Спадщина в ОРДЛО — як отримати за заповітом, розповіла юристка (ВІДЕО)

Елена Вдовыка. Фото: kanaldom.tv

Законодавством України чітко визначено порядок спадкування за законом та за заповітом. Але збройний конфлікт на Донбасі вніс корективи до порядку спадкування на майно, яке розташоване на тимчасово окупованій території. Про це розповіла юристка, начальниця відділу правопросвіти та надання безоплатної правової допомоги Білоцерківського місцевого центру Олена Вдовика у програмі "Имею право" телеканалу "Дом".

У разі, якщо у спадкоємця немає на руках свідоцтва про смерть родича, то необхідно, по-перше, отримати його повторно. Для цього потрібно звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС), і РАЦС родичу видасть таке повторне свідоцтво про смерть родича без проблем.

По-друге, від дня смерті родича, протягом шести місяців, необхідно звернутися до державного або приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом після померлого родича. У разі, якщо можливості подати заяву у встановлені терміни немає, то необхідно звернутися до суду із заявою про подовження терміну для прийняття спадщини.

"Будьте готові, що під час першої зустрічі з нотаріусом вам буде необхідно подати, наприклад, ваш паспорт, код, оригінал про свідоцтво смерті родича, документи, що підтверджують ваші родинні зв'язки, а також заповіт, який повинен бути у вас і у нотаріуса, також примірник", — сказала юристка.

Після шести місяців потрібно знову з'явитися до нотаріуса. До цього моменту він вивчить усі подані раніше документи і за необхідності дасть додатковий перелік документів, який необхідно надати. У разі, якщо не буде необхідних документів, то нотаріус може скласти запити до державних органів.

Вдовика зазначила, що нотаріус може відмовити в оформленні спадщини в разі, якщо не буде оригіналу на право власності нерухомого майна, або, наприклад, право власності на будинок померлого родича не буде внесене до Державного реєстру нерухомого майна.

"І ви не зможете отримати довідку з БТІ, оскільки воно розташоване на окупованій території. Я нагадаю, що всі довідки, які видаються "органами" "ЛНР" та "ДНР" у нас на підконтрольній території України не визнаються", — наголосила юристка.

Відмова нотаріуса повинна бути укладена у письмовій формі. З цією відмовою необхідно звернутися до місцевого суду і тоді вступ у спадок відбуватиметься за рішенням суду. Така практика, за словами правозахисниці, на сьогодні досить широка, оскільки не всі спадкоємці мають необхідні для вступу в спадщину документи.

Разом із цим слід враховувати положення наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення Антитерористичної операції (АТО). П. 2 цього наказу обумовлено, що всі дії щодо нерухомого майна, яке розташоване на непідконтрольній Україні території, здійснюють нотаріуси та держреєстратори, які перебувають на підконтрольній Україні території в Донецькій та Луганській областях.

"Тобто вам потрібно звернутися до будь-якого приватного або державного нотаріуса в Луганській чи Донецькій областях та подати заяву на підконтрольній Україні території. Якщо ви не зможете туди особисто поїхати, ви зможете звернутися до будь-якого нотаріуса за місцем вашого проживання. І вже потім, рекомендованим листом, відправите за адресою місця роботи нотаріуса", — резюмувала Олена Вдовика.

Читайте також: Як вступити в спадщину в ОРДЛО, якщо інший спадкоємець живе в Росії — консультація юриста

Нагадаємо, якщо у свідоцтві про шлюб, паспорті, свідоцтві про смерть — прізвище дружини написане по-різному, то під час оформлення спадщини після смерті чоловіка доведеться звертатися до суду.

Прямий ефір