Назустріч Олімпіаді: підготовка та очікування збірної України

Члены сборной Украины на Олимпиаде-2020. Фото: noc-ukr.org

23 липня в столиці Японії Токіо відбудеться урочиста церемонія відкриття XXXII літніх Олімпійських ігор. Спочатку Олімпіада повинна була пройти у 2020 році, але через пандемію коронавірусу її перенесли на рік. Змагання триватимуть до 8 серпня. У них візьмуть участь близько 11 тис. спортсменів із 200 країн.

Україну в Токіо представлять 158 спортсменів. Вони поборються за медалі у 25 видах спорту і 30 дисциплінах. До речі, ліцензії на участь в Олімпіаді-2020 отримали 14 спортсменів Донеччини. Серед них — представники легкої атлетики, вільної боротьби, кінного спорту, настільного тенісу та велосипедного спорту.

"Всього від Донецької області поїдуть 15 учасників, оскільки один зі спортсменів виступає в кінному спорті, і кінь — теж учасник змагань. Він теж виборов це право на участь в Олімпійських іграх, і йому також треба готуватися і фізично, і емоційно, і йому потрібні й реабілітація, і відновлення", — розповів начальник управління фізичної культури та спорту Донецької ОДА Володимир Мицик.

Також серед олімпійців — представники Луганщини та кримчани.

Це буде перша в історії Олімпіада, яка у зв'язку з надзвичайними обставинами була перенесена, а не скасована, а також перші в історії Олімпійські ігри, які пройдуть в непарний рік. Крім того, в цьому році змагання відбудуться без глядачів і з дуже суворими карантинними заходами.

Розклад змагань опубліковано на сайті Олімпійських ігор. Перші комплекти нагород будуть розіграні 24 липня.

Як українські спортсмени готувалися до найважливіших змагань свого життя і з якими надіями вони вирушили до Токіо — цьому присвячений цикл сюжетів "Назустріч Олімпіаді" телеканалу "Дом".

Спортивна гімнастика: з надією на п'єдестал

Турнір зі спортивної гімнастики стартує 24 липня і завершиться 29 липня.

У цьому виді спорту України представить Діана Варінська, а також в командному багатоборстві — Ігор Радівілов, Петро Пахнюк, Євген Юденков і Ілля Ковтун.

Спортивна гімнастика — найдавніший і традиційний олімпійський вид спорту. Українська спортивна гімнастика також має свої багаторічні традиції, історію великих перемог. І на Олімпійські ігри в Токіо збірна також вирушила з надіями на п'єдестал.

Для уродженця Донецької області та олімпійського призера Лондона-2012 Ігоря Радівілова нинішні Ігри — вже треті в кар'єрі.

"Для мене честь, що на такому великому рівні я представляю багато років свою країну, здіймається прапор України. Звичайно, хочеться, щоб це відбувалося все частіше і частіше" — каже спортсмен.

А ось для чемпіона Європи Євгена Юденкова Олімпіада в Токіо стане дебютною.

"Відчуваю деякий підйом і дуже щасливий, що нарешті збулася моя дитяча мрія — поїхати на Олімпійські ігри", — зазначив Юденков.

Призер Європейських ігор Петро Пахнюк вважає головною зброєю української збірної досвід.

"Ми займаємося цим не перший рік. Навіть не перші десять років. Тому, я думаю, досвід — це мій основний помічник", — упевнений гімнаст.

Тренування спортсменів. Скріншот відео: kanaldom.tv

Попри колосальну конкуренцію у світовій спортивній гімнастиці, українська збірна їде на Олімпіаду після низки великих перемог.

"Зараз нам вдалося показати серію хороших стартів. Два чемпіонати Європи, чотири Кубки світу — всі були переможні, тому сподіваємося на хороший результат", — повідомив Радівілов.

Лідери української збірної зазначили, що коли Олімпіада вперше відбувається без глядачів на трибунах, їм особливо важлива підтримка вболівальників по всьому світу.

"Нам усім дуже потрібна ваша підтримка, і спасибі вам за неї!", — зазначив Петро Пахнюк.

"Шановні друзі, вболівальники, вболівайте за збірну України, за всі види спорту, ми будемо вас намагатися радувати. І, звичайно, всім міцного здоров'я та успіхів!", — сказав Ігор Радівілов.

Дзюдо: з надією на високий результат

До змагань готується і збірна дзюдоїстів. Олімпійці в цьому виді спорту будуть боротися з 24 до 31 липня.

Дзюдо є наймасовішим видом єдиноборств, яким займаються близько 30 млн борців з усього світу. І українці в такій компанії традиційно серед найкращих. Дзюдоїстам, як і всім олімпійцям, довелося чекати на Олімпіаду в Токіо п'ять років. Але тренер української збірної запевняє, що команді не страшні жодні виклики.

"Трохи гібридно все у нас виходить. Бо є купа додаткових моментів — та ж здача ПЛР-тестів, багато організаційних моментів. Це не так, як на звичайних змаганнях. Але ми готові до будь-яких труднощів, до будь-яких випробувань. Чекаємо виступів з надією, що вдасться показати високий результат", — говорить головний тренер України з дзюдо Віталій Дуброва.

У дзюдо Україну на Олімпіаді представлятимуть сім спортсменів у різних вагових категоріях: чотири представники чоловічої збірної та троє — жіночої. Всі дівчата — дебютантки Олімпійських ігор, але головний тренер упевнений, що всі покажуть відмінний результат.

"Дівчатка у нас, попри те, що дебютантки, досить досвідчені. Даша Білодід — дворазова чемпіонка світу та дворазова чемпіонка Європи. Безумовно, вона — одна з головних претенденток на медалі Олімпіади. Анастасія Турчин — теж досвідчена спортсменка, вона була чемпіонкою Європи серед юніорів. Важка вага — Єлизавета Каланіна. Вона двічі була призеркою чемпіонату Європи в цьому олімпійському циклі. При певному розкладі, хорошому жеребкуванні будь-яка з наших дівчат здатна поборотися за медаль", — ділиться Віталій Дуброва.

Артем Лесюк і Дар'я Білодід. Фото: Facebook/ Ukrainian Sport TV

Олімпійські ігри на батьківщині дзюдо — в Японії — стануть дебютними для Єлизавети Каланіної. Спортсменка зізнається: в процесі підготовки було важко впоратися з емоціями.

"Перед цим у мене були трошки емоційні гойдалки, напевно, це у зв'язку з Олімпіадою... Але зараз я по собі відчуваю, що вже заспокоїлася. І спокійно підходжу до цього процесу", — зазначає Каланіна.

А для Якова Хаммо майбутня Олімпіада стане вже другою. Уродженець Донецька своєю головною зброєю вважає хорошу підготовку.

"Мрія будь-якого спортсмена — Олімпіада... Деякі не справляються, але, я думаю, треба це відпустити та просто тренуватися тут і зараз", — упевнений спортсмен.

Інший досвідчений український дзюдоїст — Кеджао Ньябалі.

"Атмосфера позитивна в збірній. Всі турбуються, всі допомагають", — зазначає дзюдоїст.

Тренування спортсменів. Скріншот відео: kanaldom.tv

Але особливо важлива підтримка вболівальників. Так, 30 липня в центрі Кременчука — рідного міста Єлизавети Каланіної — планується трансляція стартової сутички української дзюдоїстки.

"Спасибі всім величезне за підтримку. Буду розраховувати й далі на вашу підтримку вже в день боротьби — 30 липня", — говорить Каланіна.

Передають привіт всім землякам-українцям, які вболівають по всьому світу, й інші дзюдоїсти збірної.

"Ми постараємося вас не підвести! Спасибі велике!", — зазначає Кеджао Ньябалі.

"Усі вболівальники, я всіх обіймаю міцно, тисну руки — спасибі за підтримку! Сподіваюся, ми вас не підведемо", — говорить Яків Хаммо.

Фехтування: показати навички

Олімпійський турнір із фехтування стартує 24 липня і триватиме до 1 серпня.

Не всі знають, але фехтування — високоінтелектуальний вид спорту. А те, що українські фехтувальники регулярно підіймалися на олімпійський п'єдестал, — у спортивному світі абсолютно не секрет. На Іграх в Токіо в командному заліку Україну представлять виключно чоловіки. А ось жінки змагатимуться тільки в особистому заліку: шпага — Олена Кривицька та шабля — Ольга Харлан.

"Всі знають, хто така Ольга Харлан, чесно кажучи, я здивуюся, якщо вона залишиться без медалі... У нас призер двох чемпіонатів світу — Кривицька. Тобто це люди, які вигравали медалі світові та медалі європейські", — зазначив старший тренер збірної з фехтування Дмитро Рейзлін.

Тренування спортсменів. Скріншот відео: kanaldom.tv

Олена Кривицька — одна з найдосвідченіших українських фехтувальниць. Завжди зовні стримана Олена зізнається: кожен олімпієць на змаганнях відчуває колосальну напругу.

"Дуже важко, звичайно, впоратися з емоціями, з переживанням. І треба над цим працювати та намагатися абстрагуватися від усіх таких моментів... Треба дозволити собі робити те, що ти вмієш. Показати те, що ти вмієш", — зазначила спортсменка.

В Олени є свій надійний спосіб впоратися з емоційними навантаженнями. Її девіз: "Фехтувати в задоволення". Тому з дитинства шпажистка малює смайли на інвентарі. Минули роки — і тепер уже виробники наносять на форму Кривицької її фірмовий "хеппі фейс".

"Мені вже хочеться, щоб настав швидше день моїх змагань. Не хочеться вже чекати-гадати, думати про день змагань, з ким буду фехтувати — я спеціально не дивлюся!", — розповіла Кривицька.

Представники збірної вже відчувають величезну підтримку з України та всього світу.

"Люди пишуть, наприклад: "Я з Казахстану, буду за тебе вболівати! Удачі на Олімпійських іграх". Або, там, з Америки. Дуже багато вболівальників, дуже багато любителів фехтування. Мені дуже приємно, що взагалі є така підтримка з різних куточків землі та в Україні", — розповіла Кривицька.

Подякував за підтримку уболівальників і Дмитро Рейзлін.

"Ми для вас постараємося", — резюмував він.

Бадмінтон: повернутися додому з перемогою

Олімпійський турнір з бадмінтону відбудеться з 24 липня до 2 серпня.

Україну в цьому році представлятимуть Марія Улітіна та Артем Почтарьов. У кар'єрі першої ракетки українського бадмінтону Почтарьова це буде вже друга Олімпіада.

Артем Почтарьов займається бадмінтоном з 6-річного віку. Тоді в секцію його привів старший брат в рідному Лисичанську Луганської області.

"Потрапив досить випадково. Мій старший брат займався бадмінтоном, і приводив мене на дитячу секцію, тому що мої батьки довго та важко працювали допізна і не було кому мене забирати з дитячого садка", — згадує спортсмен.

Артем Почтарьов. Скрин из видео: kanaldom.tv

Бадмінтон вважається одним із найбільш інтенсивних видів спорту, адже при грі залучені всі групи м'язів. Хоча в запалі боротьби навантаження практично невідчутні, каже український чемпіон.

"Ти не помічаєш, як бігаєш, присідаєш, робиш випади, нахили. Ти помічаєш це лише тоді, коли прокидаєшся вранці й не можеш встати з ліжка", — посміхається Почтарьов.

Чемпіонат Європи з бадмінтону, який проходив в Україні, Артем Почтарьов пропустив через травму і посткоронавірусний період. Але зараз всі надії спортсмена пов'язані виключно з Іграми в Токіо.

Бадмінтоніст зазначає, що радий представляти Україну на таких престижних змаганнях.

"Україна — це круто, це моя батьківщина. І я люблю Україну. Я жив кілька років у Швеції, грав там за різні комерційні клуби, і до цього дня виступаю. Але насправді туди я їду як у гості, і завжди чекаю дороги додому", — наголошує спортсмен.

Стрибки у воду: акробатика і тренування на батуті

За олімпійців зі стрибків у воду можна буде вболівати з 25 липня до 7 серпня.

Збірна України зі стрибків у воду завзято готувалася до Олімпійських ігор у Токіо. Перш ніж виконувати стрибки в басейні, спортсмени відпрацьовують їх в спеціальній ямі з поролоном. Ще одним важливим елементом підготовки є заняття з хореографії. Вони розвивають координацію, формують правильну поставу, міцний м'язовий корсет і тренують витривалість. Техніку стрибків у воду також відточують на батуті.

Тренування збірної України зі стрибків у воду. Фото: kanaldom.tv

"Найскладніший елемент для мене — це чотири з половиною оберти вперед. Вперше я виконав його тільки перед Новим роком, виконую цей елемент менше ніж пів року. Там найвищий коефіцієнт складності", — розповідає наймолодший в історії чемпіон Європи Олексій Середа.

Середа завоював для України дві олімпійські ліцензії — в індивідуальних стрибках з 10-метрової вежі та в синхроні з Олегом Сербіним.

Греко-римська боротьба: настрій бойовий

З 1 до 7 серпня — дні змагань з греко-римської боротьби.

Тренує українських борців Володимир Шацьких. Чим ближче старт Олімпіади — тим інтенсивніше підготовка, говорить він.

"Хлопці дуже мотивовані були, їх підганяти не доводилося, навпаки тільки стримувати доводиться", — ділиться Шацьких.

Тренування українських борців. Скрін з відео: kanaldom.tv

На Олімпіаді Україну представлятимуть:

  • у ваговій категорії 60 кг — Ленур Теміров, призер світу;
  • в категорії 67 кг — Парвіз Насібов, чемпіон Європи серед юніорів.

Лідер української збірної — Жан Беленюк, дворазовий чемпіон світу, триразовий чемпіон Європи, "срібний" призер Олімпіади в Ріо-де-Жанейро. Борець не приховує — в Токіо приїхав тільки за золотими медалями.

"Безумовно, очікування всіх українців, які покладають на мене, воно морально тисне, але я не вперше опиняюся в такій ситуації, коли доводиться виносити цей тиск", — говорить Жан Беленюк.

Парвіз Насибов — наймолодший представник олімпійської команди. Він працює на повну та отримує задоволення навіть від виснажливих тренувань.

"Настрій у мене бойовий! Я вперше потрапив на Олімпійські ігри, я кайфую від усього, що відбувається в моєму житті. Мені 22 роки, я молодий, всю свою роботу я роблю в задоволення. Хочу повернутися додому з медалями, порадувати своїх близьких, Україну і себе", — ділиться враженнями спортсмен.

А ось для кримчанина Ленура Темірова ці ігри стануть другими в кар'єрі.

"Хочеться побажати всім великого успіху, як собі, так і своїм уболівальникам, і всім великий привіт передати: і хлопцям з Криму, і всій Україні, хто вболіває за мене, а також висловити велику подяку", — говорить Ленур.

Учасники національної збірної дуже сподіваються на підтримку уболівальників.

"Дорогі українці, наша команда дуже потребує вашої підтримки. Я сподіваюся, ви будете за нас вболівати, дивитися, спостерігати, підтримувати, а ми постараємося вас не підвести! Удачі українській збірній!", — звернувся до співгромадян Жан Беленюк.

Художня гімнастика: сталеві нерви

Турнір із художньої гімнастики стартує 6 серпня — під завершення Ігор.

Збірну України з цього виду спорту на Олімпіаді-2020 представляють сім гімнасток під керівництвом головної тренерки Ірини Дерюгіної. Спортсменки представлятимуть Україну в груповому та індивідуальному заліку.

Головна тренерка збірної визнається, що підготовка на тлі пандемії коронавірусу та перенесення Олімпіади на рік проходила дуже важко.

"Для цієї Олімпіади потрібно мати сталеві нерви. Чим ми в період підготовки до Ігор і займалися — намагалися виховати трохи характер, щоб вони вийшли та зробили те, що треба зробити", — говорить Ірина Дерюгіна.

Тренування українських гімнасток. Скрін з відео: kanaldom.tv

Контрольні тренування — це як щоденний іспит, кажуть спортсменки, але при цьому намагаються зберігати позитивний настрій.

"Звичайно, хвилювання є, бо це найважливіший старт, можна сказати, в нашому житті. Але ми старанно тренуємося щодня і сподіваємося, що від Олімпіади отримаємо тільки позитивні емоції", — зазначає гімнастка Анастасія Возняк.

Представниці української збірної очікують особливої підтримки уболівальників, нехай навіть і в онлайнрежимі.

"Величезне спасибі нашим уболівальникам. Ми дуже відчуваємо вашу підтримку. Ми знаємо, що ви будете з нами протягом усіх Олімпійських ігор", — говорить гімнастка Єва Мелещук.

Читайте також: Що чекає на Україну на Олімпіаді-2020: інтерв'ю із заступницею міністра молоді та спорту Ніною Уманець

Медіа-партнери
Прямий ефір