяці повномасштабної війни в Україні. За даними Bloomberg, через введені антиросійські санкції ВВП Російської Федерації у другому кварталі знизився майже на 5%, зрівнявшись із показниками 2018 року. У той час, як, наприклад, економіка Саудівської Аравії зросла на 11,8%. Київська школа економіки (КШЕ/KSE) дослідила, як санкції впливають на Росію, чи відчувають їхні наслідки росіяни і як обмеження позначаться у довгостроковій перспективі, повідомляє "Дом".

Так, після катастрофічного обвалу у березні російський рубль повернувся до рівня до початку війни в Україні. У Центральному банку Росії стверджують, що інфляційні очікування не реалізувалися і це дозволило знизити ставки з пікових 20% до 8%, а також послабити контроль над капіталом. Тимчасове покращення економічного клімату в країні спричинене високими доходами від продажу нафти та газу. І хоча падіння економіки поки що менш стрімке, ніж передбачалося, Центробанк прогнозує, що найближчим часом ситуація все ж таки погіршиться. У наступному, третьому кварталі ВВП впаде на 7%.

"Економіка втратила чотири роки зростання, повернувшись до рівня 2018-го у другому кварталі. Ми очікуємо, що скорочення сповільниться у четвертому кварталі. Проте економіка втратить ще 2% у 2023 році, оскільки європейська енергетична заборона призведе до зниження експорту", — заявив російський економіст Олександр Ісаков у Bloomberg.

Те, що російську економіку тримають на плаву лише рекордно високі ціни на енергоносії, є тимчасовим явищем, зазначають експерти KSE. На їхню думку, наступного року, коли буде введено нафтове ембарго, у Росії скоротяться доходи від нафти та газу на 40%: із 325 млрд доларів цього року до 150 млрд наступного.

"Нафтові та газові санкції діятимуть набагато сильніше, оскільки європейське нафтове ембарго — від 5 грудня на російську морську нафту та від 5 лютого на нафтопродукти — призводить до зниження доходів від нафти. Тим часом обсяг продажів російського газу до Європи становить одну третину від торішнього рівня і, схоже, від цього моменту знижуватиметься і фактично припиниться не пізніше 2024 року, коли Німеччина розраховує стати повністю незалежною від російського газу", — йдеться у доповіді KSE.

Крім того, санкції відбиваються на внутрішній російській економіці. Промислове виробництво в деяких сферах впало більш ніж наполовину. Приклад тому — російський автопром, який скоротив обсяги на 62%. Реальні доходи громадян знизилися на 6%.

"Ми очікуємо на подальше падіння влітку, коли з'явиться вихід іноземних компаній, вплив санкцій накопичиться, а безробіття, як очікується, різко зросте. Це відіб'ється на ринку праці. МВФ прогнозує рівень безробіття в РФ до 9,3% у 2022 році, що означає близько 3,8 млн нових безробітних", — сказано в доповіді KSE.

До п'ятірки галузей, які очікують на скорочення робочих місць, входять транспорт та логістика, автомобільна промисловість, оптова торгівля, електронна комерція, лісопромисловість та деревообробна галузь.

"Це накопичувальний ефект. Коли зупиняється одне підприємство, через деякий час зупиняються їхні постачальники, які постачали сировину і продукцію. Падає галузь видобувна. І це є таким ефектом доміно", — коментує директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

Також Росія почала скорочувати свої соціальні витрати, оскільки війна і компанії, що перебувають під санкціями, є більш пріоритетними з точки зору допомоги держави. Нині скорочення соціалки здається відносно скромним — приблизно 26 млрд дол. на наступні три роки, однак, у міру впливу санкцій Кремль скорочуватиме, наприклад, виплати пенсіонерам, щоб підтримувати Центробанк.

"Російська економіка, як би вона не хотіла, альтернативу тих самих обсягів не знайде і якість життя, рівень життя у всіх росіян суттєво погіршиться", — зазначає Несходовський.

Експерти прогнозують, що за такого стану справ здатність підтримувати свою економіку та вести війну в Україні Росії буде непросто. Крах російської економіки очікують після падіння доходів від нафти та газу до критичного рівня. Фахівці Київської школи економіки вважають, що це станеться у другій половині наступного року. Це означає, що в Росії залишилися сили ще на один рік війни в Україні. А щоби відновити свою економіку до воєнного періоду, їй знадобиться 10 років.

Читайте також: Союзники, продаж сирої нафти, "паралельний імпорт": як Кремль шукає шляхи обходу санкцій (ВІДЕО)

Нагадаємо, за даними Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, близько 800 кібератак здійснила Росія від початку повномасштабного вторгнення до України. Позбавити Росію такої можливості покликані санкції в ІТ-сфері. Цим питанням активно займається міжнародна робоча група Єрмака – Макфола, яка вже розробила свої пропозиції щодо цього питання.

Медіа-партнери
Прямий ефір